Modnie i Zdrowo

Dlaczego warto jeść sezonowe warzywa i owoce

6 września 2016 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixbay

Im chłodniej na zewnątrz, tym częściej sięgamy po sycące dania z użyciem rozgrzewających przypraw. Ale wbrew ogólnemu przekonaniu, wcale nie jest wskazane jedzenie większej ilości tłustych potraw. Jesienna dieta musi być bogata w warzywa i owoce. Tym bardziej, że o tej porze roku na działkach i w przydomowych ogródkach pojawiają się pyszne warzywa sezonowe.

Wśród różnorodnych diet coraz popularniejsza staje się teoria sezonowego odżywiania. Jej najważniejszą zasadą jest kupowanie warzyw rosnących i dojrzewających w aktualnej porze roku. – Dobrze, by warzywa te pochodziły od rodzimych producentów  mówi Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak. – Nie tylko skraca to czas dostawy, ale przede wszystkim zapobiega utracie cennych witamin podczas transportu oraz wpływa na niższą cenę produktu. Warto również dodać, że warzywa występujące w lokalnym klimacie zawierają zoptymalizowane ilości składników odżywczych.

Sezonowe znaczy zdrowe

O owocach i warzywach sezonowych, często mówi się, że są naturalnym lekarstwem. Obecne w nich witaminy A i C oraz składniki mineralne, takie jak selen czy cynk wpływają pozytywnie na nasz układ odpornościowy. By zatrzymać jak najwięcej wartości odżywczych, należy je odpowiednio przechowywać i gotować z użyciem mniejszej ilości wody i na słabszym ogniu. Ten sposób przygotowywania potraw określa się kuchnią pięciu przemian. Innym pomysłem jest wykorzystanie szybkowaru pod ciśnieniem lub zapiekanie w piekarniku. – Smak tak przygotowanych dań możemy wzbogacić na przykład oryginalnymi sosami lub dipami – dodaje ekspert. – Obecnie na rynku możemy znaleźć coraz więcej produktów, które dzięki sposobowi przechowywania nie zawierają w składzie konserwantów.

Bakłażan, czyli warzywo, które jest owocem

Jednym z bardziej cenionych jesiennych produktów jest bakłażan, który dojrzewa na przełomie sierpnia i września. Ta ciemnofioletowa cukinia wbrew powszechnemu przekonaniu jest owocem, a nie warzywem, który jeszcze do niedawna uważany był za egzotyczny i trudny w przygotowaniu. Dziś zyskuje na popularności głównie ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, fosforu i żelaza.

Doskonale smakuje pod każdą postacią – panierowany, smażony czy duszony z dodatkiem czosnku i cebuli. Coraz częściej pojawia się wśród grillowych przekąsek, jako przystawka, a nawet danie główne. Można go również zapiekać lub faszerować. Przy smażeniu bakłażana należy jednak pamiętać, że oberżyny chłoną tłuszcz, dlatego warto je nasmarować oliwą i położyć na rozgrzanej patelni. Dzięki temu nasze danie z bakłażana, będzie lekkie i chrupiące.

Witaminowa rekordzistka

W diecie jesienno-zimowej ważną rolę odgrywa również witamina C, której nieocenionym źródłem jest czerwona papryka. Otóż w 100 g tego warzywa jest jej więcej, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej, tym samym pięciokrotnie przewyższa pod tym względem cytrynę. Ponadto badania dowodzą, że papryka odmładza, poprawia nastrój, a także wspomaga proces odchudzania.

Można ją przygotowywać na różne sposoby. To smaczny dodatek do kanapki i sałatki oraz niezastąpiony składniki sosów i różnego rodzaju past. Paprykę można również marynować w occie z dodatkiem pieprzu i cebuli, a dzięki temu nawet zimą nie zabraknie jej też na naszych stołach.

Śródziemnomorski zielony kalafior

Bogaty skład odżywczy ma również brokuł. Jego walory smakowe sprawiają, że jest zaliczany do najbardziej wszechstronnych warzyw. W zielonych różyczkach kryje się bogactwo witamin z grupy B, a jedzone na surowo mają działanie antynowotworowe. Jeśli jednak dla kogoś surowe są zbyt twarde, może je przyrządzić na parze. Pamiętajmy jednak, że zbyt długie gotowanie pozbawia warzywo cennych wartości.

Jesienne przetwory

Jesień to również czas zbiorów. Zebrane plony wekujemy, by móc aż do wiosny cieszyć się smakiem jesiennych, zdrowych warzyw. Mimo różnorodnej oferty na sklepowych półkach nic nie zastąpi własnoręcznie zrobionych przetworów – nie tylko z powodu zastosowania przekazywanych z pokolenia na pokolenie, unikalnych receptur, ale również przez ich naturalny smak i zapach. Korzystajmy więc z bogactwa produktów sezonowych i zapewnijmy sobie dostęp do kulinarnych smakołyków, które dodadzą energii i witalności w chłodne dni.