Modnie i Zdrowo

Centrum Chorób Piersi powstało w Szpitalu PRO-FAMILIA w Rzeszowie

23 lipca 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie powstało Centrum Chorób Piersi, gdzie kobiety mają dostęp do szybkiej i kompleksowej diagnostyki oraz nowoczesnego leczenia chirurgicznego. Rzeszowski szpital jest też jednym z niewielu ośrodków w Polsce, które wykonują zabieg mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją usuniętej piersi.

– Chirurgią piersi zajmujemy się od kilku lat. Miesięcznie wykonujemy około 30 zabiegów, m.in. procedury oszczędzające czy operacje mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją, którą wykonujemy jako nieliczni w kraju. Stworzenie Centrum Chorób Piersi to kolejny – naturalny krok, który robimy z myślą o kobietach. Aby z podejrzeniem raka piersi w ciągu kilku tygodni mogły otrzymać diagnozę i ustalony plan leczenia. To ważne szczególnie teraz, gdy w dobie pandemii COVID-19 dostęp do diagnostyki jest utrudniony – mówi Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA. 

W Centrum Chorób Piersi PRO-FAMILIA kobiety będą mogły wykonać nie tylko usg piersi, ale też mammografię, rezonans magnetyczny oraz wszystkie rodzaje biopsji. 

– Centrum jest wyposażone m.in. w nowoczesny mammograf cyfrowy. Posiadamy też 3 teslowy rezonans magnetyczny, który gwarantuje najwyższą jakość obrazowania. Docelowo chcemy ubiegać się o kontrakt z NFZ na badania przesiewowe. Mamy nadzieje, że stanie się to jak najszybciej – dodaje dyrektor. 

Jeżeli zmiana w obrazie USG lub mammografii wzbudzi niepokój radiologa, zostanie wykonana diagnostyka pogłębiona – biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna lub rezonans magnetyczny. 

– Gdy okaże się, że zmiana ma charakter nowotworowy, pacjentka zostanie skierowana do poradni chirurgicznej, gdzie zostanie objęta opieką – wyjaśnia lek. med. Jerzy Ilnicki, specjalista radiolog. 

Raz w tygodniu zwoływane będzie konsylium – zebranie lekarzy różnych specjalności, na którym zostanie podjęta decyzja o dalszym leczeniu. W takim spotkaniu uczestniczyć będzie też pacjentka. Będzie informowana o wszystkich możliwych opcjach leczenia, by mogła brać świadomy udział w całym procesie. 

Nowoczesna chirurgia

Obecnie szpital PRO-FAMILIA wykonuje całe spectrum nowoczesnych zabiegów z zakresu chirurgii piersi, m.in. operację oszczędzające pierś i układ chłonny, mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją czy mastektomię prewencyjną.

– Do niedawna rozpoznanie raka kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi – mastektomią. Dziś coraz częściej wykonuje się zabiegi oszczędzające w oparciu o techniki, które umożliwiają zachowanie prawidłowego kształtu i symetrii. Musimy jednak pamiętać, że takie zabiegi są możliwe we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Im szybciej kobieta trafi do lekarza, tym większe ma szanse na pełne wyleczenie – wyjaśnia lek. Rafał Rylski chirurg-onkolog, kierownik oddziału chirurgii ogólnej w PRO-FAMILII.

– Jeżeli okaże się, że pacjentka wymaga bardziej radykalnego postępowania chirurgicznego, możemy wykonać jednoczasowo lub w późniejszym czasie rekonstrukcję utraconej piersi – dodaje. – PRO-FAMILIA jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, które wykonują zabieg mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją usuniętej piersi. 

– Podczas jednego zabiegu usuwamy gruczoł piersiowy z guzem lub guzami pozostawiając skórę, otoczkę i brodawkę. Następnie, podczas tej samej operacji wykonujemy rekonstrukcję piersi wszczepiając ekspander lub protezę w celu natychmiastowej odbudowy – krok po kroku tłumaczy dr n. med. Artur Bocian, specjalista chirurg-onkolog. 

– Taka łączona operacja to zabieg, dzięki któremu kobieta nie czuje się okaleczona z powodu usuniętej piersi. Może założyć biustonosz, nadal czuć się kobietą. Łatwiej jest wtedy zapomnieć o przebytej chorobie – dodaje. 

Jednocześnie taki zabieg nie opóźnia dalszego leczenia onkologicznego – chemioterapii, radioterapii czy hormonoterapii. Może być wykonany jednak tylko w określonych przypadkach.