Modnie i Zdrowo

Trądzik to choroba przewlekła. Jak sobie z nim poradzić?

8 czerwca 2018 | Angelika Fila

Fot. Pixabay

Z dr n. med. Joanną Sałkowską-Wanat, dermatologiem-wenerologiem, lekarzem medycyny estetycznej DermClinic i IP Cliniq, rozmawia Angelika Fila.

Angelika Fila: Czym jest trądzik?

dr n. med. Joanna Sałkowska-Wanat: Trądzik jest chorobą przewlekłą. Pomimo iż najczęściej dotyka ludzi młodych, będących w okresie burzy hormonalnej, coraz częściej spotykany jest także u osób po 25-30 rokiem życia. Przyczyną trądziku jest tworzenie się mikrozaskórników otwartych i zamkniętych. Coraz częściej mówi się o roli bakterii Propionibacterium Acnes, która namnażając się w gruczołach łojowych przyczynia się do powstawania zmian ropnych, w terminologii dermatologicznej zwanych krostami.

Jakie są rodzaje trądziku?

Jest ich bardzo dużo: trądzik niezapalny oraz zapalny z podtypami: grudkowy, krostkowy, guzkowy oraz torbielowaty. Nieleczony może pozostawiać trwałe ślady w postaci powierzchownych blizn, a niekiedy, w przypadku cięższych odmian, bardzo głębokie, szpecące blizny. W zależności od stopnia nasilenia zmian skórnych wprowadza się leczenie miejscowe bądź skojarzone, miejscowe z doustnym, bądź same doustne. Istnieje także odmiana trądziku, tzw. trądzik z wydrapania. Ten typ choroby skórnej posiadają głównie osoby wrażliwe na trudne życiowe sytuacje, sprzyjające impulsywnemu wydrapywaniu zmian.

Czy trądzik może pojawić się w późniejszym okresie życia?

Coraz częściej zdarzają się tacy pacjenci. Negują trądzik w okresie młodzieńczym, informują, że trądzik pojawił się u nich dopiero po 30. roku życia. Często pacjenci nie wiedzą, że delikatne zmiany zaskórnikowe to także odmiana trądziku. Z upływem lat może dochodzić do rozwoju zmian ropnych. Aktualny styl życia, używanie coraz większej ilości kosmetyków, oraz coraz większa ilość chemii w produktach ma na to wpływ. W obecnym czasie pojawiła się moda na pielęgnację koreańską, która składa się z kilku etapów oczyszczania skóry, włączając w to używanie olejków na twarz. Coraz większa grupa pacjentek po takiej terapii przychodzi do dermatologów i zgłasza problemy skórne, w postaci zmian trądzikowych. Wynika to z używania preparatów przyczyniających się do blokowania, a tym samym uniemożliwiania odpływu łoju z gruczołów łojowych. Sprzyja to namnażaniu bakterii i pojawianiu się zmian na skórze.

Jak więc dbać o swoją skórę, jak dobierać kosmetyki, żeby sobie nie zaszkodzić?

Jeśli skóra nie stwarza problemów, kosmetyki mogą być dobrane przez wykwalifikowanego kosmetologa. Jeśli skóra jest wymagająca, a tym bardziej, gdy pojawiają się na niej zmiany trądzikowe, taka wizyta powinna zostać zaplanowana u dermatologa, który oprócz dobrania odpowiednich preparatów oceni stan nasilenia zmian i zaproponuje leczenie.

Czy dieta ma wpływ na stan skóry?

Przeprowadzono liczne badania naukowe na temat diety i jej wpływu na stan skóry trądzikowej. Naukowcy nie ustalili jednoznacznie, czy i jakie produkty spożywcze mają wpływ na rozwój zmian. Nie mniej jednak spekuluje się indywidualną reakcję pacjentów na niektóre produkty, tj. produkty mleczne, czekoladę, ostre przyprawy lub czerwone wino. Zdarza się, że wyeliminowanie pewnych produktów z diety wycofuje bądź zabezpiecza przed pojawianiem się zmian. Dlatego tak ważny i kluczowy jest wywiad z pacjentem.

Czy są sytuacje, które dodatkowo predysponują do rozwoju trądziku?

Przede wszystkim czynniki zewnętrzne, czynniki środowiskowe, ale należy pamiętać, że wielu pacjentów ma trądzik wpisany w geny.

A co z odwiecznym problemem: wyciskać czy nie wyciskać?

Pod żadnym pozorem nie powinno się wyciskać zmian trądzikowych, ponieważ może to skutkować poszerzeniem się stanu zapalnego na przyległe tkanki, a niekiedy także do przedostania się bakterii do mózgu.