Modnie i Zdrowo

Czy okulary chronią przed koronawirusem?

30 marca 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Według opinii międzynarodowych i polskich ekspertów okulary są istotnym narzędziem chroniącym człowieka przed koronawirusem. Okulary każdego rodzaju są mechaniczną barierą pomiędzy naszym ciałem a wirusami. Korzystanie w dobie epidemii z okularów pomaga nie tylko efektywnie chronić osobę je noszącą przed zakażeniem, ale także wspiera kondycję oczu – wzrok męczy się mniej, nawet przy wzmożonym w tym czasie korzystaniu z urządzeń elektronicznych.

Wirus SARS-CoV-2 roznosi się drogą kropelkową. Każde dotknięcie oczu, ust czy nosa naraża nas na istotne ryzyko wniknięcia tego wirusa do organizmu. W materiale udostępnionym przez WHO, Benadetta Allegranzi, profesor Instytutu Zdrowia Globalnego na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu w Genewie, przypomina między innymi o konieczności mycia rąk, a zwłaszcza unikaniu dotykania nimi ust, twarzy i oczu.

Mechaniczna bariera przed wirusami

Okulary mogą pomóc nam zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, ponieważ stanowią mechaniczną barierę pomiędzy naszym ciałem a wirusami – twierdzą eksperci. Dla osób już noszących okulary, może to stanowić istotny rodzaj ochrony – mówi Robyn Gershon epidemiolożka z Katedry Globalnego Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Nowojorskim. Uważa ona, że okulary to łatwe i proste rozwiązanie, aby unikać dodatkowej ekspozycji na drobnoustroje. Ponadto okulary chronią nas przed nami samymi – Jest to fizyczna bariera, która powstrzymuje nas od dotykania oczu. Dotykanie twarzy stanowi prawdziwie zagrożenie – tłumaczy Gershon. Na ten sam aspekt – dotykania oczu – zwraca uwagę wielu polskich ekspertów.

Najczęściej, w kontekście ochrony przed zarażeniem, mówi się o maseczkach, nie mniej eksperci zwracają uwagę, że w dopiero w zastosowaniu z okularami maseczki dużo skuteczniej zapewniają nam funkcję ochronną. Dlatego jeśli np. opiekujemy się chorymi lub po prostu czujemy, że potrzebujemy tej dodatkowej ochrony w postaci maseczki (należy pamiętać o prawidłowym jej używaniu!) – do kompletu dodajmy także okulary, które na pewno większość z nas ma w domu (korekcyjne, przeciwsłoneczne czy tzw. inteligentne szkła). W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na postępowanie służb medycznych, które zawsze starają się chronić nie tylko ręce, usta i nos, ale także oczy. Pamiętajmy, że im większe okulary i bardziej przylegające do twarzy tym większa jest ochrona oczu.

Najbardziej higieniczna ochrona

Okulary to w dzisiejszej sytuacji najbardziej higieniczna metoda ochrony oczu i wzroku. Dlaczego? Po pierwsze – ich używanie nie wymaga od nas dotykania bezpośrednio oczu, a przechowywanie w sposób bezpieczny jest bardzo proste (pamiętajmy o trzymaniu okularów w etui!). Po drugie – prawidłowe czyszczenie okularów również nie sprawia żadnych trudności, a należy o nim pamiętać, nie tylko w czasie epidemii.

Obecnie należy czyścić okulary nawet kilka razy dziennie – zwłaszcza, jeśli wychodzimy na zewnątrz. Wykorzystać do tego możemy dedykowany spray dezynfekujący albo  ciepłą wodę z mydłem lub delikatnym detergentem. Unikajmy natomiast środków na bazie acetonu lub alkoholu, ponieważ mogą one uszkodzić nie tylko oprawki, ale także powłokę antyrefleksyjną soczewki okularowej. Pamiętajmy o zwróceniu szczególnej uwagi na czyszczenie tzw. nosków w okularach metalowych. Noski mają bezpośredni kontakt ze skórą, w związku z czym zbiera się na nich więcej zanieczyszczeń. Czyśćmy je np. nieużywaną już szczoteczką  do zębów,  oczywiście pod bieżącą wodą, z dodatkiem detergentu.  Możemy również poprosić optyka o umycie całych okularów w myjce ultradźwiękowe, w której płyn każdorazowo wymieniany  jest na świeży. Pamiętajmy również, że obecnie, gdy jesteśmy na zewnątrz nawet na chwilę, nie zakładamy okularów