Cudowny błękit ostróżki ogrodowej
25 czerwca 2018 |Kwiaty ostróżki polecane są na kwiaty cięte. Można tworzyć z nich kompozycje do wazonów i bukietów. Ostróżki o niebieskich kwiatach dobrze kontrastują z kiatami białymi. Można też na rabatach rozsypać biały kamień, który jeszcze bardziej podkreśli kolor ich kwiatów.
Ostróżka ma sztywne, wyprostowane pędy z dłoniasto-pierzastymi liśćmi. Z długich łodyg wyrastają grube i dekoracyjne wiechy z pięciopłatkowymi kwiatami, w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym, lawendowo niebieskim, różowym lub blado purpurowym. Kwitnie od czerwca do września. Pomimo, że ma sztywne łodygi warto przywiązać pędy do palików, żeby nie połamały się pod ciężarem kwiatów i liści.
W bezśnieżne zimy może przemarzać
Bylina ta wymaga podłoża żyznego, piaszczysto-gliniastego, lekko wilgotnego i stanowiska słonecznego i zacisznego. Zdecydowanie nie lubi gleb kwaśnych. Przed posadzeniem ostróżki na miejsce stałe warto dodać kompostu do gleby, roślina będzie lepiej rosła i kwitła. Ostróżka obficie kwitnie dlatego wymaga regularnego nawożenia, najlepiej jest stosować dolistnie nawozy dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu przycinamy kwiatostany, aby ostróżka powtórzyła kwitnienie jesienią. Po zakończeniu kwitnienia pozostałości rośliny ścinamy 5 cm nad ziemią, a na okres zimowy obkładamy warstwą kompostu lub liśćmi, ponieważ w bezśnieżne zimy może przemarzać.
Roślina, oprócz kwiatów, jest trująca
Ostróżkę ogrodową można sadzić w barwnych grupach lub wzdłuż ogrodzeń i murków, a nawet w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty, ale trzeba pamiętać o tym, że wszystkie jej części są lekko trujące. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach i pilnujemy dzieci, żeby nie bawiły się kwiatami tej rośliny. Substancje zawarte w ostróżce mogą spowodować trudności w oddychaniu, spadek ciśnienia, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie pracy serca.
Wysiew nasion w styczniu i lutym
Ostróżkę ogrodową rozmnażamy poprzez podział karp na wiosnę lub w sierpniu po kwitnieniu. Można spróbować wysiać nasiona na przełomie stycznia i lutego, tradycyjnie do skrzynek na parapecie, bądź zaraz po zbiorze. W przypadku odmian ostróżki ogrodowej z grupy ‘Pacyfic’ najlepiej rozmnażać je poprzez nasiona, natomiast ‘Elatum’, ‘Belladonna’ przez podział karp.
Szkodniki i choroby ostróżki
Najbardziej zjadliwe dla rośliny są ślimaki. Najchętniej żerują na młodych pędach. Warto dookoła rabaty rozsypać Snacol 05 GB lub Mesurol 500 FS, które skutecznie zatrzymają te szkodniki. Mszyce mogą pojawić się na wierzchołkach młodych kwiatostanów. Opryskujemy je preparatem Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC lub Afik. Przy deszczowej i ciepłej pogodzie oraz przy znacznym zagęszczeniu roślin może pojawić się mączniak prawdziwy – biały nalot na pędach i liściach po obu stronach blaszek. Zapobiegawczo i interwencyjnie można zastosować Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC, Score 250 EC, a interwencyjnie należy zastosować: Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Signum 33 WG).
Idealna roślina dla miłośników różnych odcieni koloru niebieskiego
Ostróżka ogrodowa występuje w licznych odmianach, które zaliczane są do kilku grup. W sprzedaży znajdziemy również bardzo atrakcyjne mieszańce. A botanicy cały czas tworzą nowe mieszańce.
- Belladona – rośliny dorastają do wysokości 100-120cm, mają luźne i rozgałęzione kwiatostany
‘Capri’ o dwubarwnych kwiatach: niebieskie z białym oczkiem
- Pacyfik – rośliny dorastają do wysokości 180 cm, są uprawiane jako rośliny jednoroczne o dużych pełnych kwiatach Rozmnażane poprzez nasiona zachowują cechy rośliny matecznej.
‘Blue Bird’ o niebieskich kwiatach
‘Summer Skies’ o jasno niebieskich kwiatach
‘Astolat’ o fioletowych kwiatach
‘Black Knight’ o dużych, ciemnofioletowych kwiatach z czarnym środkiem. Dorasta do 150 cm
‘Galahad’ ma kwiaty białe i półpełne
- Elatum – rośliny dorastają do wysokości 200cm o silnie rozgałęzionych kwiatostanach, kwitnących jesienią
‘Zauberflote’ o niebieskich kwiatach z białym oczkiem
‘King Arthur’ o fioletowych kwiatach
‘Schildknappe’ o niebieskich kwiatach z białym oczkiem
‘Red Karoline’ o kwiatach czerwono pomarańczowych
- New Millenium – rośliny dorastają do 160 cm wysokości, są bardziej odporne na choroby
‘New Millennium Pagan Purple’ o kwiatach pełnych, lekko strzępionych w odcieniu niebieskiego z dodatkiem fioletu
‘Princess Caroline’ o pełnych kwiatach w odcieniach różu