Modnie i Zdrowo

Dekoracje wielkanocne w stylu tradycyjnym, skandynawskim i glamour

14 kwietnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Stół wielkanocny, fot. Pixabay

Dekoracja wielkanocnego stołu ma ogromne znaczenie. Stół bowiem jest centralnym miejscem, do którego zasiadają całe rodziny, a wszelkie dekoracje i ozdoby dodatkowo podkreślają świąteczną atmosferę. Warto też zadbać o eleganckie dodatki w całym domu  tak, aby aranżacja wielkanocnego stołu była harmonijna i dopasowana do stylu wnętrza.

Święta Wielkanocne wielu z nas kojarzą się z wiosną, podczas której natura budzi się do życia. Dlatego najczęściej wybieramy do świątecznej dekoracji kolory żółty, biały i zielony. Ale modne są też dekoracje w kolorach pastelowych – różowym i błękitnym. A jeśli lubimy styl skandynawski sprawdzi się też nakrycie stołu w barwach neutralnych takich jak biel, brąz, szarość.

Ważnym akcentem świątecznym są również kwiaty. Świetnym wyborem będą żonkile, hiacynty, szafirki i tulipany. Nie powinno zabraknąć też pisanek, rzeżuchy czy kurczaczka. Zadbajmy również o tekstylia – obrus i ładnie złożone serwetki. Dodatki i materiały dobierajmy jednak kolorystycznie tak, by cała aranżacja wielkanocna była harmonijna i dopasowana do stylu wnętrza.

Tradycyjne dekoracje wielkanocne

Klasyczne dekoracje wielkanocne składają się przede wszystkim z jajek – mogą to być wydmuszki, ozdobne pisanki z porcelany lub innego tworzywa. Pisanki zawsze świetnie wyglądają wyeksponowane na porcelanowych naczyniach lub w miedzianych koszyczkach czy szklanych misach.

Tradycyjnymi ozdobami wnętrza są też figurki zwierząt, które kojarzą się z Wielkanocą – baranki, kurczaczku i zajączki. Porcelanowe lub ceramiczne dekoracje tego typu nie tylko pięknie się prezentują na stole, komodzie czy parapecie, ale w dodatku mogą być wartościową rodzinną pamiątką.

Wiosenną atmosferę wprowadzi we wnętrzu bukiet z żonkili, tulipanów, bazi i soczyście zielonego bukszpanu. Największą wiązankę ustawiamy na stole, a mniejsze w różnych częściach mieszkania, tak by wszędzie zapanowała świąteczna atmosfera.

Miłośnikom łączenia tradycji z nowoczesnością z pewnością przypadnie do gustu pomysł ozdobienia dużej gałęzi pisankami. Przewiązane wstążkami i zwisające z jej ramion niczym kolorowe kwiaty, będą przykuwały uwagę. To prosty, a jednocześnie bardzo efektowny sposób na dekorację wnętrza.

Dekoracje wielkanocne w stylu glamour

Wielbicielom bardziej efektownych dekoracji z pewnością spodoba się coś w stylu glamour,  w którym można bardziej zaszaleć. Pisanek nie malujemy farbkami – a jeśli już, to w przyciągających wzrok kolorach – złotym, srebrnym lub fioletowym. Najładniej będą się jednak prezentowały jeśli obtoczymy je w połyskującym brokacie. Można obwiązać je również łańcuszkami lub sznurami perełek. Tak ozdobione jajka najlepiej prezentują się na eleganckich porcelanowych paterach lub kryształowej zastawie, w towarzystwie piór i krótko ściętych kwiatów – róż, tulipanów lub żonkili.

Zamiast bukietu w wazonie, zawieś nad stołem kwiatową kulę, którą możesz wykonać z żywych roślin albo sztucznych dekoracji. Prosty szklany wazon wyłóż koralikami, piórkami czy połyskującymi łańcuszkami, a w środku ustaw świecę w kształcie grubego walca.

Wielkanoc w stylu skandynawskim

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się typowy dla Szwecji czy Danii styl urządzania wnętrz. Skandynawowie, choć często kojarzeni z prostym minimalizmem, bardziej od sterylnych i chłodnych wnętrz cenią jednak naturalne materiały: drewno, kamień czy len.

Wielkanocne ozdoby są więc nieskomplikowane: w szklanym, przeźroczystym wazonie świetnie prezentują się pączkujące gałązki – u nas mogą to być za to bazie, a w mniejszych naczyniach dobrze wygląda zielony mech albo kolorowe i pięknie pachnące hiacynty.

Na prostych ceramicznych talerzach lub paterach leżą jajka ozdobione sznurkiem lub piórkami. Jeśli koniecznie chcesz je pomalować, wybierz barwniki do jaj w neutralnych kolorach – szarościach, pastelowych różach lub błękitach.