Czy w domach przepełnionych technologią żyje się wygodniej?
22 marca 2017 |Popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że w coraz większym stopniu uzależniamy się od możliwości jakie dają nam te nowoczesne technologie. Wyposażamy domy w akcesoria, które mają uprościć, a nawet wyręczyć nas w wykonywaniu codziennych czynności. Te dodatkowe udogodnienia dla domu, mają wpływać na lepsze samopoczucie i komfort mieszkańców. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę ze względu na ich funkcjonalność?
Przyzwyczajeni do tradycyjnych metod budowy domów, z ciekawością spoglądamy na nowoczesne propozycje producentów, które z każdym rokiem coraz bardziej zaskakują. Sukces nawigacji samochodowych i smartfonów przekonuje nas do myśli, że dom również może być inteligentny. Zautomatyzowanie budynków, jest jednak nieodmiennie tematem dyskusji pośród osób marzących o własnym domu. Bo czyż nie dziwi fakt, że lodówka, kiedyś niepozorna służąca do przechowywania jedzenia, dziś potrafi sama zamawiać jedzenie?
Oprogramowanie, które koordynuje pracę wszystkich urządzeń i akcesoriów
Cechą wspólną tzw. domów inteligentnych, jest oprogramowanie koordynujące pracę wszystkich urządzeń i akcesoriów. To dzięki niemu w jednej chwili możemy włączyć ekspres do kawy, wyregulować temperaturę czy otworzyć okna, nie będąc nawet w domu. Wystarczy tablet lub smartfon oraz dostęp do Internetu.
Ten aspekt z pewnością zwróci uwagę zwolenników efektywnego wykorzystywania wolnego czasu. Zsynchronizowanie wyposażenia domu pozwala też w pełni je kontrolować. Wystarczy spojrzeć na ekran telefonu z uruchomioną aplikacją, aby upewnić się, że np. żelazko jest wyłączone.
System ten zwykle występuje pod postacią eleganckiej stacji, a jej przekaźniki montowane są bezprzewodowo bezpośrednio przy urządzeniach oraz w puszkach elektrycznych. Nie ma zatem konieczności przebudów czy kucia ścian. Do systemu można podłączyć dowolną ilość sprzętu RTV lub AGD, ale także akcesoriów o dodatkowych funkcjach.
Zstępowanie tradycyjnych kluczy kartą magnetyczną
Zastąpienie tradycyjnych kluczy kartami magnetycznymi od wielu lat upraszcza użytkowanie przestrzeni biurowych. Rozwiązania kiedyś spotykane tylko w budynkach użyteczności publicznej, teraz są dostępne także dla właścicieli domów prywatnych i mieszkań. Na polskim rynku można znaleźć smartlock, z którego obsługą i montażem poradzi sobie każdy. Automatycznie zamknie za nami wejście do domu lub zostawi drzwi odblokowane na określony wcześniej przedział czasu.
Do zamka można przypisać aż 20 wirtualnych kluczy. Co ciekawe, mogą one mieć formę kodu lub śladu linii papilarnych. W zależności od upodobań i potrzeb możemy obsługiwać go przy użyciu aplikacji mobilnej, czytnika linii papilarnych, kodu PIN lub pilota.
Smartlock, tak jak inne urządzenia inteligentne, może być sterowany zdalnie. Dzięki temu zgubienie kluczy, niespodziewana wizyta gości i inne niecodzienne sytuacje mogą zostać rozwiązane jednym stuknięciem w ekran telefonu z aplikacją.
-Systemy zintegrowanego zarządzania urządzeniami w domach inteligentnych, otwierają przed wszystkimi użytkownikami ogromne możliwości – mówi Marlena Bogus z firmy ASSA ABLOY, lidera w produkcji bezprzewodowych systemów zabezpieczeń. – Nie chodzi jedynie o wygodę i oszczędności, ale również o możliwość zmiany organizacji życia na lepsze. Konieczność pamiętania o niektórych codziennych drobnostkach przejmują urządzenia i akcesoria. To naturalne, że tak zaoszczędzoną energię możemy spożytkować w inny, bardziej efektywny lub przyjemny sposób.
Bezprzewodowe czujki na wypadek pożaru
W porannym pośpiechu wykonujemy wiele czynności. Później nie mamy pewności, czy aby na pewno woda została zakręcona, a w tosterze nie zostawiliśmy grzanek. Zamiast niepokoić się o rezultaty porannej krzątaniny, możemy zamontować w naszym domu bezprzewodowe czujki.
Wyglądem przypominają one okrągłe odświeżacze powietrza, nie zajmują zbyt wiele miejsca i wpisują się w wystrój każdego wnętrza. Istnieje wiele ich rodzajów – w łazience mogą ostrzegać przed zalaniem, a w pokoju z kominkiem będą kontrolować jakość powietrza oraz temperaturę na wypadek pożaru.
Jeśli zostanie przekroczony poziom ustalonych wartości, czujka zaalarmuje nas, wysyłając wiadomość na telefon. Tego rodzaju mechanizm może być również zamontowany w ramach okien i drzwi. Pierwsze krople deszczu zostaną zarejestrowane przez czujnik, który automatycznie zleci do systemu zamknięcie. To rozwiązanie szczególnie przydatne na poddaszach.
Zdalna ochrona dziecka
Na codzienny komfort składa się również poczucie, że nasi bliscy miewają się dobrze. Szczególnie dotyczy to dzieci. Będąc w pracy, nie zawsze możemy sprawdzić, czy pociecha po szkole trafiła bezpiecznie do domu. Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja na telefon ustalająca położenie członków rodziny. Pozwala ona wyznaczyć teren, po którym syn lub córka mogą bezpiecznie się poruszać. Jeśli umowna granica zostanie przekroczona, otrzymamy powiadomienie na telefon. Wbrew pozorom ten rodzaj kontroli rodzicielskiej może przynieść rodzicom ogromną ulgę.