Aromatyczna bylina- znakomita nie tylko jako dodatek do pizzy.
30 kwietnia 2018 |Oregano, zwane również lebiodką pospolitą i dzikim majerankiem pochodzi z Krety. Jest powszechnie uprawiane w basenie Morza Śródziemnego. To mała krzewinka dorastająca do 25 cm wysokości o płożących i owłosionych łodygach i jajowatych liściach. Używana w kuchni i medycynie. Przez niektórych uważana za afrodyzjak.
Regularnie spożywane listki oregano poprawiają apetyt i pozytywnie działają na cały układ trawienny i wszelkie problemy gastryczne. Warto dodać suszone lub świeże liście do herbaty, pozbędziemy się przeziębienia i problemów z górnymi drogami oddechowymi. Olejek z oregano ma działanie antyseptyczne oraz odstrasza mole. Oregano jest jednym z najstarszych ziół, bo stosowane jest od czasów Hipokratesa i Arystotelesa.
Wysiew nasion od marca do kwietnia
Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, suche i dobrze rośnie na skalniakach. Wymaga zwykłej, ale przepuszczalnej gleby z dodatkiem kompostu, można uprawiać go w doniczce na parapecie w kuchni. Nasiona wysiewamy do skrzynek od marca do kwietnia, nie oprószamy ich ziemią – lepiej skiełkują. Skrzyneczki lub inne pojemniki ustawiamy na najbardziej słonecznym – ciepłym parapecie, przykrywamy perforowaną folią, spryskujemy wodą i czekamy. Gdy rośliny podrosną można je przepikować do większych doniczek i po ostatnich przymrozkach można wysadzić je na miejsce stałe w ogrodzie w rozstawie 50x50cm. Oregano jest rośliną wieloletnią i w formie wyjściowej – mrozoodporną. Ale w bezśnieżne zimy i mroźne zimy może przemarzać, szczególnie jego odmiany. Dlatego warto okrywać oregano na okres zimy np. jedliną.
Każdej wiosny mocno przycinamy pędy – lepiej się rozkrzewią, dzięki czemu otrzymamy dużo młodych przyrostów i listków. Rośliny rosnące w ogrodzie powinniśmy systematycznie oglądać. Pędy oregano mają tendencję do pokładania się na glebę, a pod nimi znajdują schronienie ślimaki, które z kolei zjadają liście. Poza tym, w wilgotne i ciepłe lato rośliny są porażane przez szarą pleśń i mączniaka prawdziwego. Jeżeli dojdzie do porażenia przez choroby, możemy uratować rośliny stosując Biosept 33 SL lub Bioczos BR. Ale przy mocnym porażeniu oregano należy zlikwidować.
Aromatyczne suszone liście – apsik!
Gdy oregano zaczyna kwitnąć, wówczas jest najlepszy moment na jego zbiór. Najlepiej jest zerwać małe gałązki ze świeżymi listeczkami, powiązać je w niewielkie pęczki i suszyć. Ale, jeżeli nie mamy czasu na taką zabawę, to możemy zerwać starsze łodygi, nawet w pełni kwitnienia, związać je w pęczki i wysuszyć. W okresie zimowym możemy przebrać takie pęczki pozostawiając tylko liście lub możemy zmielić pędy w całości. Minus takiego zabiegu jest taki, że podczas mielenia unosi ogromna ilość aromatycznego pyłu i ciągle będziemy kichać. I najważniejsze, suszone liście oregano mają silniejszy aromat niż świeże, więc należy używać ich z rozwagą.
Odmiany Origanum officinalis:
'Aureum’ o żółto zabarwionych liściach i delikatniejszym smaku
'Gold Tip’ o pstrokatych liściach i jeszcze bardziej delikatnym smaku
'Compacta’ o ciemniejszych liściach i zwartym pokroju
'Album’ o białych kwiatach.
Lebiodka – Origanum dictamnus pochodzi z Krety, jest powszechnie uprawiana w basenie Morza Śródziemnego. To mała krzewinka dorastająca do 25 cm wysokości o płożących i owłosionych łodygach. Liście są jajowate, okrągłe, również owłosione, a kwiaty dekoracyjne: różowo-fioletowe z bardzo długimi pręcikami. Używa się jej w kuchni i w medycynie. Niektórzy uważają ją za afrodyzjak.