Modnie i Zdrowo

Jak stylizować swoje kręcone włosy?

29 marca 2022 |

Zdrowe, lśniące, kręcone włosy to marzenie niejednej kobiety, lecz takie kosmyki stanowią spore wyzwanie zarówno pielęgnacyjne jak i stylizacyjne. Aby pięknie wyglądały, muszą być utrzymane w świetnej kondycji. Dopiero jeżeli są w dobrym stanie, można wykorzystywać produkty, które definiują ich skręt. Jak je stylizować? Podpowiadamy.

Pielęgnacja włosów kręconych

Przed rozpoczęciem stylizacji kręconych włosów należy je umyć. W ich przypadku można postawić zarówno na tradycyjną metodę jak i OMO, a także mycie odżywką. Technika OMO jest szczególnie korzystna dla takich pukli. Jest bardzo prosta, wystarczy nałożyć odżywkę od wysokości ucha w dół, a na sam skalp normalny szampon. Następnie spłukać te produkty do pielęgnacji włosów i ponownie nałożyć odżywkę.

Włosy kręcone tak jak każde inne, potrzebują zarówno protein, emolientów jak i humektantów. Oznacza to, że w ich pielęgnacji musi być zachowana równowaga PEH. Ten pierwszy składnik może podbijać skręt i dodawać objętości takim puklom. Z kolei emolienty chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych, a humektanty utrzymują nawilżenie w ich strukturze.  

Dobór odpowiednich proporcji tych składników jest ważny, ponieważ ten typ włosa jest trudny do ułożenia i ma tendencję do suchości. Jeżeli pielęgnacja zostanie nieodpowiednio ułożona, wówczas ich stylizacja może być trudna.

Suszenie włosów kręconych

Po umyciu kręconych kosmyków należy wykorzystać stylizatory włosów. Wśród nich można wymienić aktywator skrętu. Taki preparat trzeba nałożyć na umyte metodą OMO pukle, wgniatając go w kosmyki. Dodatkowo, aby go utrwalić, można nałożyć żel do stylizacji fal i loków, który również warto wgnieść. Tak przygotowane, ciągle mokre włosy trzeba wysuszyć przy pomocy suszarki z dyfuzorem.  

W tym celu wystarczy pionowo ustawić końcówkę dyfuzora do góry i nałożyć na niego włosy w taki sposób, aby były umieszczone między wypustkami. Następnie włączyć urządzenie i trzymać w bezruchu. Nie należy wykonywać ruchu w górę i dół, ponieważ doprowadzi to do spuszenia kosmyków. Z tego powodu poszczególne partie warto suszyć w bezruchu aż do momentu, kiedy odparuje z nich cała wilgoć.  

Plopping włosów

Jedną z metod stylizacji kręconych włosów jest plopping. Metoda ta polega na odsączeniu nadmiaru wody ręcznikiem, a następnie zaaplikowaniu na włosy kosmetyków, które wydobywają ich skręt. Produkty takie dostępne są na https://starsfromthestars.pl/.  

W kolejnym kroku należy zawinąć włosy w bawełnianą koszulkę w taki sposób, aby były zebrane na czubku głowy i stworzyć z niej turban. Pukle trzeba pozostawić na minimum 30 minut, choć optymalny czas to około 2-3 godziny, a nawet cała noc. Po tym czasie należy zdjąć koszulkę i pozwolić im naturalnie wyschnąć lub dosuszyć je suszarką z dyfuzorem.

Metoda ta jest bezpieczna dla włosów i nie wpływa negatywnie na ich kondycję, ponieważ bawełniany t-shirt nie powoduje uszkodzenia łusek. W tej technice nie stosuje się tradycyjnych ręczników frotte, ponieważ mogłyby one uszkodzić strukturę włosa. Metoda ta zapobiega puszeniu się kosmyków i pozwala unieść je u nasady, a dodatkowo wydobyć skręt.