Korony cyrkonowe, a porcelanowe – jakie wybrać?
30 sierpnia 2021 |Piękny i zdrowo wyglądający uśmiech to w dzisiejszych czasach wizualna i osobista wizytówka. Nie dziwi więc fakt, że postęp medyczno-technologiczny pozwala na poprawienie walorów swojego uśmiechu, bez konieczności zbędnej ingerencji i inwazyjności. Jednym z coraz bardziej powszechnych zabiegów wznoszących poziom uzębienia na wyższy poziom są korony cyrkonowe i porcelanowe. Jakie są ich zalety i który rodzaj wybrać?
Korony zębowe – kiedy się je stosuje?
Głównym zadaniem koron protetycznych jest wizualna odbudowa uszkodzonych zębów. Najczęściej poziom tych uszkodzeń uniemożliwia założenie plomb. Korony to trwały zabieg wykonywany przez protetyka w przypadku uszkodzeń zębów przez próchnicę, wykruszenia, wyłamania lub po leczeniu kanałowym. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie naturalnych funkcji zęba, a przede wszystkim nadanie im możliwie jak najbardziej naturalnego wyglądu. W przypadku koron istnieje podstawowy podział ze względu na stopień ingerencji w pozostałą część zębiny – całkowite, częściowe i osłaniające. Korony mogą być również aplikowane na zdrowe zęby, aby stanowić podporę dla mostu protetycznego. Niektórzy decydują się na tego rodzaju zabieg nawet kiedy ich zęby są pełne i zdrowe, a powodem są jedynie względy estetyczne.
Czy każdy może pozwolić sobie na koronę zębową?
Decyzję o zastosowaniu koron podejmuje stomatolog podczas dokładnych oględzin i badania stanu uzębienia. Należy mieć na uwadze, że korony powinno zakładać się na zdrowe części zębów. Ryzykownym działaniem jest zakładanie koron na zęby nie do końca wyleczone lub uszkodzone, ponieważ może prowadzić to do dalszego pogarszania się ich stanu. Mocno uszkodzone uzębienie może wymagać zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego. Po wykonaniu zdjęcia RTG lekarz dokonuje oceny stanu szkliwa i kwalifikacji do założenia korony.
Rodzaje koron zębowych
Korony zębowe dzielą się na:
– metalowe,
– cyrkonowe
– porcelanowe z metalową podbudową,
– w pełni porcelanowe,
– porcelanowe o podbudowie z tlenku cyrkonu.
Jednymi z najbardziej popularnych są korony metalowe. Są one najbardziej ekonomiczne i bardzo trwałe. Ich wadą jest ich sztuczny wygląd oraz możliwość wywołania uczuleń. Korony w pełni porcelanowe wyglądają bardzo naturalnie i praktycznie nie ma możliwości ich wizualnego odróżnienia od naturalnych zębów. Są w części przezierne, dlatego poprzez przyleganie do tkanek łudząco przypominają naturalne szkliwo oraz nie powodują przyciemniania się tkanek sąsiadujących. Są one jednak podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Mogą również powodować ścieranie się sąsiadujących z nimi naturalnych warstw szkliwa. Bardziej wytrzymałe są korony porcelanowe na podbudowie z metalu, ponieważ cechują się elastycznością. Ich wadą jest sam skład danego metalu np. nikiel może wywoływać wspomniane już uczulenia i przebarwienia dziąseł.
Korony cyrkonowe – czy warto je wybrać?
Korony cerkonowe łączą ze sobą wytrzymałość metalu wraz z idealną prezencją, którą reprezentują korony porcelanowe. Z racji odbijania i częściowego przepuszczania światła wyglądają one bardzo naturalnie. Tlenek cyrkonu w pokojowej temperaturze wykazuje dużą wytrzymałość na ścieranie, pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie zachowując świetne walory estetyczne. Korony cyrkonowe stosowane są w przypadku dużych ubytków uzębienia, w których leczenie za pomocą innych metod po prostu nie daje pożądanego efektu. Spośród wszystkich metod leczenia ubytków szkliwa i regeneracji wizualnej zębów jest to najbardziej trwała i wizualnie naturalna metoda. Dodatkowym atutem jest fakt, iż cyrkon nie powoduje żadnych reakcji alergicznych oraz przebarwień w okolicy dziąseł – jest biozgodny. Korony cyrkonowe zachowują również swój naturalny kolor i są odporne na przebarwienia. Jedną z wad może być duża twardość materiału, poprzez którą mogą ścierać się zęby przeciwstawne. Jest to również metoda dość kosztowna.
Korony cyrkonowe są obecnie jednymi z najbardziej efektywnych, trwałych i tworzących naturalne wrażenie metod uzupełnienia uzębienia i poprawy jego wyglądu. Dużym plusem jest również brak reakcji alergicznych, wysoka wytrzymałość i możliwość zakładania na części boczne i przednie szczęki. Koszty poniesione podczas całego zabiegu są warte jego efektów.