Modnie i Zdrowo

Migrena – towarzyszka do końca życia

21 sierpnia 2016 | Źródło: www.stopareumatoidalna.pl

Fot. www.stopareumatoidalna.pl

Lekarze nazwali migreną ból głowy trwający od 4 do 72 godzin. Ból może obejmować całą głowę, jak i którąś z półkul. Czasem jest on silny na samym początku ataku, a czasem narasta wraz z trwaniem ataku. Często osoby chore twierdzą, że w momencie bólu towarzyszy im światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz czasem na zapachy. W nielicznych przypadkach atakowi towarzyszą wymioty i mdłości. Niektórzy przed atakiem mają mroczki przed oczami. Czasem może dojść do ograniczenia widzenia w określonym fragmencie oka lub w całym oku.

Choroba jest znana od tysięcy lat. Ma podłoże neurologiczne, i to wiadomo na pewno. Wiadomo także, że jest najczęściej dziedziczona przez córkę od matki (kobiety chorują na nią czterokrotnie częściej od mężczyzn). Lekarze szczególnie interesują się serotoniną. Wzrasta jej poziom przed napadem i powoduje ona skurcz naczyń. Dochodzi z czasem do nadmiernego rozciągania naczyń i bólu głowy. Jednak nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Migrena nie powstaje na skutek niewyspania, przemęczenia, stresu czy niewłaściwej diety. Czasem atak jest tak silny, że pacjent nie nadaje się do normalnego funkcjonowania. Najważniejsze, że nie stanowi to zagrożenia dla życia. Niestety, w chwili obecnej jest to przypadłość, która będzie nam towarzyszyła do końca życia. Jednak z wiekiem napady mogą pojawiać się coraz rzadziej i mogą nie być już tak mocne. Chodzi o to, że naczynia wraz z wiekiem tracą elastyczność i sztywnieją. W chwili obecnej mamy leki, które mogą tylko przerwać atak lub mu zapobiec. Nie ma takich środków, które nas wyleczą na stałe. Wielu osobom pomaga wcierany w skronie olejek miętowy, masaż i kąpiel.