Modnie i Zdrowo

Wielkanocny stół w trzech kolorach: białym, żółtym i zielonym

19 kwietnia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Wielkanocny stół jest świąteczną wizytówką domu. To przy nim zasiada cała rodzina, by celebrować ten wyjątkowy czas. Warto więc zadbać o dekorację, która podkreśli wiosenną i radosną atmosferę świąt. Zdaniem stylistów wnętrz, na stole obok eleganckiej zastawy, powinny się znaleźć kwiaty, kolorowe koszyczki wypełnione pisankami oraz symboliczne figurki zajączków i kurczątek.

Podstawą nakrycia świątecznego stołu jest elegancka zastawa. Serwis powinien być utrzymany w jednolitej tonacji, najlepiej białej lub pastelowej, tak, by tworzył kontrast w zestawieniu z kolorowymi pisankami i mazurkami. Znaczenie ma każdy detal – rodzaj zastawy, kolor obrusu i charakter dodatków. Wszelkie ozdoby, dekoracje i drobiazgi niewątpliwie dodają uroku i sprawiają, że przy gustownie przystrojonym stole zasiada się z prawdziwą przyjemnością.

– Świąteczny charakter wspaniale podkreślają przygotowane specjalnie na święta dekorowane koszyczki, również te robione na szydełku, które samemu można wypełnić pisankami, słodyczami, a także kompozycjami kwiatowymi. Prostym sposobem na stworzenie wielkanocnej aranżacji jest użycie ceramiki, serwetek i kwiatów w wiosennej kolorystyce – mówi Małgorzata Miruk, dekoratorka marki Eurofirany.

Fot. Pixabay

W wielkanocnej dekoracji stołu najlepiej sprawdzają się trzy kolory: żółty, biały i zielony. Te święta kojarzą się z wiosną, kiedy natura budzi się do życia. Dlatego tak ważnym akcentem na świątecznym stole są kwiaty. Dekoratorzy radzą, by postawić na żonkile, tulipany lub hiacynty. Najlepiej sięgnąć po obrus śnieżnobiały lub kremowy z delikatnymi haftami.

– W naszym kraju święta wiążą się z długowieczną tradycją, przez co trendy się zbyt często nie zmieniają. Można jednak zauważyć, że kolorystyka jest już bardziej stonowana, nie tak barwna jak kiedyś. Warto zadbać o świąteczny wystrój, bo to wprowadza nas w lepszy humor i pozwalać cieszyć się tymi radosnymi chwilami – tłumaczy ekspertka.
Całość dekoracji świątecznej mogą uzupełnić gniazdka uplecione z sizalowego włókna, barwne wydmuszki i rzeżucha. Ważne, aby ją dostosować do wielkości stołu. Zbyt duża ilość ozdób może wywołać wrażenie nieporządku i chaosu.