Modnie i Zdrowo

Pielęgnacja skóry w sezonie grzewczym!

3 stycznia 2023 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Centralne ogrzewanie może szybko doprowadzić do przesuszenia skóry twarzy, w związku z tym w sezonie grzewczym należy skupić się na jej odpowiednim nawadnianiu. To niezwykle istotne, ponieważ odwodniona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, łatwiej ulega podrażnieniu i traci swój naturalny blask.      

Odwodnienie skóry w sezonie grzewczym to zjawisko naturalne i powszechne, ale odwracalne i takie, nad którym można zapanować przy wykorzystaniu odpowiednich produktów do pielęgnacji. Ciepłe i suche powietrze, choć miłe i przyjemne, sprzyja wysuszeniu skóry, wraz z nim pojawiają się zaś podrażnienie, pieczenie i zaczerwienienie. Skóra staje ściągnięta, szorstka, matowa i traci naturalny blask. Jak temu zapobiec? Kolejny raz okazuje się, że naprawdę podstawą pielęgnacji każdego rodzaju cery, bez względu na porę roku i szerokość geograficzną, jest nawilżanie… lub nawadnianie i dlatego warto w tym miejscu wyjaśnić, czym te dwa pojęcia się różnią. Celem nawilżania jest spowolnienie ucieczki wody z wnętrza skóry, a zadaniem kosmetyków nawilżających stworzenie na powierzchni naskórka bariery, która nie dopuszcza do przesuszania i skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze. Natomiast nawadnianie to uzupełnianie wilgoci we wnętrzu skóry, a kosmetyki nawadniające zawierają składniki przenikające głębiej, przyciągające wilgoć i wiążące ją ze skórą. Wniosek? Jeśli skóra  jest sucha pomimo ciągłego natłuszczania i nawilżania, to znak, że potrzebuje gruntownego nawodnienia!

Woda w kosmetykach nie zamarza na skórze!

Warto obalić też popularny mit – woda zawarta w kosmetykach nie zamarza na skórze! Nie ma takiego ryzyka, ponieważ temperatura skóry nigdy nie spada poniżej 30 stopni, przez co woda odparowuje z niej naturalnie w kilka minut. Nie ma więc możliwości, by krem nawilżający czy nawadniające serum uszkodziły skórę, nawet jeśli zostaną zaaplikowane na kilka minut przed wyjściem na dwór. Dlatego bez względu na porę roku należy dbać o prawidłowe nawilżenie i nawadnianie skóry, by była jędrna, elastyczna i miękka, a nie szorstka, sucha i podrażniona.