Modnie i Zdrowo

Płeć brzydsza też chce być piękna. Mężczyzna u lekarza medycyny estetycznej

7 maja 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pexels

W gabinetach medycyny estetycznej coraz częstszymi klientami są mężczyźni. Jeszcze dwa-trzy lata temu z usług medycyny estetycznej korzystała znikoma część panów, dziś – w niektórych gabinetach – stanowią połowę pacjentów. Troska o wygląd i stan skóry nie jest powodem do wstydu: panowie chętnie korzystają z peelingów, laserowego usuwania naczynek, włókniaków i brodawek oraz nawilżania kwasem hialuronowym.

O rosnącej popularności zabiegów z zakresu medycyny estetycznej u mężczyzn opowiada dr n. med. Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry. Dlaczego panowie pojawiają się na zabiegach z zakresu medycyny estetycznej?

Cel nr 1: zatrzymać czas

Proces starzenia dotyczy każdego z nas, ale jeśli dodatkowo w życiu mężczyzny obecny jest stres, używki (papierosy, spożywanie alkoholu), nieregularne jedzenie posiłków, wówczas w wielu przypadkach może to przynieść negatywny skutek np. w postaci zmarszczek, przebarwień na twarzy czy utraty sprężystości skóry. Warto zadbać o swoje zdrowie i wygląd – z jednej strony dietą czy ćwiczeniami, a z drugiej zadziałać także zewnętrznie za pomocą możliwości, jakie przynosi korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki nim mamy szansę walczyć z naszymi kompleksami (np. z zapadniętymi policzkami, łysieniem czy zmęczonym wyrazem twarzy), które odbierają nam pewność siebie i dodają lat. Poprawa wyglądu jest więc widoczna jako efekt odmłodzenia.

Dodatkową, istotną zaletą współczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest ich bardzo mała inwazyjność – oznacza to, że pacjent niemal od razu może wrócić do domu, codziennych obowiązków, a w większości przypadków okres rekonwalescencji jest bardzo krótki lub nawet zupełnie niepotrzebny.

Cel nr 2: zdrowy wygląd

To, że kobietom zależy na dobrym wyglądzie dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Systematycznie chodzą do fryzjera, na zakupy i chętnie odwiedzają gabinety medycyny estetycznej. Jednak mężczyzn, dla których atrakcyjność ma znaczenie, również stale przybywa – mimo że czasem nie chcą się do tego otwarcie przyznać. Dobry wygląd świadczy przecież o zdrowiu, a zdrowy mężczyzna to dobry kandydat zarówno na partnera, ojca, jak i pracownika.

– Jeszcze 2 lata temu mężczyźni stanowili tylko 10% moich pacjentów. Dziś jest ich już około 50% i ten trend stale rośnie. Kobiety zawsze o siebie dbały – obecnie panowie zaczynają pod tym względem doganiać panie. Jako mężczyzna-lekarz potrafię dobrze ocenić ich oczekiwania i wybrać taką metodę, która nadaje męskiej twarzy świeży wygląd bez widocznych śladów, że coś było poprawiane. Jeżeli mężczyzna uznaje, że jego kondycja fizyczna jest w świetnym stanie, czuje się młodo i przeszkadza mu np. tylko wygląd skóry twarzy, rąk lub szyi, to konsultacja u dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej jest jak najbardziej normalną koleją rzeczy i nie powinno być to dla nikogo powodem do wstydu – komentuje dr n. med. Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry (powstałym z inicjatywy Centrum Medycznego Damiana).

Cel nr 3 – pozbyć się kompleksów

Idąc na wizytę do gabinetu medycyny estetycznej, mężczyźni najczęściej wybierają zabiegi, które pozwolą im utrzymać lub przywrócić zdrowy i młody wygląd skóry oraz twarzy. To dla nich także sposób, by pozbyć się uciążliwych kompleksów i dobrze poczuć się we „własnej skórze”. Do najchętniej wykonywanych usług należą peelingi, laserowe usuwanie włókniaków i brodawek, laserowe usuwanie naczyń, wygładzanie skóry czy nawilżanie kwasem hialuronowym (żaden krem czy maseczka nie są w stanie zadziałać tak, jak dobrze dobrany zabieg medycyny estetycznej).

– Mężczyźni – podobnie jak kobiety, nie lubią zmarszczek i wobec tego doceniają możliwości wygładzania głębokich bruzd kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową. Botoks ponadto sprawdzi się także w leczeniu nadpotliwości pach, stóp, czoła czy dłoni. Coraz modniejsza staje się również mezoterapia skóry głowy, będąca przykładem jednego ze sposobów walki z łysieniem czy zakolami, które wielu mężczyznom spędzają sen z powiek. Ciekawą i coraz popularniejszą metodą jest również karboksyterapia (terapia dwutlenkiem węgla), która poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny zwiększa jędrność i sprężystość skóry. Możliwe jest w ten sposób niwelowanie zmarszczek, worków pod oczami czy modelowanie sylwetki – komentuje dr n. med. Piotr Niedziałkowski.

Dbając o wygląd i decydując się na poprawienie pewnych jego aspektów należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Ważne jest, by zabiegi medycyny estetycznej były wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy lub pielęgniarki w gabinetach z dobrze przystosowanym zapleczem medycznym.

Ekspercka wiedza lekarza jest niezbędna, by w razie (nawet rzadko występujących) powikłań czy alergii być w stanie podać pacjentowi odpowiednie leki. Ponadto, w rękach wykształconego lekarza praktyka i świadomego pacjenta ta dziedzina medycyny jest w stanie czynić wiele dobrego – jest szansą zarówno dla zdrowych ludzi, którzy chcą zachować młody wygląd, jak i osób z defektami skóry, mogących nareszcie pozbyć się swoich kompleksów.

Źródło: PressOffice.pl