Modnie i Zdrowo

Zimowa pielęgnacja skóry w pięciu krokach

24 stycznia 2020 | Opracowanie Natalia Chrapek

Zima to dla cery najbardziej nieprzyjazna pora roku. Niskie temperatury, wiatr i zanieczyszczenia powietrza fatalnie wpływają na jej kondycję. Co można zrobić, aby zregenerować przesuszoną i podrażnioną skórę? Podpowiadamy!

Oczyszczaj!

Oczyszczanie należy wykonywać zawsze rano i wieczorem, bez względu na to, czy nosiłyśmy makijaż czy nie. W zimowe dni nasza skóra twarzy narażona jest na silne, bezpośrednie działanie wiatru i mrozu. Zwróćmy uwagę, że twarz jest jedyną częścią naszego ciała, której nie osłaniamy. A przecież jest o wiele uboższa w tkankę tłuszczową, która chroni nasze ciało przed zimnem. Dlatego też do oczyszczania skóry najlepiej używać preparatów bezalkoholowych, bez dodatku mydła.  

Na dzień

Może cię to zaskoczyć, ale krem, którego zimą używasz na dzień, nie powinien być mocno nawadniający. Składniki nawilżające pod wpływem mrozu mogą zaszkodzić skórze i spowodować podrażnienia i zaczerwienienia. Jeżeli mamy cerę tłustą wystarczy lekki, odżywczy, półtłusty produkt, a w przypadku suchej czy wrażliwej  – tłusty. Nie zapominajmy też o regularnym używaniu filtra przeciwsłonecznego – promieniowanie UV może być szkodliwe nie tylko latem.

Na noc

Nocne kosmetyki pielęgnacyjne powinny mieć bogatszy skład i bardziej intensywne działanie, niż produkty przeznaczone do używania na dzień. W nocy powinnyśmy dostarczać skórze jak najwięcej odżywczych substancji, by wspomagać procesy regeneracyjne. By cera była wypoczęta i zregenerowana o poranku, musi zaopatrzyć się w witaminy (przede wszystkim witaminę E), antyoksydanty (np. ekologiczny wyciąg z winogron), substancje nawilżające (takie jak kwas hialuronowy czy lecytyna) i składniki wzmacniające skórę (olej migdałowy czy oliwa z oliwek).

Dobroczynna maseczka

Raz w tygodniu dobrze jest zafundować swojej skórze domowe SPA – warto o tym pamiętać szczególnie zimą, kiedy cera jest zmęczona i wysuszona przez ogrzewanie, wiatr, śnieg czy mróz. Zimowa maseczka powinna zawierać w swoim składzie witaminy rozpuszczane w tłuszczach, czyli A, D, E i K.

Nawilżanie w gabinecie

Jeśli chodzi o skórę wokół oczu, jest ona o wiele cieńsza, prawie całkowicie pozbawiona podściółki tłuszczowej. Oprócz stosowania kremów, warto w tym aspekcie skorzystać z pomocy specjalisty w gabinecie medycyny estetycznej.

– Jeśli niewłaściwie dbamy o naszą cerę zimą, może się odwodnić, co z kolei pogłębia zmarszczki – mówi dr Joanna Bielska-Gawron, stomatolog i specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej z kliniki JB Clinic w Zielonej Górze. Remedium na zmęczone spojrzenie, a także na przesuszoną skórę w innych obszarach twarzy, może być zabieg gabinetowy z użyciem preparatu Sunekos® 200.

– Sunekos® to produkt, który sprawdza się w zabiegach rewitalizujących skórę, także tę najbardziej wrażliwą w okolicy oczu. Możliwość indywidualnego dostosowania dokładnej procedury zabiegowej do indywidualnych potrzeb skóry powoduje, że nadaje się on dla pacjentów w każdym wieku. Wśród rezultatów zabiegu Sunekos® można wymienić wygładzenie zmarszczek, rozświetlenie, a także, co szczególnie ważne zimą, dogłębne nawilżenie skóry. Takiego nawilżenia nie jest w stanie zapewnić nam żaden kosmetyk – tłumaczy dr Bielska-Gawron.