Modnie i Zdrowo

Fundacja SOS Życie z Mielca i warsztaty samobadania piersi podczas KMICE 2019

9 października 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

W piątek, 11 października rozpoczyna się druga edycja popularnego na Podkarpaciu Kongresu Kobiet KMICE. To wydarzenie dedykowane medycynie i chirurgii estetycznej oraz nowoczesnej kosmetologii. Nie zabraknie wykładów, debat, konkursów i  warsztatów, w tym zajęć edukacyjnych z profilaktyki raka piersi i samobadania.

Jak wynika z badań opracowanych na zlecenie firmy Braster i Fundacji Onkocafe, każdego dnia raka piersi diagnozuje się u blisko 50 Polek, a rocznie z jego powodu umiera 6 tys. kobiet. Choć świadomość dotycząca profilaktyki tego nowotworu jest duża, to rzadko wykorzystujemy ją w praktyce. Połowa Polek nigdy nie przeprowadziła żadnych badań pod kątem raka piersi, a 20 proc. wykonało je ponad pięć lat temu. Niewiele przeprowadza też samobadanie piersi, które pozwala zauważyć pierwsze niepokojące zmiany.

– Skala problemu nowotworu piersi w Polsce jest bardzo duża. To najczęściej występująca choroba onkologiczna wśród kobiet. Przez lekarzy specjalistów rak piersi jest nazywany nowotworem najbardziej przyjaznym – takim, który jest skutecznie leczony. Jest dużo nowoczesnych terapii, które pozwalają na całkowite wyleczenie bądź trzymanie tego nowotworu w ryzach. Jednak skala umieralności pokazuje, że kobiety zgłaszają się do lekarzy za późno, bo badają się tylko wtedy, kiedy widzą zmianę w kształcie czy wyglądzie ich piersi, lub pojawia się coś naprawdę niepokojącego. Zapominamy, że nowotwór może się rozwijać bardzo długo, nie dając żadnych objawów – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog.

Samokontrola szansą powrotu do zdrowia

W Polsce rak piersi odpowiada za 21,9 proc. zachorowań. To oznacza, że u co piątej Polki zmiana została zlokalizowana właśnie w piersi i ma charakter nowotworowy. Statystycznie każdego dnia raka piersi diagnozuje się u 47 kobiet. Około 17 tys. pacjentek rocznie poddawanych jest leczeniu, często bardzo inwazyjnemu, a 6 tys. z nich umiera. Dzieje się tak dlatego, że rak piersi nadal wykrywany jest na zbyt późnym etapie, co drastycznie zmniejsza szanse na przeżycie. Wczesne wykrycie choroby pozwala wdrożyć mniej inwazyjną terapię i daje dużą szansę na całkowity powrót do zdrowia.

W ciągu ostatnich 30 lat prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka piersi wśród kobiet młodszych, w wieku 20–49 lat. Według prognoz w 2025 roku liczba zachorowań na raka piersi będzie o połowę wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Jak wynika z raportu „Rak piersi nie ma metryki”, opracowanego przez DELab UW dla firmy Braster i fundacji Onkocafe, Polki są wciąż mało wyczulone na profilaktykę raka piersi i nie mają wypracowanego nawyku regularnych badań. Zaniedbują swoje piersi, nie doceniają rangi regularnych badań kontrolnych. Podczas gdy w Holandii w ramach państwowych programów profilaktyki na bezpłatne mammografie zgłasza się 80 proc. kobiet, w Anglii – 71 proc., w Polsce ten odsetek jest o wiele niższy i wynosi 44 proc.

Autorzy raportu „Rak piersi nie ma metryki” podkreślają konieczność edukowania i zwiększania świadomości onkologicznej wśród kobiet. Powinno to dotyczyć nie tylko badań przesiewowych, lecz także regularnych samobadań, które w prosty sposób pozwalają kobietom samodzielnie wykryć pierwsze niepokojące zmiany w piersiach.

– Zachęcenie Polek do samokontroli jest dość trudnym wyzwaniem. Powinniśmy podejść do tego tematu w zupełnie inny sposób, wprowadzić takie badania do codziennej higieny – tak samo, jak dbamy o włosy i paznokcie, tak samo raz w miesiącu zbadajmy piersi – mówi dr n. med. Jakub Rzepka.

Profilaktyka raka piersi i warsztaty samobadania piersi

Zachęcać do samobadania piersi będą w najbliższą sobotę, 12 października, członkowie Fundacji SOS Życie z Mielca. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, podczas KMICY 2019 – święta inteligentnego piękna i zdrowia, przeprowadzą warsztaty edukacyjno-informacyjne z profilaktyki raka piersi, szyjki macicy i samobadania piersi. Warsztaty odbędą się od godz. 10 do 15. O profesjonalne badania zadbają lekarze specjaliści z Fundacji SOS Życie. Nie zabraknie też bezpłatnych konsultacji z zakresu diagnostyki raka skóry. Te zaplanowano od 10 do 17.