Modnie i Zdrowo

Zrozumieć elektromobilność #7 – świat elektrycznych modeli Mercedes-AMG, czyli nowy wymiar osiągów i dynamiki jazdy

20 marca 2024 | Źródło: Mercedes-Benz Polska

elektryczny Mercedes-AMG

Napęd elektryczny otwiera nowy wymiar dynamiki w świecie sportowych aut. Mercedes-AMG należy do pionierów w segmencie samochodów o wysokich osiągach zasilanych wyłącznie prądem.

Marka z Affalterbach oferuje już trzy takie modele w kilku wersjach: to limuzyny EQE i EQS oraz wszechstronny model EQE SUV. Mocne jednostki elektryczne i nisko położony środek ciężkości sprawiają, że każdy z nich zapewnia niespotykany poziom dynamiki jazdy. Wrażeniom za kierownicą towarzyszy typowa dla AMG inscenizacja osiągów. To przede wszystkim zasługa systemu AMG SOUND EXPERIENCE, który generuje emocjonujący dźwięk na zewnątrz i wewnątrz. Równocześnie elektryczne Mercedesy-AMG imponują komfortem jazdy oraz zasięgami, które w realistycznym mieszanym cyklu WLTP przekraczają 500 km.

 Kompaktowe silniki elektryczne zapewniają nieosiągalny dla aut spalinowych potencjał w zakresie wydajności i dynamiki jazdy.  Wystarczy wspomnieć, że napęd topowego Mercedesa-AMG EQE 53 4MATIC+ z pakietem AMG DYNAMIC PLUS generuje moc 687 KM i 1000 Nm systemowego momentu obrotowego, umożliwiając osiągnięcie prędkości 100 km/h w zaledwie 3,3 s. A mowa o komfortowej limuzynie z 303-centymetrowym rozstawem osi, większym niż w Klasie E.

Gama elektrycznych Mercedesów-AMG obejmuje też limuzynę EQE 43 4MATIC (476 KM i 858 Nm), limuzynę EQS 53 4MATIC+ (658/761 KM i 950/1020 Nm) oraz model EQE 43 4MATIC SUV (476 KM i 858 Nm).

Osiągi na prostej to nie wszystko. Samochody elektryczne oferują wyjątkowy poziom dynamiki jazdy. To zasługa umieszczonego w podwoziu akumulatora, który obniża położenie środka ciężkości, oraz błyskawicznego działania napędu obu osi –  moment obrotowy jest tu kontrolowany 160 razy na sekundę, z korzyścią dla emocjonującego prowadzenia oraz bezpieczeństwa jazdy. Elektroniczne sterowanie umożliwia również daleko idącą indywidualizację charakterystyki napędu, od komfortowej, z myślą o codziennym użytkowaniu, po wybitnie sportową, skonfigurowaną pod kątem jazdy torowej.

Dodatkową zwrotność zapewnia układ skrętnej tylnej osi.

Wykorzystując swoje doświadczenie, inżynierowie AMG zadbali również o spełnienie wysokich wymagań wobec aut sportowych pod względem powtarzalności osiągów oraz skuteczności układu hamulcowego i wyczucia pedału hamulca. Wytrzymała termika elektrycznego napędu Mercedes-AMG umożliwia powtarzalne manewry przyspieszania przy niezmiennie wysokiej wydajności. Głównym elementem tej wyrafinowanej konstrukcji jest tzw. lanca wodna w wale wirnika, która służy do jego chłodzenia. Zastosowano też wydajne chłodzenie akumulatora oraz wymiennik ciepła oleju przekładniowego: w celu zwiększenia wydajności napędu olej jest nie tylko chłodzony, ale – podczas rozruchu – także podgrzewany. W układzie hamulcowym AMG stosuje technologię Booster, która efektywnie łączy rekuperację z hamulcem hydraulicznym. Aby uzyskać naprawdę autentyczne wrażenia z jazdy, i-Booster jest specjalnie dostrojony do charakterystycznego wyczucia pedału AMG.

Możliwości napędu elektrycznego, zaawansowane układy podwozia i niskie położenie środka ciężkości skutecznie równoważą wyższą masę samochodów elektrycznych. Doznania za kierownicą nie są tu ani lepsze, ani gorsze niż w sportowych autach spalinowych – są po prostu inne. Niesamowicie szybka reakcja, pełna dostępność systemowego momentu obrotowego niemal od zerowych obrotów oraz stabilność w zakrętach – to wszystko potrafi dostarczyć kierowcy mnóstwo frajdy.

Jednocześnie napęd elektryczny ma szereg codziennych zalet: pracuje płynnie i, w razie potrzeby, niemal bezgłośnie, zwiększając komfort podróżowania. W rezultacie kierowca i pasażerowie mogą w pełni cieszyć się rozwiązaniami modeli Mercedes-AMG z zakresu wygody, jak choćby kontrolą komfortu ENERGIZING COMFORT, pakietem Executive Rear z komfortowymi tylnymi fotelami (EQS) oraz kompetencjami zawieszenia AMG RIDE CONTROL+ z adaptacyjną regulacją tłumienia, które zapewnia wszechstronną rozpiętość pomiędzy łagodnym resorowaniem na dalekich trasach i sportowym prowadzeniem. To między innymi zasługa dwuzaworowych amortyzatorów z osobną kontrolą fazy odbicia oraz ugięcia.

Maszyny AMG od dekad słyną jednak z charyzmatycznej ścieżki dźwiękowej. Elektryczne modele z Affalterbach nie są tu wyjątkiem: emocje podczas dynamicznej jazdy zapewnia system AMG SOUND EXPERIENCE. Tworzy on wyjątkowe wrażenia akustyczne, korzystając ze specjalnych głośników, siłownika basowego (shakera) i generatora dźwięku. Brzmienie jest dostępne w dwóch wersjach: autentycznej (Authentic) lub sportowej (Performance). AMG SOUND EXPERIENCE generuje dźwięk wewnątrz i na zewnątrz auta, a jego tonacja oraz intensywność są dopasowane do aktualnego obciążenia, wybranego trybu jazdy albo preferencji kierowcy. Charakterystykę dźwięku można wstępnie określić za pomocą przycisków na kierownicy AMG Performance (zrównoważona, sportowa lub mocna). Podczas korzystania z funkcji RACE START pojazd wydaje unikalny dźwięk, który odpowiada dynamicznemu przyspieszeniu.

Codzienną użyteczność zwiększa wysoka efektywność elektrycznych Mercedesów, w tym również modeli AMG. Dopracowany napęd w połączeniu z rozbudowaną rekuperacją, wzorową aerodynamiką oraz inteligentnymi funkcjami cyfrowymi sprzyja niskiemu zużyciu energii w realistycznych warunkach, a zastosowanie pojemnego akumulatora umożliwia uzyskanie dużego zasięgu. Co istotne, wysokie moce ładowania (DC do 200 kW) są dostępne w szerokim zakresie stanu naładowania – elektryczne modele Mercedes-Benz i Mercedes-AMG mogą pochwalić się bardzo korzystnym przebiegiem krzywej ładowania.

A już w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne w 100% elektryczne modele AMG, zbudowane na platformie AMG.EA. Będą one korzystać z osiągnięć w dziedzinie efektywności, które przybliżył ubiegłoroczny pokazowy model Vision AMG z zapierającym dech w piersiach nadwoziem czterodrzwiowego coupé oraz innowacyjną techniką, w tym silnikami elektrycznymi o strumieniu osiowym. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej konstrukcji generują one znacznie wyższą moc niż konwencjonalne jednostki elektryczne.

Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online

Foto. Mercedes-Benz Polska

link: https://www.czach.mercedes-benz.pl/

Czytaj także: Wygodny, połączony i wszechstronny elastyczny system ładowania Pro od Mercedes-Benz