Modnie i Zdrowo

Rodzinnie i wygodnie, czyli aranżacja domu w stylu angielskim

15 maja 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Aranżacja okna w stylu angielskim. fot. Franc Gardiner

Wnętrza w stylu angielskim są przytulne i bardzo wygodne. Nie znajdziemy w nich drogich mebli lub wytwornych dodatków, ale za to mnóstwo rodzinnych pamiątek i praktycznych przedmiotów. Pośród wielości tkanin, koronek i obrusów, tkwią meble wykonane z prostych materiałów. I chociaż wydawałoby się, że w czasach minimalistycznych, bardzo nowoczesnych wykończeń to coś niespotykanego, coraz częściej mamy odwagę postawić na coś bardziej oryginalnego. Wystarczy odrobina fantazji, by zaaranżować mieszkanie w iście królewskim stylu.

Rodzina zawsze odgrywała szczególną rolę w życiu Anglików. Jej znaczenie podkreśliła królowa Wiktoria, która kładła duży nacisk na tę sferę życia. Oprócz rodziny, Anglicy cenią także wygodę. Lubią otaczać się zarówno pamiątkami rodzinnymi, jak i praktycznymi przedmiotami. Cenią również rękodzieło, dlatego w każdym domu znaleźć można ręcznie haftowaną poduszkę lub obrus.

Tradycja i wygoda – to podstawa w angielskich domach

Zbierane latami pamiątki rodzinne, bibeloty lub zabytkowe meble, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Aby było wygodnie, angielskie wnętrze nie może się obejść bez miękkich, tapicerowanych sof i foteli, na których znajdziemy mnóstwo poduszek. Na ścianach również nie brakuje dekoracyjnych elementów – rodzinne portrety, lustra, zdobione talerze i obowiązkowe zegary, nadają przytulnego, rustykalnego charakteru.

Deszczowa pogoda przyzwyczaiła Anglików do ponurej aury za oknem. Dlatego w angielskich domach, dominują delikatne pastele, wszelkie odcienie bieli w połączeniu z naturalnymi barwami drewna, gliny, wanilii lub miodu. Ich monotonię przerywają natomiast kolorowe akcenty – czerwone, niebieskie lub zielone detale stolarki okiennej, drzwi lub balustrad. Ciemne wnętrza rozjaśniają także jasne meble malowane najczęściej na biało. Anglicy dbają również o wystrój okien.

Wszechobecnym motywem w angielskich wnętrzach są kwiaty

Kwiaty to jedna z podstawowych cech stylu angielskiego. Świeże lub suszone w wazonie i w formie ozdoby na przedmiotach codziennego użytku. Ale motywy florystyczne spotkać można również na poduszkach, zasłonach, roletach, porcelanie i obiciach mebli. Najczęściej są to lilie lub róże, które łączone są też z drobną kratką lub paskami. Znajdziemy je także na ścianach, które pokrywają tapety w kwieciste wzory.

Równie często spotykane są motywy myśliwskie. Polowania to część angielskiej kultury, która w angielskim domu ma szczególne miejsce. Na kredensach nie brakuje porcelanowych figurek hartów lub koni. Sceny z polowań zdobią także talerze lub kubki, a ryciny myśliwskie to nieodzowny element ściennych dekoracji.

Ściany w typowych angielskich domach również mają charakterystyczny wygląd. Dolna część wykonana jest najczęściej z boazerii, a górna pomalowana farbą lub pokryta tapetą. W oknach bardzo często stosuje się szprosy, czyli listwy dzielące okno na mniejsze części.

Rolety w stylu angielskim

Polki raczej unikają gromadzenia zbyt dużej ilości bibelotów. Coraz rzadziej spotkać można również haftowane obrusy czy obszerne tapicerowane meble. Angielski akcent, zobaczyć można jednak w polskich oknach. Aranżacja okna skąpana w kwiatach i pastelach może dopełnić styl rustykalny, skandynawski, ale także ocieplić nowoczesne wnętrze. Wystarczy trochę pasteli, kwiatów, bieli i staroświeckiego rękodzieła.

– Tkaniny roletowe w pastelowych, typowo angielskich odcieniach, potrafią świetnie ożywić i rozjaśnić wnętrze, zwłaszcza małe i słabo nasłonecznione pomieszczenia – mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta rolet. – Pastelowa osłona okna, sprawdzi się też we wnętrzu, w którym dominują ciemne barwy. Będzie również dopełniać wystrój w stylu skandynawskim lub nowoczesnym

− Jeśli jednak zależy nam na tym, by optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu romantyczny charakter, wybierzmy rolety drukowane – radzi Leszek Jarema. – Zamiast pasteli możemy postawić na kwiatowy wzór angielskich róż lub charakterystyczną jasną kratę. Mogą to być również klasyczne ciężkie zasłony, które jednak polecane są przy dużych oknach np. w kamienicach. Doskonałym tłem dla kwiatów będzie ponadczasowa biel.