Modnie i Zdrowo

Przełom w leczeniu bólu – termoablacja ultradźwiękowa dostępna w Polsce

27 stycznia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Archiwum Szpitala PRO-Familia

Cała procedura trwa zaledwie trzydzieści minut, a efekt przeciwbólowy odczuwalny jest już po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu. Specjaliści zgodnie podkreślają, że to przełom w leczeniu bólu. Termoablacja ultradźwiękowa, to nowatorska metoda, której zastosowanie zmniejsza dolegliwości bólowe – u pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości – nawet o osiemdziesiąt procent. Do tego jest bezoperacyjna i całkowicie nieinwazyjna. Pierwszy zabieg w Polsce przeprowadzono w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

W rzeszowskim szpitalu PRO-FAMILIA procedurze poddała się 38-letnia pacjentka, u której kilka lat temu lekarze wykryli raka piersi. Pomimo interwencji chirurgicznej, po upływie dwóch lat od operacji, ponownie zdiagnozowano chorobę. Przerzuty pojawiły się m.in. w kościach, dając objawy bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zabieg, który przeprowadzono 18 stycznia br., zakończył się pełnym sukcesem.  Pomimo tego, że nie jest refundowany przez NFZ, szpital chce wykonywać go bezpłatnie – w ramach grantu naukowego.

– Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego – wyjaśnia Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie. – Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie trzydzieści minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu. Poza tym metoda ta jest  bezoperacyjna i całkowicie nieinwazyjna.

 Innowacyjne leczenie bólu

– Podczas termoablacji ultradźwiękowej używany jest sprzęt, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU) – wyjaśnia Magdalena Pyka. – Zabieg polega na tym,  że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta. W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć. Efektem tego działania jest znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegupodkreśla dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości, należą m.in. rak prostaty (80%), rak płuca i rak piersi (50%), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

Szerokie zastosowanie termoablacji

Termoablację ultradźwiękową można  stosować również w leczeniu innych chorób. Ponad dwa lata temu Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie  wykonał pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w kierunku leczenia mięśniaków macicy. Od tamtej pory przeprowadzono z sukcesem ponad 170 takich zabiegów.