Modnie i Zdrowo

Kiszonki – polskie super foods

5 listopada 2018 | Opracowania Aneta Gieroń

Fot. Pixabay

W ostatnich latach zapanowała prawdziwa moda na warzywne soki i kiszonki. Blogerzy oraz znani szefowie kuchni coraz częściej stawiają na lokalność i nasze polskie produkty. Z sezonowych warzyw i owoców można wyczarować najprawdziwsze cuda, zwłaszcza z tych najbardziej niepozornych, a jednocześnie najzdrowszych: buraków, selerów, pomidorów, jabłek i nie tylko.

Jak dowodzą liczne badania, przetwory warzywne (zwłaszcza te kiszone) z racji na swój skład wspierają profilaktykę wielu chorób układu pokarmowego oraz nowotworów. Zdaniem naukowców z SGGW, sok z kiszonego buraka skutecznie wspomaga walkę z komórkami nowotworowymi raka żołądka. Zawiera łatwo przyswajalne witaminy (B1, B2, C, PP, E, K1) oraz związki mineralne (m.in. krzem, wapń, magnez, żelazo mangan, sód).

Składniki te wspomagają procesy krwiotwórcze, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawiają morfologię krwi, działają przeciwzakrzepowo, wzmacniają kości, regulują pracę nerek. Udowodniono też, że picie buraczkowych soków sprzyja szybszej rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych i chemioterapii, ale również pomaga w leczeniu anemii czy pospolitej grypy.

Zestaw obowiązkowy przed zimą

Równie ważne w naszej diecie są soki tłoczonych z aronii, brzozy, żurawiny, śliwek i porzeczek. Ofertę uzupełniają pyszne syropy, takie jak ekologiczny syrop malinowy, w który warto zaopatrzyć się przed sezonem grypowym, bo maliny doskonale wspomagają walkę z przeziębieniem. Syrop malinowy BIO FOOD ma aż 50 proc. prawdziwego soku z malin. Jest dosładzany cukrem trzcinowym z organicznych upraw. Tym, którzy dużo gotują i eksperymentują z nowymi smakami, warto też polecić ocet jabłkowy 5%.

To produkt znany już od starożytności. Świetny w sałatkowych dressingach, marynatach, pastach wegetariańskich, oprócz walorów smakowych ma także właściwości prozdrowotne. Mało kto wie, że ocet jabłkowy działa antybakteryjnie, wspomaga układ moczowy (zapobiega kamieniom pęcherza i infekcjom), wzmacnia odporność, łagodzi objawy zapalenia stawów i dny moczanowej, pobudza metabolizm i zwalcza alergie. Na zimę, zwłaszcza w zestawie z syropem malinowym i sokiem z buraków – to pozycja obowiązkowa!