Cud natury. Poznaj sekrety polskich roślin
17 września 2018 |Rośliny o korzystnym wpływie na nasze zdrowie i urodę często dostępne są tuż przed naszym nosem, na przykład na polskich łąkach i w lasach. Rodzime zioła od dawna były stosowane w ludowych recepturach dla świetlistej skóry czy lśniących włosów, a to świadczy o tym, że tkwi w nich niemal magiczna moc. Poznaj niektóre z nich!
Pokrzywa
Młode liście z pokrzywy i wyciskany z nich sok to ogromna bomba witamin i minerałów. Poprawia zarówno krew, cerę, jak i włosy. Ponadto bardzo dobrze wzmacnia i oczyszcza organizm, obniża poziom cukru we krwi, poprawia jej krzepliwość oraz przynosi ulgę w zatruciach pokarmowych. Korzeń pokrzywy działa moczopędnie.
Koniczyna łąkowa
Koniczyna posiada właściwości regulujące gospodarkę hormonalną, w przypadku nadmiaru androgenów. Poprawia też elastyczność i nawilżenie naszej skóry oraz działa przeciwstarzeniowo. To wszystko dzięki zawartości glikozydów i flawonoidów. Masz problem z przetłuszczającymi się włosami? Koniczyna redukuje łojotok i rogowacenie skóry. Dodatkowo sprawia, że cera staje się gładsza i delikatniejsza.
Dziurawiec
Wyciąg z dziurawca ma bardzo dobre działanie zdrowotne. Obecność w kwiatach i liściach niektórych substancji stawiają dziurawiec zwyczajny na czołowym miejscu w leczeniu wielu chorób. Zioło to posiada cenne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wykrztuśne, dzięki czemu wspomaga leczenie przeziębień oraz uporczywego kaszlu. Ziele dziurawca posiada działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Jego właściwości antyseptyczne i ściągające pomagają w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń i odmrożeń. Działanie to wspomaga leczenie trądziku i wrzodów.
Babka lancetowata
Odwary z liści babki lancetowatej mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego stosuje się je w postaci płukanek w przypadku stanów zapalnych błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Odwary z liści wykorzystuje się także zewnętrznie, w celu przemywania oczu w zapaleniu spojówek i powiek. Sok ze świeżych liści babki lancetowatej przyspiesza gojenie ran, dlatego można go stosować na oparzenia, owrzodzenia i ukąszenia owadów. Poza tym babka lancetowata rozrzedza śluz w drogach oddechowych, przez co działa wykrztuśnie. Zawarte w niej śluzy złagodzą suchy kaszel. Naukowcy odkryli, że wyciągi wodne z liści tej rośliny mają potencjalne działanie przeciwnowotworowe.
Fiołek trójbarwny
Jest często stosowany w chorobach nerek, skóry, przy stanach zapalnych, jako środek wspomagający metabolizm i wzmacniający naczynia krwionośne. Możesz stworzyć mieszankę wspomagającą leczenie trądziku różowatego. Zmieszaj po 50 gram ziela fiołka trójbarwnego i kwiatów rumianku, łyżkę mieszanki zalej szklanką wody, gotuj przez 5 min., odstaw na 10 min. i przecedź. Odwarem możesz robić codziennie kompresy i obmywać skórę.
Kasztanowiec
Kto by pomyślał, że popularny kasztan może posiadać jakieś zalety. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu korzystnie wpływa na cerę naczynkową oraz skórę po urazach – redukuje siniaki i obrzęki. Jest też bardzo dobrym sposobem do walki z opuchlizną nóg. Ponadto kasztan działa przeciwzapalnie i antybakteryjne i wspomaga walkę z trądzikiem i łupieżem.
Nawłoć
Ma działanie moczopędne, ściągające oraz przeciwzapalne. Nawłoć wewnętrznie jest stosowana przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, skazie moczanowej, w chorobach reumatycznych i nadciśnieniu. Można też stosować ją zewnętrznie przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach skóry. Ponadto przyda się też przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Kąpiel z dodatkiem nawłoci działa korzystnie na zwiotczałą skórę i mięśnie.
Borówka brusznica
Borówka wykazuje działanie moczopędne, bakteriobójcze, rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe. Surowcem leczniczym są owoce i listki. Listki zbiera się wczesną wiosną i jesienią. Odwary z liści mają zastosowanie w leczeniu zapalenia miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza moczowego i cewki moczowej a także przy nieżycie jelit i żołądka. Wspomagają też podczas biegunki. Napary i odwary z owoców borówek stosuje się przy braku apetytu oraz jako środek wzmacniający organizm przy grypach i przeziębieniach.