Modnie i Zdrowo

Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?

24 listopada 2022 | Artykuł sponsorowany

Wypadanie włosów to dość powszechny problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być spowodowany przez stres, niewłaściwą dietę czy pielęgnację. Czasami jednak stan taki wywołują schorzenia o podłożu hormonalnym i niektóre choroby. Dlatego warto w pierwszej kolejności ustalić przyczynę utraty kosmyków i następnie dobrać odpowiednią terapię? Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami? Podpowiadamy.

Szampony na wypadanie włosów

Szampon na wypadanie włosów to produkt, po który warto sięgnąć niezależnie od tego, co w naszym przypadku jest przyczyną problemu nadmiernej utraty pukli. Taki kosmetyk z jednej strony działa jak tradycyjny szampon, a więc jego zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Z drugiej zawiera on składniki hamujące nadmierną utratę włosów i stymulujące mieszki do pracy, co powoduje szybsze odrastanie nowych kosmyków.  

Dobre szampony na wypadanie włosów nie pienią się zbyt mocno, ponieważ są to produkty bez parabenów, które mogą źle wpływać na mieszki włosów. Takie preparaty znajdziemy na przykład na: https://www.izielnik.pl/naturalne-szampony-na-wypadanie-i-porost-wlosow. Podczas ich wyboru zwróćmy szczególną uwagę na skład takiego wyrobu najlepiej, jeżeli jest jak najbardziej naturalny. Powinien zawierać wyciągi z ziół takich jak na przykład tatarak zwyczajny, łopian, pokrzywa, rzepa, chinina czy szarotka. Obecnie dostępne są również skoncentrowane kuracje i sera w ampułkach, w których stężenie substancji czynnych jest znacznie wyższe.

Dieta na wypadanie włosów

Nieodpowiednia dieta, niedobór witamin, minerałów i makroelementów bardzo często są widoczne nie tylko na naszej skórze, ale objawiają się również wypadającymi włosami. Z tego powodu powinniśmy zadbać o nasze żywienie. Aby dowiedzieć się, czy w naszym organizmie występują niedobory, powinniśmy wykonać badania laboratoryjne i oznaczyć związki, które są ważne dla włosów. Mowa tutaj o selenie, cynku, magnezie, witaminach z grupy B, witaminie A, C i E. Bardzo często, zwłaszcza u kobiet za nadmierną utratę pukli odpowiada restrykcyjna dieta, powodująca duże niedobory najważniejszych makroelementów.  

Odpowiednia pielęgnacja włosów

U mężczyzn wypadanie włosów często spowodowane jest przez łysienie androgenowe. W takiej sytuacji należy udać się do trychologa, który dobierze odpowiednią kurację. U kobiet jednak znacznie częściej problem ten wynika z niewłaściwej diety i pielęgnacji włosów, a także problemów z tarczycą. Dlatego dobrze jest w takim przypadku wykonać badanie TSH i odwiedzić endokrynologa. Warto zrezygnować z codziennego stylizowania włosów przy pomocy wysokiej temperatury oraz częstych koloryzacji, ponieważ osłabiają one pukle i powodują ich utratę. Warto zwrócić uwagę również na swoje fryzury — jeśli włosy są zbyt mocno ściśnięte, mieszki mogą zostać uszkodzone.