Czym kierować się przy wyborze płyty grzewczej do kuchni?
1 listopada 2017 |Kompletując kuchenny sprzęt AGD, możemy pozwolić sobie na pełną dowolność. Najważniejsze jest jednak, aby wybrane rozwiązania spełniały wszystkie nasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na urządzenie wolnostojące, czy też płytę do zabudowy, poza wymogami estetycznymi i funkcjonalnością konieczne jest jednak również to, aby urządzenie było dopasowane do typu instalacji i obecnej aranżacji kuchennej. Podpowiadamy, która płyta najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni?
Ewolucja sprzętów kuchennych sprawiła, że kuchenka i piekarnik, dawniej postrzegana jako całość, dziś stanowi dwa zupełnie niezależne od siebie urządzenia. Obok piekarnika, kluczowym elementem wyposażenia kuchni jest płyta grzewcza – ceramiczna, gazowa lub indukcyjna. Różnorodność zarówno modeli, jak i technologii powoduje, że odpowiedni jej wybór nie jest zbyt prostym zadaniem.
Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są płyty elektryczne. Wykonane z estetycznego, ceramicznego szkła, często z wyglądu przypominają płyty indukcyjne. Elektryczna kuchenka doskonale nadaje się do gotowania na „wolnym ogniu”. To właśnie możliwość ustawienia bardzo małej mocy, pozwala na osiągnięcie pełnego aromatu dań – zup, sosów, gulaszy. Ponadto, płyta ta możliwa jest do zamontowania w prawie każdej kuchni, a zróżnicowane pod kątem kształtu i liczby palników modele, dostępne są również w bardzo konkurencyjnych cenach.
Sterowana, dotykowa płyta ceramiczna łączy w sobie wszystkie te atuty, oferując dodatkowo technologię Hi-Light, odpowiedzialną za bardzo szybkie nagrzewanie. Po zakończeniu gotowania, wskaźnik ciepła resztkowego informuje natomiast o tym, które pole grzewcze jest wciąż ciepłe, co chroni przed poparzeniami. Znacznym udogodnieniem jest również blokada rodzicielska, zabezpieczająca przed nieumyślnym uruchomieniem płyty przez dzieci. Płyta automatycznie wyłączy się także w przypadku jej zalania.
W sytuacji, gdy w kuchni jest instalacja gazowa, możliwy jest wybór płyty z podłączeniem do gazu. Gotowanie na tego typu płycie, ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy cenią sobie przede wszystkim szybkość nagrzewania i możliwość precyzyjnego regulowania intensywności płomienia w palniku. Jeszcze większą moc pozwala uzyskać płyta gazowa, która wyposażona w dodatkowy palnik TURBO. Jej funkcjonalność zapewniają również udogodnienia, takie jak automatyczna zapalarka, zintegrowana z pokrętłami oraz żeliwne ruszty o modułowej budowie, które bez przeszkód mogą być myte w zmywarce. Płyta ta jest również bezpieczna. Zabezpieczenie przeciwwypływowe automatycznie odcina dopływ gazu, w przypadku zgaśnięcia płomienia. Obecnie możliwy jest wybór różnych rodzajów płyt podpalnikowych, wykonanych zarówno ze stali nierdzewnej, jak i ze szkła ceramicznego w odcieniu czarnym lub białym.
Płyty indukcyjne są zdecydowanie najefektywniejsze spośród wszystkich dostępnych na rynku płyt. Dzięki tym rozwiązaniom, gotowanie odbywa się znacznie szybciej (nawet do 40%), niż ma to miejsce w przypadku płyt elektrycznych i gazowych. Ponadto gwarantują większą oszczędność energii – w ich wypadku nagrzewa się jedynie dno garnka, a nie sama płyta. Modeli na rynku jest bardzo dużo, dlatego warto rozważyć to, co nas najbardziej interesuje. Są płyty indukcyjne wyposażone aż 10 poziomów grzania. Funkcja „bridge” umożliwia z kolei połączenie sąsiadujących pól w jedno, co umożliwia znaczące zwiększenie powierzchni grzewczej i pozwala na przyrządzenie potraw nawet w bardzo dużych naczyniach. Natomiast za sprawą nieprzejrzystej powłoki blackundercoat oraz AntiTouch, zabezpieczającej przez pozostawianiem odcisków palców, płyta ta stanowi estetyczne i proste w czyszczeniu dopełnienie nowoczesnej przestrzeni kuchennej.
Ponadto obszar grzania w przypadku płyt indukcyjnych jest dopasowany właśnie do średnicy ustawionego na nim naczynia. Dzięki temu, że w czasie gotowania płyta jest zimna, żywność, która wykipi z garnka, nie przypala się na niej i nie przywiera, przez co po gotowaniu bardzo łatwo przywrócić kuchni idealny blask. Podczas wyboru płyty indukcyjnej, warto pamiętać także o tym, że wymaga ona specjalnych garnków, wykonanych ze stali ferromagnetycznej.