Modnie i Zdrowo

Śliwki na miażdżycę, aronia na młodość – właściwości zdrowotne owoców

22 września 2016 | Alina Bosak

Paulina Górska, fot. NutriPoint

Jabłka wzmacniają odporność organizmu, maliny działają przeciwnowotworowo, śliwki zapobiegają miażdżycy, zaś aronia odmładza. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne wykazują owoce i ile ich można codziennie zjeść, wyjaśnia Paulina Górska, dietetyk w Centrum Dietetycznym NutriPoint w Rzeszowie.

Owoce są zdrowe – o tym nie trzeba nikogo przekonywać – podkreśla Paulina Górska. Nie możemy ich jeść tak bezkarnie jak warzywa (zawierają sporo cukrów prostych), warto jednak zadbać, aby w diecie osoby dorosłej znalazły się ich dwie porcje dziennie, a w diecie dziecka nawet trzy porcje. Jedna porcja to ok. 150 g owoców, to jest jedno średnie jabłko, mały banan, pomarańcza lub szklanka drobnych owoców.

Owoce stanowią ważne źródło błonnika, który reguluje procesy trawienne oraz są bogate w witaminy i składniki mineralne – tłumaczy dietetyk i wylicza, co takiego jest zdrowego w owocach, że warto je jeść.

Moc czarnego bzu i malin

Czarny bez – roślina znana od wieków i stosowana w terapii naturalnej, teraz stała się nowym celebrytą na talerzu. I o ile moda na niektóre potrawy jest zazwyczaj mocno przesadzona, o tyle w jego przypadku możemy mówić o zasłużonej pozycji. Na co może pomóc? Ma bardzo wiele zastosowań, wykazuje działanie moczopędne, odkrztuszające, przeciwgorączkowe. Pomaga w zatruciach pokarmowych. Nie jest lekiem tylko doraźnym, jego stosowanie na co dzień pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi, chorobami serca, miażdżycą, obniża poziom cholesterolu. Działa odmładzająco również zewnętrznie. To wszystko dzięki potężnej dawce antyoksydantów. Można
z niego stworzyć sok, syrop lub konfiturę, jednak nie należy spożywać surowych owoców.

Maliny mają niewiele kalorii za to dużo błonnika i bogactwo takich składników mineralnych jak potas, żelazo. Są dobrym źródłem witamin, m.in. witaminy C, kwasu foliowego. Dzięki dużej zawartości flawonoidów wykazują silne działanie przeciwrodnikowe i przeciwnowotworowe. Na szczególną uwagę zasługują zawarte w malinach w dużym stężeniu alagotaniny i antocyjany. Oddziaływają one przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo oraz przeciwnowotworowo.

Maliny są źródłem salicylanów, czyli naturalnej pochodnej kwasu salicylowego zawartego m.in. w aspirynie. Związki te mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Razem z sokiem z czarnego bzu będą potężną bronią w walce z przeziębieniem.

Aronia bardziej wartościowa od jagód goji

Aronia jest jednym z najsilniejszych obok zielonej herbaty i czerwonego wina naturalnym przeciwutleniaczem. Jeśli słyszeliśmy o super owocach jagód goji, to przystańmy na chwilę nad naszą pospolitą aronią – jest od goji dużo wartościowsza i pochodzi z naszego rodzimego podwórka. Aronia zawiera duże ilości rutyny, kwercetynę oraz katechiny i antocyjany. Działa ściągająco
i przeciwzapalnie, odmładzająco, uodparniająco, a zawarty w niej w dużej ilości kwas jabłkowy oddziałuje przeciwbakteriobójczo i przeciwgrzybiczo.

Śliwki dzięki dużej zawartości pektyn pomagają przy zaparciach oraz utrudniają wchłanianie cholesterolu do krwi i dzięki temu zapobiegają miażdżycy.  Zawierają sporo witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego.

Borówki na dobry wzrok

Borówki zawierają spore dawki żelaza i witaminy PP, w ich składzie znajdziemy również witaminę A, C, E oraz cynk i selen. Antocyjany zawarte w dużej ilości w borówce w korzystny sposób wpływają na narząd wzroku, prawdopodobnie poprzez zwiększenie ukrwienia tkanki oka, a także z uwagi na stabilizację przez antocyjany struktur kolagenowych w naczyniach krwionośnych oka.  Badania naukowe wskazują na ich udział w zapobieganiu lub leczeniu słabego widzenia wynikającego z naturalnego starzenia się oczu, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, retinopatii, a nawet jaskry. Suszona i sproszkowana borówka działa ściągająco i zapierająco, uszczelnia ściany naczyń włosowatych, stosowana jest również jako środek przeciwbiegunkowy.

Cytryny nie obieraj całkiem z białej skórki

Cytrusy są świetnym źródłem witaminy C. Cytrusy zawierają też nieco innych witamin, składniki mineralne, olejki lotne, limonen, bioflawonoidy. Stanowią dobre źródło błonnika pokarmowego (nie obierajmy ich z całości białej skórki znajdującej się pod wierzchnią warstwą). Są bardzo niskokaloryczne. Cytrusy różnią się pod względem zawartości kwasów owocowych. Cytryny i limonki mają ich znaczną ilość. Słodsze są mandarynki i pomarańcze. Pamiętajmy, aby przed zjedzeniem tych owoców porządnie umyć ich skórkę.

Czereśnie przeciw nowotworom

Czereśnie to kolejna potężna dawka antocyjanów – im ciemniejszy owoc, tym znajdziemy ich więcej! Antocyjany to silne przeciwutleniacze, które pomogą pozbyć się nadmiaru wolnych rodników. To właśnie za sprawą wolnych rodników nasze komórki starzeją się szybciej i częściej pojawiają się błędy w ich podziale, co prowadzi do nowotworów.  Składniki czereśni mają udowodnione działanie lecznicze u osób cierpiących na dnę moczanową (podagrę, artretyzm). Pomagają zmniejszać stężenie kwasu moczowego we krwi i odkładanie się kryształków moczanu sodu w stawach. Zawierają sporo jodu – powinny je więc spożywać osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy. Duża ilość kwasów owocowych oraz witaminy A i C działa oczyszczająco oraz poprawia stan skóry.

Jabłko – chyba najbardziej lubiany przez Polaków owoc. I słusznie. Ten okrągły owoc, o którego toczą się od kilku lat spory polityczne z naszym wschodnim sąsiadem, to źródło witaminy C, witamin z grupy B, żelaza i potasu. Zawierają dużo pektyn, pomagają regulować poziom glukozy we krwi. Połączenie w nich kwercyny i witaminy C działa silnie antyoksydacyjnie oraz wzmacnia układ immunologiczny.

Jedz różne owoce, najlepiej sezonowe

Jedząc owoce, dbajmy o urozmaicenie – podpowiada Paulina Górska. Substancje aktywne w owocach rozpoznamy po kolorach. Każdy kolor to bogactwo innego składnika, dlatego warto urozmaicać owocowe menu i raz wybierać fioletową śliwę, a raz żółtą morelę. W obecnych czasach mamy dostęp do każdego gatunku owocu o każdej porze roku, mimo to starajmy się wybierać te bardziej swojskie oraz odpowiadające danemu sezonowi owoce.