Dlaczego powinniśmy jeść produkty pełnoziarniste?
13 marca 2017 |Produkty pełnoziarniste to druga, po warzywach i owocach, grupa produktów z piramidy żywienia, które powinniśmy spożywać w ciągu dnia w największej ilości. Według zaleceń dietetyków, każdy nasz posiłek powinien być skomponowany z udziałem pełnoziarnistego pieczywa, kasz i razowej mąki. Dlaczego produkty pełnoziarniste są aż tak ważne i dlaczego powinniśmy serwować je dzieciom?
Dietetycy wskazują, że bez udziału pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki i makaronów, płatków zbożowych, nieszlifowanego ryżu oraz cudownych kasz nie powinien być skomponowany żaden posiłek. Produkty te dostarczają nam węglowodanów i są podstawowym źródłem energii zarówno dla ciała, jak i mózgu. Zawierają także duże ilości błonnika, który nie tylko syci i oczyszcza, ale dodatkowo sprzyja rozwojowi dobroczynnych bakterii jelitowych, reguluję stężenie cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Produktów pełnoziarnistych w odpowiedniej ilości, nie może zabraknąć ani w diecie dziecka, ani dorosłego. Produkty te stanowią trzon wysokobłonnikowej diety bogato resztkowej, którą stosuje się w celu uregulowania procesów trawiennych.
Pieczywa pełnoziarnistego nie należy jednak mylić z pieczywem razowym. Pieczywo pełnoziarniste powstaje z całego ziarna z mąki typu 3000. Chleb pełnoziarnisty zawiera o połowę więcej błonnika i wartości odżywczych niż chleb razowy typu 2000 i cztery razy więcej od mąki pszennej typu 750. Aby kupić dobrej jakości pieczywo pełnoziarniste, o co wcale nie jest łatwo, należy dokładnie czytać etykiety.
W spiżarni nie może też zabraknąć kasz gruboziarnistych – gryczanej i jęczmiennej, płatków owsianych, otrębów pszennych.
Pieczywo pełnoziarniste w diecie dziecka
Jakie produkty pełnoziarniste powinno jeść natomiast małe dziecko? Kiedy wprowadzać je do menu? Istotne jest tu kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Pierwszy trzy lata życia dziecka to czas tzw. programowania metabolicznego, dlatego warto w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na jakość, różnorodność i pochodzenie produktów.
Wybierając gotowe danie dla dziecka trzeba się upewnić, że jest ono certyfikowane, ekologiczne oraz że do jego wytworzenia wykorzystano całe, nieoczyszczone ziarna. To właśnie w łusce znajdują się wszystkie cenne minerały i enzymy, zapewniające dziecku wzmocnienie naturalnego systemu immunologicznego – i dlatego właśnie ważne jest, aby wybierać produkty pełnoziarniste.
Codzienna dieta musi zaspokajać zapotrzebowanie na błonnik
Przeprowadzone w 2010-2011 r. badania dotyczące żywienia dzieci w wieku 1-3 w Polsce ujawniły szereg nieprawidłowości, związanych z dietą najmłodszych. Aż 55% badanych dzieci miało nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), z czego połowa wykazywała nadmiar masy ciała, a połowa niedobór. Dzieci jadły za mało produktów pełnoziarnistych, warzyw i mleka, za dużo zaś mięsa i wędlin. Większość, bo 80-90% badanych maluchów, spożywała za dużo soli, cukru oraz miała niedobory wapnia i wit. D, a u ponad połowy codzienna dieta nie zaspokajała zapotrzebowania na błonnik.
– Produkty z pełnego ziarna są istotnym źródłem składników mineralnych oraz witamin – mówi Katarzyna Barwińska, general manager marki Holle. – Przykładowo, oczyszczanie ryżu niszczy prawie 90% witamin z grupy B oraz ponad połowę magnezu i fosforu. Takie straty witaminowe nie są pożądane, dlatego w kaszkach czy słoiczkach dla najmłodszych dzieci powinniśmy szukać zbóż i ziaren pełnoziarnistych. Zawarta w nich energia uwalnia się powoli, dostarczając dziecku niezbędnej siły i zapewniając uczucie sytości przez dłuższy czas. Sprawiają, że dziecko szybciej się najada i nie dostarcza organizmowi zbędnych kalorii, a dodatkowo poprawiają perystaltykę jelit, czyli przeciwdziałają występowaniu zaparć.