Tradycyjna dachówka ceramiczna czy blachodachówka?
20 marca 2017 |Dach pełni dwie funkcje. Jedna, to solidne zabezpieczenie budynku przed warunkami atmosferycznymi, druga, to walory estetyczne. Każdy dach, musi spełniać parametry techniczne, oraz być wykonany zgodnie ze sztuką ciesielską i dekarską. Natomiast o jego wyglądzie, decyduje między innymi rodzaj pokrycia dachowego.
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, dlatego tak ważne jest, aby decyzji o rodzaju jego pokrycia, nie podejmować zbyt pochopnie. – Jest przede wszystkim solidnym zabezpieczeniem budynku przed warunkami atmosferycznymi – mówi Jerzy Róg, doradca techniczny firmy Wienerberger. – Dlatego każdy dach musi spełniać warunki, o których mówią normy i przepisy o wykonawstwie i parametrach technicznych. W związku z tym, że dachy spadziste traktowane są niekiedy jako piąta elewacja budynku, bardzo duże znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła przez przegrody U, który dla dachów jest bardziej rygorystyczny niż dla ścian. Od tego roku dla ścian wynosi on 0,23 W/m2K, a dla dachów 0,18 W/m2K. Z tym wiąże się grubość izolacji, jaką musimy zastosować do ocieplenia poddasza użytkowego. Chodzi bowiem o budowanie budynków energooszczędnych, które nie tracą zbyt dużo ciepła. Warto w tym miejscu dodać, że straty ciepła przez dach szacowane są na blisko 20 % wszystkich strat.
Oprócz funkcji zabezpieczających budynek, dach ma ogromny wpływ na jego wygląd. Wybierając materiał na pokrycie dachowe, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
– Ważne jest, by dach pasował do stylu i kształtu budynku, ale również dobrze komponował się z otoczeniem – dodaje Jerzy Róg. – Duże znaczenie mają tradycje regionalne, sąsiedztwo, otoczenie istniejącego budynku, no i oczywiście koszty. Bo cena pokryć dachowych nie jest kosztem małym. Na jej wysokość wpływ mają również trendy modowe. W tym momencie modne są kolory ciemne, a najbardziej rozchwytywanym jest antracyt.
Nowoczesna blacha czy tradycyjna ceramika?
Walory estetyczne mają duży wpływ na wybór rodzaju pokrycia dachowego, ale wygląd to nie wszystko. Ważne są również parametry techniczne i użytkowe oraz trwałość pokryć dachowych.
– Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Stosowana jest zarówno na dachach domów tradycyjnych, nowoczesnych, jak i przy wymianie starych pokryć dachowych – mówi Grzegorz Próg, ekspert z firmy DACHY Regamet – Do wyboru jest kilka wzorów blachodachówek, które dedykowane są do różnych rodzajów dachów i budynków. Charakterystyka każdego wzoru różni się rodzajem tłoczenia, a to sprawia, że każdy znajdzie idealny wzór na swój wymarzony dach.
W ofercie posiadamy blachodachówki występujące w postaci arkuszy ciętych na wymiar oraz w formie modułów. – Te pierwsze najlepiej sprawdzają się na dachy o prostej konstrukcji, ponieważ łatwo ją dopasować do długości połaci dachu dwuspadowego, a jego pokrycie będzie szybkie i mało skomplikowane – tłumaczy ekspert z firmy DACHY Regamet. – Arkusze przygotowywane są na podstawie obliczeń pod dokładny wymiar dachu. Na dachach o bardziej skomplikowanym kształcie, lepiej sprawdza się blachodachówka modułowa. Moduły są także łatwiejsze w transporcie i montażu, a ich dodatkową zaletą jest niska odpadowość.
Oprócz typowych blachodachówek, dużym zainteresowaniem cieszą się również blachy trapezowe. – Szeroka gama wzorów sprawia, że blachy trapezowe doskonale nadają się na dachy budynków jednorodzinnych, przemysłowych, a także gospodarczych – wylicza Grzegorz Próg. – Dobrze też sprawdzają się przy wymianie pokrycia dachowego. Zazwyczaj montowane są bez większych przeróbek więźby dachowej, ale musimy pamiętać, że o tym decyduje wyspecjalizowany dekarz.
– Nowością na rynku jest profil zwany blachą na rąbek stojący – mówi ekspert z firmy DACHY Regamet. – Wzór takiego pokrycia dachowego pozwala na wykonanie dachu, który stylem nawiązuje do dawnego krycia zabytkowych budynków, ale świetnie też dopasowuje się do najnowszych architektonicznych trendów. Posiada też ogromne możliwości dopasowania produktu dla indywidualnego klienta, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i materiałowym. – Blachy na tzw. rąbek stojący, to powrót do jednej z najstarszych technologii w budownictwie – blach układanych na felc, ale w nowoczesnym wydaniu – dodaje Grzegorz Próg.
Jakość blach na pokrycia dachowe jest bardzo wysoka
Obecnie jakość blach stosowanych na pokrycia dachowe jest bardzo wysoka. – Każdy produkt spełnia normy Instytutu Techniki Budowlanej oraz posiada odpowiednie Aprobaty techniczne – wyjaśnia ekspert z firmy DACHY Regamet. – Na trwałość blachodachówki ma wpływ grubość rdzenia stalowego, a także rodzaj powłoki zabezpieczającej – zwiększa ona odporność na korozję i promieniowanie ultrafioletowe, a także sprawia, że blacha jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Pokrycia dachowe z blachy są też tańsze i znacznie lżejsze od dachówek, ale nie ustępują jej pod względem jakości.
Przy wyborze pokrycia dachowego warto jednak skonsultować się z doradcą technicznym, który pomoże dopasować blachę do kąta pochylenia dachu, jego konstrukcji, a także warunków otoczenia – np. w terenach leśnych nie sprawdzają się blachy matowe – uczula Grzegorz Próg. – Klientowi najłatwiej jest wybrać kolor, w pozostałych kwestiach najczęściej potrzebuje porady fachowca.
Dachówka ceramiczna jest najstarszym i najbardziej znanym na świecie materiałem do budowy pokryć dachowych
– Charakteryzują ją duże walory estetyczne, ale przede wszystkim trwałość – mówi Jerzy Róg, doradca techniczny firmy Wienerberger. – Obecnie spotkać można dachówki, które leżą na dachach ponad dwieście lat. Coraz bardziej popularne są dachówki, które możemy montować również na elewacji bocznej. W pewnym sensie zaletą jest również ciężar dachówki. Wbrew powszechnej opinii, pokrycie ceramiczne nie wymaga istotnych, specjalnych wzmocnień konstrukcji dachowej. Najbardziej niekorzystne obciążenia, jakie działają na dach to są tzw. obciążenia zmienne od wiatru i śniegu, a nie obciążenia stałe, czyli ciężar własny krokwi i pokrycia dachowego. Masywna konstrukcja lepiej też tłumi hałas i zwiększa komfort termiczny – poddasze latem nie przegrzewa się, a co ważniejsze, dom jest stabilniejszy. Ponadto, ciężar dachówek odgrywa istotną rolę podczas niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Lekkie pokrycia dachowe są łatwo zrywane przez silny wiatr, a przy dachówkach zdarza się, że oderwie się jakiś fragment, który łatwo później naprawić. Są już na rynku dachówki, które wyposażone zostały w specjalną spinkę przeciwburzową. Spinka ta chroni je przed wyrywaniem w trakcie nawałnic. Masywne dachówki mają jeszcze jedną, istotną cechę. Potrafią dobrze akumulować ciepło. Ceramika bardzo pomału się nagrzewa, ale też długo oddaje ciepło (stygnie).
Dużą zaletą dachówek ceramicznych jest także łatwa konserwacja oraz czyszczenie. – Dach myjemy za pomocą myjki ciśnieniowej z dodatkiem niewielkiej ilości detergentów – wyjaśnia doradca techniczny Wienerberger. – Natomiast, jeśli jakiś fragment pokrycia będzie uszkodzony, wymieniamy kilka dachówek, a nie kilka metrów kwadratowych dachu. Ze względu na materiał, z którego dachówka jest zrobiona oraz cały proces produkcyjny, jest to również produkt ekologiczny.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o rodzaju pokrycia, warto skorzystać bezpłatnych z konsultacji jakich udzielają przedstawiciele handlowi czy doradcy techniczni producentów pokryć dachowych.