Modnie i Zdrowo

Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać?

21 sierpnia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią zabaw w wodzie, dlatego warto do tygodniowego grafiku przemycić chociaż jedną godzinę na basenie. To nie tylko spory wysiłek fizyczny, który korzystnie wpłynie na zdrowie naszego malucha, ale przede wszystkim świetna zabawa.

Kiedy rzymski poeta Juwenalis użył sentencji „W zdrowym ciele zdrowy duch” chyba sam nie przypuszczał, że ta będzie przytaczana przez organizacje sportowe na całym świecie. Niestety, coraz więcej osób, szczególnie młodzież i dzieci nie doceniają korzyści jakie niesie za sobą aktywność fizyczna. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki zamiast podwórka często wybierają komputer i smartfon. Jest na to rada – pływanie. Ta dyscyplina sportu ma pozytywny wpływ na układ oddechowy dziecka, zwiększa wydolność płuc. Pobudza też układ krążenia i poprawia kondycję oraz wytrzymałość. Koryguje również wady postawy.

 – Nieprawidłowa postawa ciała i skrzywienie kręgosłupa to najczęściej spotykany problem wśród dzieci, które większość czasu spędzają w szkolnej ławce na niewygodnych i twardych krzesłach. Do domu podjeżdżają samochodem lub autobusem, a wolny czas spędzają z „elektronicznymi przyjaciółmi”. Systematyczne pływanie to jedna z najczęściej rekomendowanych czynności sportowych, która szybko i przyjemnie zadba o rozwój sylwetki naszego dziecka – mówi dr Łukasz Grzywacz, prezes Klubu Sportowego Polskiej Akademii Aktywnego Rozwoju.

Pływanie wspomaga też gibkość i zwinność naszego malucha. Szeroki zakres ruchów, jaki musi wykonać w wodzie utrzymuje elastyczność stawów i wiązadeł. Rozpoczęcie przygody z pływaniem uczy też samodzielności, a przede wszystkim dyscypliny.

Stosując wiele różnych zabaw związanych z nurkowaniem stymulujemy płuca naszych małych pływaków, które  najlepiej rozwijają się w młodym wieku. Jeżeli wtedy ich nie wytrenujemy, to już nigdy nie będziemy mogli zdobyć takiej wydolności– dodaje Łukasz Grzywacz

Pływanie jest jednym z najmniej kontuzyjnych sportów. Możemy być spokojni, że nasze dziecko wróci do domu bez obdartych kolan czy ze skręconą kostką.