Popularne technologie budowy domu. Którą wybrać?
26 marca 2021 |Wybór technologii budowy domu to jedna z pierwszych decyzji, którą trzeba podjąć jeszcze na etapie planowania inwestycji. Rodzaj konstrukcji budynku wpływa między innymi na tempo wykonania obiektu budowlanego.
W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się domy wykonywane w tradycyjnej technologii murowanej. Część inwestorów decyduje się na mniej popularną alternatywę w postaci domów drewnianych szkieletowych lub modułowych.
Jakie są rodzaje technologii budowy domu?
Jedną z pierwszych decyzji, które będziesz musiał podjąć na etapie planowania budowy domu, jest technologia jego wykonania. Do najpopularniejszych metod wznoszenia budynków należą:
• technologia tradycyjna (murowana) ‒ wykonanie elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych w budynku z betonu zbrojonego stalą i materiałów murowych spawanych odpowiednią zaprawą oraz samych zapraw. Takie budynki wymagają wykonania solidnych fundamentów;
• technologia szkieletowa (kanadyjska) ‒ wzniesienie budynku na szkielecie z drewna, a następnie pokrycie rusztów pionowych i poziomych odpowiednimi materiałami izolacyjnymi i okładzinowymi;
• technologia z użyciem bali drewnianych ‒ budynki z ułożonych poziomo i odpowiednio połączonych bali z drewna. Domy tego typu są charakterystyczne dla terenów okołogórskich;
• technologia modułowa ‒ budowa polegająca na łączeniu gotowych elementów konstrukcyjnych przygotowanych wcześniej w zakładach prefabrykacji.
Budowa domu to poważna inwestycja, która wymaga dokładnego zaplanowania. Jeśli chcesz poznać wszystkie ważne szczegóły dotyczące zarówno projektowania, jak i wykonawstwa budynków mieszkalnych, wejdź na https://budogram.pl/. To specjalny serwis dla inwestorów poruszający istotne kwestie związane z budową domu oraz oferujący wsparcie ekspertów z dziedziny budownictwa.
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając technologię budowy domu?
Podczas wyboru technologii budowy domu musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jednym z podstawowych jest termin, w którym chciałbyś rozpocząć użytkowanie budynku. Pamiętaj, że budowa typowego domu murowanego przy sprzyjających warunkach trwa przez około dwa sezony. Długość okresu potrzebnego do wzniesienia obiektu w technologii tradycyjnej nie zależy tylko od zdolności finansowej inwestora i płynności w realizacji kolejnych robót, ale od specyfiki stosowanych materiałów.
Wykonanie konstrukcji żelbetowych, murowych, wylewek, a nawet tynków to czynności, podczas których używa się wody zarobowej. Przed zamieszkaniem budynku warto więc odczekać kilka miesięcy i tak rozłożyć roboty w ciągu roku, aby cząsteczki wody miały możliwość odparowania z elementów budynku. Dlatego też warto rozważyć nowoczesne technologie murowania oferowane przez producentów. Na przykład tzw. zaprawy cienkospoinowe.
Domy kanadyjskie to budynki o konstrukcji szkieletowej, w których ściany i podłogi z reguły pokrywa się suchymi okładzinami. Samo wykonanie rusztów będących elementami konstrukcyjnymi obiektu jest dużo szybsze niż w przypadku domów murowanych. Wykonawcy budynków kanadyjskich zgodnie twierdzą, że wzniesienie obiektu w tej technologii to kwestia kilku miesięcy. Podobnie jest w przypadku domów modułowych.
Planując budowę domu, trzeba jednak myśleć długofalowo i wziąć pod uwagę trwałość budynku, w tym podatność na czynniki wyjątkowe (m.in. ogień i korozję biologiczną). Pod tym względem dużo lepiej wypadają tradycyjne domy murowane, których żywotność znacznie przekracza projektowany okres 50 lat.