Modnie i Zdrowo

Olej lniany. Pij na zdrowie

24 października 2022 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Olej lniany stanowi bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są pożądane w codziennej diecie. Szacuje się, że zawiera on: 25-58% kwasu alfa-linolenowego; ok. 18% kwasu oleinowego  i 5-23% kwasu linolowego. Wyjątkowość tego rodzaju oleju wynika z tego, że charakteryzuje się on zawartością kwasów omega-3 i omega-6 w pożądanej proporcji.

Olej lniany wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które wynikają z obecności cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarte w oleju lnianym cenne kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) przy jednoczesnym podnoszeniu stężenia frakcji HDL („dobrego” cholesterolu). 

Z uwagi na właściwości kwasów omega-3 i omega-3, olej lniany wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Pomaga ochronić przed powstaniem blaszki miażdżycowej, która zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy rozwoju choroby wieńcowej.

Olej lniany wspiera działania profilaktyczne skierowane przeciwko chorobom nowotworowym, co wynika z obecności składników o właściwościach antyoksydacyjnych. 

Nadmierna ilość kwasów omega-6 może odpowiadać za występowanie stanów zapalnych. Spożycie oleju lnianego, który charakteryzuje się pożądaną proporcją nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga je zredukować. Zawarte w oleju lniany kwasy omega-3 wspierają proces zapamiętywania oraz uczenia się. Ponadto pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Olej lniany, dostarczający omega-3 i omega-6, możesz stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Jego niewielkie ilości możesz dodawać także do domowych kosmetyków, np. maseczek, peelingów. Stosowany bezpośrednio na włosy, pomaga je zregenerować, nabłyszczyć i ochronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Chociaż olej lniany wyróżnia się cennymi właściwościami, nie każdy może przekonać się o jego potencjalne prozdrowotnym. Wśród przeciwwskazań do jego stosowania wymienia się m.in. nadwrażliwość jelit. Warto także podkreślić, że konsultacji lekarskiej wymaga jego zastosowanie przez kobiety w ciąży.

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju lnianego, możesz wybrać produkt do picia lub dostępny w formie kapsułek. Jeśli decydujesz się na olej do picia, musisz pamiętać o tym, aby:

  • przechowywać go w lodówce – w butelce z zaciemnionego szkła 
  • nie smażyć – może stanowić „surowy” dodatek do dań.