Modnie i Zdrowo

Ponadczasowe zasady pielęgnacji skóry

2 sierpnia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Codzienna pielęgnacja dostosowana do indywidualnych potrzeb, bogata w składniki odżywcze dieta oraz profesjonalne zabiegi profilaktyczne – to tylko niektóre z podstawowych zasad dbania o ciało. Poznaj je wszystkie i przekonaj się, że możesz zachować młody wygląd w każdym wieku.

Od dawna wiadomo, że powierzchowna pielęgnacja skóry nie wystarczy. Na jej wygląd składa się szereg czynników. A ty możesz mieć wpływ na każdy z nich. Jak to zrobić? Zapytaliśmy o radę specjalistów z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego w Kołobrzegu.

 Odżywianie skóry od wewnątrz

Jeśli zależy nam na spowolnieniu starzenia się skóry, warto zadbać o bogactwo witamin A, C i E w codziennej diecie. Te pomagają zwalczać wolne rodniki, a także pobudzają odbudowę włókien kolagenu i elastyny. Dostarczysz je do organizmu jedząc dużo warzyw, owoców, ale także ryb i olei.  Kolejna zasada to odpowiednie nawodnienie. Jeśli w organizmie nie ma wystarczających zapasów wody, aby zapewnić podstawowe funkcje życiowe, w pierwszej kolejności pobierana jest z naskórka. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy pić 2 litry wody dziennie. Warto także pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Nie o każdej porze roku możemy kupić świeże warzywa i owoce, dlatego można zastąpić je odpowiednimi składnikami zamkniętymi w kapsułkach.

 Pielęgnacja zgodna z potrzebami skóry

Wiele kobiet ma problem ze zidentyfikowaniem rodzaju swojej cery. Nic dziwnego, ponieważ nie jest to wcale proste. Dokładny typ skóry można określić dopiero po jej przebadaniu – przyznaje Agata Jakiel, kosmetolog w Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego. – Podstawową zasadą pielęgnacji skóry jest dostosowanie używanych przez nas kosmetyków do jej rodzaju. Dopiero wtedy możemy kupić odpowiedni produkt. 

Trudna sztuka makijażu

Makijaż wykonany nieumiejętnie, a do tego wątpliwej jakości kosmetykami, może nie tylko postarzać optycznie, ale faktycznie przyczynić się do szybszego starzenia się skóry. Aby do tego nie dopuścić, na początku postaraj się określić swój typ urody. Składa się na niego kolor włosów, oczu, odcień skóry a także owal twarzy i fryzura. Pamiętaj także by dobierać make-up odpowiedni do okazji. Ciężki makijaż w świetle dziennym będzie postarzał. Zbyt delikatny sprawi, że podczas wieczornego wyjścia będziesz wyglądała na zmęczoną lub chorą.

Drugą ważną zasadą jest jakość kolorowych kosmetyków, których używasz. Zawsze sprawdzaj ich skład. Uważaj na związki butylowane we fluidzie, ołów w szmince czy sadzę w tuszu do rzęs. Przed nałożeniem make-upu warto też używać bazy witaminowej, która po pierwsze ochroni skórę przed bezpośrednim działaniem kolorowych kosmetyków, a po drugie zapewni trwałość makijażu.

 Przeciwdziałaj z głową

– W ostatnim czasie liczną grupę naszych pacjentów stanowią osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Są coraz bardziej świadomi, że warto zapobiegać, kiedy oznaki starzenia nie są jeszcze bardzo widoczne – zauważ drAndrzej Krajewski, założyciel Kliniki. Takim osobom polecamy np. nieoperacyjny lifting twarzy z wykorzystaniem Nici Silhouette. Polega on na zamocowaniu specjalnych nici w okolicy skroniowej lub zamałżowinowej. Dzięki temu otrzymujemy efekt podciągnięcia i uniesienia skóry, a tym samym młodszy wygląd pacjenta. Co ważne, nici wykonane są z polipropylenu – materiału biokompatybilnego z naszym ciałem – dodaje specjalista.

Równie skuteczną i prewencyjną metodą opóźniania procesów starzenia skóry jest wstrzykiwanie botoksu w miejsca w których występują zamaszki mimiczne.

–  Botoks to prosta niechirurgiczna metoda wygładzania uciążliwych i głębokich zmarszczek. Niewielka ilość preparatu podawana do mięśnia powoduje jego rozluźnienie, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek – tłumaczy. –  Nieco łagodniejszym sposobem wygładzenia pierwszych zmarszczek jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytwkowego, tzw. wampirzy lifting. Jest to proces biostymulacji komórek skóry, który opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta. Zawarte tam komórki macierzyste i czynniki wzrostu pobudzają skórę do regeneracji i w ten sposób nadają jej młody i świeży wygląd.