Modnie i Zdrowo

Sztuczne rzęsy – wybieramy metodę przedłużania

4 sierpnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Sztuczne rzęsy to wygodny sposób oszczędzenie czasu związanego z wykonywaniem makijażu. Zanim jednak weźmiemy się za to same, warto zastanowić się, jaki chcemy osiągnąć efekt. Jest bowiem kilka metod i rodzajów przedłużania rzęs. Najbezpieczniejszym i dającym najlepszy efekt zabiegiem, jest profesjonalne przedłużenie rzęs u kosmetyczki.

Sztuczne rzęsy przyklejone do naturalnych, dają efekt imponującej „firanki”. Na rynku można spotkać kilka rodzajów sztucznych rzęs do samodzielnej aplikacji, jednak najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u kosmetyczki, która wybierze rodzaj rzęs i zdecyduje, która metoda ich nałożenia jest najmniej obciążająca dla naturalnego włoska. Efekt przedłużania i zagęszczania rzęs utrzymuje się od 2 do 6 tygodni. Po tym czasie należy zgłosić się na uzupełnianie rzęs.

Zabieg przedłużania rzęs

Wykonanie zabiegu trwa od 1,5 do 3 godzin, a efekt utrzymuje się nawet 6 tygodni, jednak zaleca się regularne uzupełnianie rzęs co 3 tygodnie. Przed zabiegiem warto przyciemnić rzęsy henną, by łatwiej było je rozdzielać. Przy okazji, dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania różnica między naturalnym kolorem a elementami doklejonymi nie jest zbyt widoczna, bo rzęsy przykleja się 1 mm nad powierzchnią skóry.

Rodzaje sztucznych rzęs

Rzęsy jedwabne

Są one wykonane z protein naturalnego jedwabiu. Dzięki temu ich skręt przypomina ten charakterystyczny dla rzęs naturalnych. Największą zaletą rzęs jedwabnych jest lekkość, dzięki której nie obciążają naturalnych. Warto jednak zaopatrzyć się w grzebyczek, którym codziennie rano należy przeczesać atrapy, by je wyrównać i nadać im pożądany kształt. Zdarza się bowiem, że jedwabne rzęsy lekko gniotą się podczas snu.

W jedwabnych rzęsach można bez obaw pływać, nosić szkła kontaktowe i robić makijaż, jednak warto zrezygnować z mocnych, wodoodpornych tuszy. Ich zmywanie niszczy rzęsy zarówno naturalne, jak i sztuczne.

Rzęsy z futra norek syberyjskich

Największą zaletą rzęs z futra norek syberyjskich jest to, że każda rzęsa ma podobną grubość, ale różną długość. Dzięki temu po doklejeniu najlepiej imitują naturalne. Ponadto są lekkie i delikatne i nie obciążają prawdziwych rzęs. Zanim jednak zdecydujemy się na ich założenie, sprawdźmy, czy nie jesteśmy uczulone na futro norki. Należy również pamiętać, że jeśli chcemy dodatkowo pomalować rzęsy tuszem, powinnyśmy wybierać tylko te na bazie wody. Inne mogą niekorzystnie wpłynąć na stan rzęs i skrócić trwałość kleju.

Rzęsy syntetyczne

Najmniej elastyczne i delikatne, jednak o najbardziej regularnym kształcie, są rzęsy syntetyczne. Na rynku można spotkać produkty o różnej grubości, długości i stopniu podkręcenia. Dzięki temu łatwiej znaleźć te o najbardziej optymalnych wymiarach. Warto również dodać, że w odróżnieniu od rzęs jedwabnych i z futra norek, syntetyczne nie uczulają. Rzęsy syntetyczne są jednak mniej elastyczne i lubią się plątać, dlatego trzeba uważać, by nie uszkodzić ich podczas rozczesywania.

Metody przedłużania rzęs

Przedłużanie rzęs metodą 1:1

Metoda polega na doklejeniu jednej rzęsy jedwabnej do rzęsy naturalnej z pominięciem bezpośredniego kontaktu ze skórą (przykleja się ok. 1 mm nad krawędzią skóry „od góry” rzęsy), dzięki temu ograniczone jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na klej. Tak przedłużone rzęsy wyglądają bardzo naturalnie bez efektu sklejenia.

Przedłużanie rzęs metodą 2:1

Metoda ta polega na przyklejeniu dwóch sztucznych rzęs do jednej naturalnej, co daje efekt zagęszczenia. Przy tej metodzie stosuje się wyłącznie produkty z futra norki, ponieważ są najlżejsze i nie obciążają naturalnej rzęsy. Jedną rzęsę przykleja się tak jak w metodzie 1:1, a drugą u podstawy, co daje efekt podwójnego pogrubienia.

Przedłużanie rzęs metodą 3:1

Dzięki tej metodzie rzęsy są ekstremalnie wydłużone i pogrubione, ponieważ do każdej naturalnej przykleja się trzy sztuczne z futra norki, które są najlżejsze. W przypadku zastosowania innego rodzaju sztucznych rzęs, znacznie zwiększyłoby się ryzyko wypadnięcia naturalnego włoska. Zagęszczanie metodą 3:1 jest polecane przede wszystkim kobietom o rzadkich rzęsach, bo dzięki doklejeniu do każdej prawdziwej rzęsy aż trzech sztucznych, zdecydowanie zwiększa się ich objętość.

Przedłużanie rzęs metodą Blink & Go

To szybki (zabieg trwa do godziny) i stosunkowo tani (100-200 zł) sposób na uzyskanie maksymalnego efektu przedłużonych rzęs. Metoda polega na doklejaniu pojedynczych rzęs poliestrowo-jedwabnych do rzęs naturalnych, jednak inaczej niż w przypadku metody 1:1 – nie dokleja się sztucznej rzęsy do każdego włoska. Rzęsy przedłużone metodą Blink & Go mogą cechować się niewielką asymetrycznością, a dzięki temu wyglądają bardziej naturalnie. Efekt utrzymuje się przez ok. 2 tygodnie.

Przedłużanie rzęs innymi metodami

Wiele salonów kosmetycznych wprowadza własne metody przedłużania rzęs. W większości są to wariacje metod wymienionych powyżej – zazwyczaj stosuje się grubsze, cieńsze, dłuższe lub krótsze wersje sztucznych rzęs. Odważne kobiety mogą zdecydować się na aplikację rzęs w różnych kolorach, co daje bardzo modny efekt ombre. Z kolei panie o bardzo mocnych rzęsach mogą wypróbować przedłużanie w wersji extreme, czyli doklejanie nawet 6 rzęs z futra norek do jednej naturalnej.