Modnie i Zdrowo

Jak usunąć tatuaż? Metoda laserowa, chemiczna czy obie naraz?

15 lutego 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Usuwanie tatuażu

Czy tatuaż można usunąć? Czy raz zrobiony już na zawsze musi pozostać na skórze? Według szacunków, tatuażami swoje ciała ozdobiło już ponad 3 miliony Polaków. Około połowa z nich wcześniej czy później będzie chciała się ich pozbyć. Powodów jest wiele: tatuaż przestaje się podobać, zaczyna szpecić, albo dezaktualizuje się jego przesłanie. Co wtedy? Czy tatuaż można skutecznie usunąć?

Niestety, obecnie nie ma takiej metody, która gwarantowałaby usunięcie tatuażu, bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu na skórze. Zadowalająca jest sytuacja, w której oglądana z 80-100 cm skóra wygląda na zdrową, ale zawsze może się zdarzyć, że będzie ona lekko przebarwiona lub cieńsza.

Powstawanie tatuażu, fot. archiwum Keramed

Powstawanie tatuażu, fot. archiwum Keramed

Obecnie tatuaż można usunąć dwiema metodami – laserową lub chemiczną. Metoda laserowa lub chemiczna, dobierana jest w zależności od rodzaju i koloru barwnika, a także głębokości jego umiejscowienia. Czasami, aby uzyskać najlepszy z możliwych efektów, stosować można obydwie te metody jednocześnie.

Usuwanie tatuażu za pomocą lasera

Pigment zastosowany w tatuażu pochłania promienie lasera, dzięki czemu ulega zniszczeniu. Po rozbiciu barwnika, możliwe jest jego częściowe zmetabolizowanie (przez układ immunologiczny) lub też wyłuszczenie (wraz z powstałym po zabiegu strupem). Zabieg jest bezpieczny dla skóry, gdyż wiązka lasera oddziałuje wyłącznie na ciemny barwnik lub pigment. W jego trakcie odczuwalne jest lekkie uczucie pieczenia.

Laser sprawdza się przy usuwaniu tatuaży wykonanych profesjonalnie i amatorsko, a także przy usuwaniu makijażu permanentnego. Ilość zabiegów uzależniona jest od: rodzaju barwnika i koloru, techniki pigmentacji i wielkości tatuażu.

Fot. Archiwum Keramed

Tatuaż usunięty metodą laserową, fot. Archiwum Keramed

Jeśli zdecydujemy się na metodę laserową, przynajmniej miesiąc przed zabiegiem skóra nie może być opalona i podrażniona. Przez 5-10 dni po wykonaniu, skóra może być lekko zaczerwieniona i podrażniona, dlatego należy intensywnie ją natłuszczać. Aby uniknąć powstawania blizn, nie wolno zdrapywać strupków.

Do 6 tygodni po zabiegu, zabronione jest również opalanie. Należy unikać promieniowania UV i stosować filtry z wysokim faktorem SPF). Przez pierwsze 2 dni po laseroterapii, trzeba unikać moczenia obszaru poddanego zabiegowi, a przez tydzień kosmetyków kolorowych, jak i nadmiernego wysiłku fizycznego. Z kolei w okresie 2-3 tygodni nie powinno się korzystać z sauny ani kąpielisk.

Wady laserowej metody usuwania tatuażu

Metody laserowe, które stosowano jeszcze kilka lat temu, często powodowały blizny, jednak laser typu Q-switch znacznie zmniejsza ryzyko ich powstania. Laserowe usuwanie (rozjaśnianie) tatuażu powinny rozważyć głownie osoby, które nie chcą się go pozbyć całkowicie, tylko chcą go rozjaśnić, aby przykryć go nowym rysunkiem.

Warto wiedzieć, że niektóre kolory, np. zielone czy żółte, nie są wrażliwe na światło lasera. Dlatego tatuaż często, pomimo wykonania 6-8 zabiegów, ulega tylko rozjaśnieniu. Poza tym barwniki zawierają sole metali ciężkich. Po ich rozbiciu, przez wiązkę lasera, zostają w węzłach chłonnych czy narządach wewnętrznych. Trudno powiedzieć, jaki to może mieć wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.

Usuwanie tatuażu metodą chemiczną

Metoda chemiczna przypomina wykonywanie tatuażu, gdyż podobnym urządzeniem, które zakończone jest modułem z igłami, otwiera się naskórek nad tatuażem. Następnie podawana jest niewielka ilość płynu, który zawiera głownie kwas mlekowy. To nietoksyczna substancja, która wchodzi w skład naszego organizmu.

Po zmieszaniu z barwnikiem dochodzi do aktywizacji układu immunologicznego, uaktywnienia komórek żernych (makrofagów). Pochłaniają one barwnik i gromadzą się przy powierzchni skóry. W kilka godzin po zabiegu wytwarza się strupek, który po 3-4 tygodniach odpada. Skóra w tym miejscu jest, jak typowa po odpadnięciu strupa, czyli ciemnoczerwona i cienka, ale pozbawiona barwnika. W ciągu kilku miesięcy stopniowo blednie, odzyskując naturalny wygląd.

Usuwanie tatuażu  metodą laserową i chemiczną

– Oczywiście metoda chemiczna również nie jest pozbawiona wad, ale doświadczenie i możliwości łączenia obu metod, pozwalają uzyskać nam najlepszy z możliwych efektów. Gabinety w Polsce usuwają tatuaż jedną lub drugą metodą, natomiast my oferujemy obie jednocześnie – twierdzi lek. med. Grzegorz Markowicz z Gabinetu Medycyny Estetycznej Keramed we Wrocławiu, który usuwa tatuaże metodą laserową oraz chemiczną. – Zabiegi wykonujemy w ramach gabinetu lekarskiego, czemu odpowiadają warunki sterylności i sanitarno-epidemiologiczne.

Decyzja o tatuażu powinna być przemyślana, gdyż obecnie nie istnieje metoda, która gwarantuje usunięcie tatuażu, bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu na skórze.