Jak w praniu pozbyć się alergenów i bakterii
17 maja 2017 |Alergeny i bakterie – walczymy z nimi na co dzień, wytaczając najcięższe działa. W natłoku codziennych obowiązków zapominamy o odpowiednim praniu. Jesteśmy wręcz przekonani, że dzięki użytym detergentom pranie jest pozbawione bakterii i alergenów, które są zmorą w niejednym domu. Niestety, nawet świeżo wyprane ubranie, ręczniki czy pościel mogą wywołać reakcję alergiczną. Jak prać, by skutecznie pozbyć się alergenów? Czy użycie antyalergicznego detergentu wystarczy?
Do prania należy używać bezpiecznych dla skóry i środowiska hipoalergicznych proszków i płynów, ale nawet ich użycie nie daje stuprocentowej pewności. Zdaniem ekspertów, liczy się także stosowanie programu antyalergicznego w pralce, a także systematyczne czyszczenie pralki.
Stosuj się do symboli i oznaczeń na metkach
Pierwszym krokiem do antyalergicznego prania jest dokładne stosowanie się do symboli i oznaczeń na metkach. Odpowiedni sposób i temperatura prania, suszenia oraz prasowania pozwoli uniknąć powstawaniu reakcji alergicznych oraz zabezpieczyć tkaniny przed zniszczeniem. Kluczowy jest również wybór środków do prania i płukania.
– Zwrócimy uwagę nie tylko na ich skład, ale i na zapach. Zrezygnujmy z płynów o bardzo intensywnym zapachu – oznacza to najczęściej, że do ich produkcji użyto wielu substancji, które mogą uczulać. Niebezpieczne dla środowiska i dla naszego zdrowia są także detergenty zawierające fosforany. To środki zmiękczające wodę i tym samym efektywność prania, ale skutkiem ubocznym ich stosowania są najczęściej poważne zanieczyszczenia wód. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie środków hipoalergicznych, czyli takich, które nie wywołują reakcji uczulających. Opracowano je na bazie bezpiecznych składników (np. na naturalnym mydle), bez użycia sztucznych barwników czy wybielaczy. Zostały też przebadane dermatologicznie – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU.
Pralki z systemem usuwającym alergeny
Osoby borykające się z problemami alergicznymi powinny zwrócić uwagę na rodzaj pralki oraz czy posiada ona system przeznaczony dla alergików lub prania dziecięcych ubranek wymagających szczególnej ochrony.
Zdaniem Tomasza Bytnara, przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę, czy posiada ona specjalny system usuwający alergeny. Dzięki odpowiedniej liczbie dodatkowych płukań, w kombinacji z ustawieniami temperatury, umożliwia on dokładnie usunięcie z ubrań pozostałości detergentów, które mogą prowadzić do podrażnień wrażliwej skóry. – W nowoczesnych modelach o wysokiej klasie energetycznej, w zależności od wybranego programu, tzw. system ANTI ALERGIC ogranicza dodatkowe zużycie prądu i wody. Warto więc wybierać sprzęt, który nie tylko będzie bezpieczny dla naszego zdrowia, ale też energooszczędny i ekologiczny. Jeśli decydujemy się na wybór pralki, która ma być przyjazna alergikom, sprawdźmy, czy posiada ona również międzynarodowy certyfikat Allergy UK. To gwarancja skutecznego usuwania wszystkich 7 najczęściej występujących alergenów i 4 rodzajów bakterii – mówi ekspert.
Jak czyścić pralkę, by pozbyć się bakterii
Pralka niemal bez przerwy jest zawilgocona i stanowi idealne miejsce do rozwijania się grzybów i pleśni, które są przyczyną nie tylko alergii i infekcji, ale nawet poważnych chorób, np. układu oddechowego. Oprócz wyżej wspomnianych wskazówek dotyczących prania, należy też zadbać o czystość wewnętrznych elementów pralki i skutecznie zapobiegać rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.
– Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie co jakiś czas, w zależności od intensywności prania, z najwyższych temperatur. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w dozowniku. Po skończonym praniu warto też zostawiać na jakiś czas otwarte drzwiczki oraz pojemniki na detergenty tak, by się dokładnie osuszyły. Warto regularnie przewietrzyć również całą łazienkę. Pamiętajmy także, aby nie przetrzymywać wewnątrz pralki mokrych ubrań, a najlepiej nie zostawiać też suchych, przygotowanych do prania. Na rynku dostępne są specjalne środki, służące do chemicznego czyszczenia, usuwania osadów i nieprzyjemnych zapachów. Chronią one ponadto urządzenie przed późniejszym powstawaniem pleśni i grzybów – informuje Tomasz Bytnar.