Modnie i Zdrowo

Zadbane i piękne dłonie Twoją wizytówką

21 lutego 2022 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Zadbana skóra dłoni i elegancki manicure niewątpliwie każdej kobiecie dodają wdzięku i klasy.  Jednak, zachowanie odpowiednej kondycji skóry naszych rąk przez 356 dni w roku  jest dużym wyzwaniem. Szczególnie, zimowa aura nie sprzyja naszym dłoniom. Ciągłe zmiany temperatur, wiatr i mróz wpływają na ich podrażnienie. Czy są sposoby, aby temu zaradzić?

Niewątpliwie, zima to czas, kiedy nasze dłonie są wystawione na ciężką próbę. Nierzadko ich skóra staje się sucha, zaczerwieniona, a w skrajnych przypadkach pojawia się pieczenie oraz pękanie skóry. Dodatkowo, mroźne miesiące to również okres częstych niedoborów mikroelementów i witamin w organizmie. Głównie są to krzem, cynk, potas, magnez oraz witaminy B i F. Nietrudno także o choroby, przeziębienia i ogólne osłabienie organizmu, co rzutuje na kondycję skóry dłoni i paznokci.

Co możemy zrobić, aby uchronić skórę dłoni przed skutkami nadmiernej ekspozycji na zimno i wilgoć zimą?

•           Noszenie rękawiczek – wystarczy raz o nich zapomnieć, aby zobaczyć jak wpływa to na stan naszych rąk.

•           Odpowiednio zbilansowana dieta – uzupełniajmy niedobory mikroelementów i witamin wprowadzając do jadłospisu produkty mleczne, kakao, pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki, orzechy, suszone owoce.

•           Kompresy i kąpiele dla dłoni – posiadające działanie odżywcze, na bazie np. siemienia lnianego, aloesu czy oliwy z oliwek.

•           Olejowanie – skuteczna i popularna od dłuższego czasu forma dbania o skórę i włosy, zadziała również skutecznie na skórę dłoni, a także kondycję paznokci. Możemy stosować łatwo dostępny olejek rycynowy, herbaciany oraz wspomnianą wyżej oliwę z oliwek.

•           Zabieg parafinowy – podstawowy zabieg salonowy przynosi bardzo dobre rezultaty zimą. Parafina tworzy naturalną powłokę zatrzymującą wilgoć. Dodatkowo zmiękcza i regeneruje skórę.

Pamiętajmy, że dłonie są naszą wizytówką, zdradzają nasz wiek oraz kondycję zdrowotną. Na zadbanych dłoniach lepiej prezentują się wszelkie stylizacje paznokci. Dlatego warto o nie dbać nie tylko zimową porą, ale również cały rok.