Jak skutecznie dbać o włosy przez cały rok? 5 podstawowych zasad
18 września 2019 |Wrzesień jest doskonałą okazją do tego, aby zastanowić się nad tym, jak lepiej zadbać o swoje włosy, które są przecież nie tylko atrybutem każdej kobiety, ale też odzwierciedleniem jej nastroju czy przynależności kulturowej.
Kondycja naszych kosmyków często świadczy o stanie naszego zdrowia. To, jak się odżywiamy, jak radzimy sobie ze stresem i jak o siebie dbamy wpływa na nasze włosy.
Przede wszystkim zdrowe odżywianie
Odpowiednia dieta ma istotne znaczenie – wpływa na zdrowie, cerę, włosy, wagę, nasze samopoczucie i energię do działania. Najważniejsze są regularne i zróżnicowane posiłki z jak najmniej przetworzonych produktów. Do tego należy unikać słodyczy, napojów gazowanych oraz dużych ilości kawy i alkoholu. Bardzo ważne jest częste picie wody – ok. 2 litrów dziennie. To nie mit. Przez cały rok powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Dla zdrowych i pięknych włosów dieta przede wszystkim powinna być bogata w:
- witaminy z grupy B (piersi kurczaka, czerwone mięso, ryby, nabiał, pestki słonecznika, brokuły, ziarna zbóż),
- witaminę A (wątróbka, jaja, mleko, ser, masło, pomidory, papryka, marchew),
- witaminę C (kiszona kapusta, cytrusy, papryka, cebula, pomidory, kiwi, czarna porzeczka),
- witaminę D (łosoś, dorsz, śledź, mleko, żółtko jaj),
- żelazo (wątróbka, żółtka jaj, kakao, suszone morele, śliwki),
- kwas foliowy (soczewica, ciecierzyca, szparagi, szpinak),
- cynk (mięso, ryby, ostrygi, krewetki, nabiał, rośliny strączkowe, pestki dyni i słonecznika),
- białko pochodzenia zwierzęcego (ryby, mięso), jak i roślinnego (rośliny strączkowe, orzechy, nasiona)
Odpowiednia codzienna pielęgnacja
Każdego dnia nasze włosy są niestety skazane na działania czynników zewnętrznych. Pielęgnacja powinna przede wszystkim być dostosowana do pory roku. Latem trzeba chronić głowę przed promieniami słonecznymi i słoną morską wodą. W tym celu warto przed pójściem na plażę odpowiednio nawilżyć włosy np. odżywką w sprayu, a po kąpieli morskiej warto oczyścić głowę z piasku i soli. Świetnie sprawdzą się eliksiry myjące – szampony znanych stylistów fryzur, Tomasza Schmidta i Andrzeja Wierzbickiego. Kosmetyki nie tylko precyzyjnie myją, lecz także pielęgnują skórę głowy.
W okresie jesienno-zimowym równie ważnym elementem jest nawilżanie. Profesjonalne kosmetyki od WS Academy – esencje nawilżająco-wzmacniająca i odżywczo-regenerująca – głęboko wnikają w strukturę włosów, nadając im sprężystości i blasku. Poza stosowaniem odżywek i masek, warto zdecydować się na olejowanie. Zabieg jest wykonywany w salonach fryzjerskich, można również postawić na oleje dostępne w drogeriach lub wybrać domowe preparaty. Trzeba pamiętać, że olejowanie wykonuje się na czyste włosy niepokryte środkami do stylizacji. Wśród najczęściej polecanych są oleje kokosowy, palmowy, babassu, lniany, rycynowy, słonecznikowy. Najpopularniejszą metodą jest olejowanie na mokro (wilgotnych włosów). Polega ona na nałożeniu oleju od połowy włosów po same końcówki na kilkanaście minut a potem umyciu ich.
Jeśli nie mamy czasu na długie zabiegi pielęgnacyjne, warto postawić na szybki i wygodny w użyciu kosmetyk. Wiosenna Aura z odżywczo-regenerującej serii Paczula Wonna oraz Poranna Rosa wchodząca w skład kilkukrotnie nagradzanej nawilżająco-wzmacniającej serii Czarna Orchidea to odżywki bez spłukiwania marki WS Academy. Produkty charakteryzują się natychmiastowym działaniem, a ich urozmaicony skład wpływa na kondycję włosów wieloaspektowo. Wiosenna Aura dzięki połączeniu m.in. oleju makadamia, marakui, mango i pantenolu, skutecznie odżywia i wzmacnia. Z kolei Poranna Rosa to m.in. mieszanka ziół, aloesu i witaminy PP. Kosmetyk redukuje łamliwość, nawilża suche włosy oraz przywraca im połysk.
Suszarkowy detoks
Większość kobiet nie wyobraża sobie codziennego modelowania i ujarzmiania porannych fryzur bez użycia suszarki, prostownicy czy lokówki. Urządzenia te wysuszają i niszczą kosmyki, dlatego warto robić sobie od nich przerwę. Gdy nigdzie nie wychodzimy i nie musimy układać fryzury, to możemy pozostawić włosy do swobodnego wyschnięcia. Nawet latem lepiej nie wychodzić na dwór z mokrą głową, bo wówczas łuski włosów są otwarte i przez to jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia. W przypadku spania z mokrymi włosami jest kilka teorii. Jedna mówi o tym, że należy tego unikać, ponieważ włosy podczas nocnych zmian pozycji niszczą się na skutek tarcia. Są też opinie, według których nie ma to znaczenia, wystarczy dobrze spłukać włosy zimną wodą, by zamknąć łuski, oraz spać na poduszce w satynowej poszewce.
Jeśli już korzystamy z suszarki, dobrze jest pod koniec użyć zimnego nawiewu powietrza albo suszyć tylko tym nadmuchem, z reguły jednak zajmuje to więcej czasu. Gdy planujemy modelowanie za pomocą prostownicy czy lokówki, musimy mieć pewność, że włosy zostały dobrze wysuszone. Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu włosów i zabezpieczeniu ich przed uszkodzeniami. Właściwą termoochronę zapewnią kosmetyki od WS Academy – odżywki w sprayu, które nawilżają, wzmacniają osłabione kosmyki oraz chronią przed negatywnym działaniem mas ciepłego powietrza.
Regularne wizyty u fryzjera
Samo obcinanie włosów nie uzdrawia. Mitem jest również stwierdzenie, że od częstego podcinania włosy rosną szybciej. Jednak obcięcie suchych, zniszczonych czy nawet rozdwojonych końcówek sprawi, że stają się mocniejsze i będą lepiej się układać. Przy mocnych i grubych włosach, można częściej obcinać ich końce, np. raz w miesiącu 0,5 cm. Delikatne kosmyki można podcinać trochę rzadziej, raz na dwa miesiące.
Regularne chodzenie do zaufanego fryzjera ma też inne korzyści. Dobry specjalista jest w stanie rozpoznać potrzeby włosów i dobrać do nich odpowiednią pielęgnację. Już sam masaż głowy przyjemnie rozluźnia i relaksuje. Z reguły też fryzjer jest w stanie doradzić, w jaki sposób zachować kosmyki w dobrej kondycji w domowych warunkach.
Twoje skuteczne stresołamacze
O stresie nie można zapomnieć, trzeba umieć sobie z nim radzić. Przewlekły stres niszczy nasze zdrowie, a osłabione, wypadające włosy to jedna z wielu oznak jego negatywnego wpływu. Więc… Zrób coś dla siebie! Podobno już 10 minut spędzonych na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni pozwala nam się zrelaksować i naładować pozytywną energią. Jeśli nie spacer, to rower lub jogging, spotkanie ze znajomymi, telefon do przyjaciółki, wyjście na kolację czy do kina. Czas dla siebie to najlepszy odpoczynek od stresu, więc warto znajdować go każdego dnia.