Modnie i Zdrowo

Dyptam jesionolistny – krzew, który nie goreje

10 lipca 2018 | Jadwiga Brzozowska

Dyptam jesionolistny jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, Fot.Pixabay

Nie bez kozery ta ozdobna roślina nazywana jest również krzewem Mojżesza. Wydziela dużo palnych olejków ( zwłaszcza podczas upałów), które nie zapalają się jednak samorzutnie, a po podpaleniu tylko krótkotrwałe płomyki nie uszkadzające rośliny.

Dyptam należy posadzić w środku rabaty, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych zawarte w roślinie olejki eteryczne mogą poparzyć skórę podczas dotykania. Dlatego wszelkie prace porządkowe wokół tej rośliny należy wykonywać w pochmurny dzień i zawsze w rękawicach i w ubraniu z długim rękawem.Od dawna krąży opinia, że parujące olejki eteryczne pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec samozapłonowi, ale botanicy tego nie potwierdzają. Podobno są osoby, które widziały niebieskawe małe płomyki unoszące się nad dyptamem. Mój dyptam pomimo, że rośnie w miejscu mocno nasłonecznionym, nigdy nie zapłonął.

Roślina pod ścisłą ochroną

Dyptam jesionolistny jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jego naturalne środowisko zostało mocno ograniczone do trzech miejsc w Polsce: okolice Pińczowa, Dąbrowy Górniczej i rezerwat Kulin koło Włocławka. Pod żadnym pozorem nie wolno wykopywać roślin z ich naturalnego siedliska.Sadzonki możemy kupić w sklepach ogrodniczych, możemy również wysiać nasiona pozyskane ze sklepu lub po kwitnieniu np. od sąsiada. Można na wiosnę, lub jesienią podzielić młode okazy i posadzić na swojej rabacie lub podzielić się z sąsiadem. Od czasu posadzenia do kwitnienia może upłynąć 3-4 lata. Starsze rośliny nie lubią podziału karpy i przesadzania.

Dyptam najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych

Roślina preferuje gleby żyzne lekko zasadowe, piaszczysto-żwirowe, czyli przepuszczalne bo nie lubi zalewania i przesadzania. W okresie długotrwałej suszy roślinę należy regularnie podlewać. Mimo kiepskich warunków pogodowych dyptam zakwitnie, ale kwiatostany będą mizerne. Warto jesienią wyłożyć kompost i delikatnie przemieszać go z ziemią – roślina będzie lepiej kwitła. Jeżeli nie chcemy aby nasza roślina wydała nasiona, co osłabia jej wzrost, po kwitnieniu usuwamy kwiatostany. Jesienią przycinamy całą roślinę na wysokość około 8-10cm.  Dyptam najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, gdzie może dorastać nawet do 1m wysokości. Jest uważany za długowieczną bylinę, ponieważ wyradza się dopiero po około 20 latach. Dyptam jest w pełni mrozoodporny nawet, jeżeli nie okryjemy go na zimę, ale wiosenne przymrozki mogą uszkodzić młode roślinki.

Właściwości lecznicze rośliny 

Oprócz nalewki z kwiatów, całe pędy możemy wykorzystać do zrobienia wyciągu na spirytusie. Jeżeli mamy problemy z bolącymi stawami, warto ściąć pędy, rozdrobnić je i zaleć spirytusem. Słoik przetrzymujemy przez 3-4 tygodnie w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu. A potem nacieramy bolące miejsca delikatnie wmasowując płyn. Podczas takiej kuracji nie powinniśmy wystawiać smarowanych miejsc na słońce.

Roślina posiada właściwości lecznicze; przeciwbólowe, przeciwskurczowe, wspierające układ pokarmowy, moczopędne, wykrztuśne, przeciw pasożytnicze, pobudzające i tonizujące. Pomaga również kobietom w trudnych cyklach miesiączkowych. Pixabay

Roślina posiada właściwości lecznicze; przeciwbólowe, przeciwskurczowe, wspierające układ pokarmowy, moczopędne, wykrztuśne, przeciw pasożytnicze, pobudzające i tonizujące. Pomaga również kobietom w trudnych cyklach miesiączkowych. Pixabay

Odmiany:
  • ‘Albiflorus’ – odmiana o białych kwiatach z żółtymi żyłkami
  • D. a. var. Purpureus – odmiana o czerwonawych kwiatach
  • ‘Rosa Purple’ – odmiana o różowawych kwiatach z ciemniejszymi żyłkami
  • D.a. var. Caucasicus – dorasta do około 60 cm wysokości i ma odrobinę większe kwiaty niż forma wyjściowa