Modnie i Zdrowo

Biwakowanie czas zacząć – jak przygotować się do wakacji pod namiotem?

31 lipca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Wyprawa pod namiot to ciekawa, a do tego atrakcyjna pod względem finansowym forma odpoczynku i spędzenia wakacji. Osoby spragnione kontaktu z naturą mogą z łatwością wybrać się na kemping lub pole namiotowe i korzystać z uroków otaczającej ich przyrody oraz lokalnych atrakcji. Oczywiście, aby taki urlop można było zaliczyć do udanych, należy się do niego odpowiednio przygotować. Gdzie warto rozbić biwak oraz co należy ze sobą zabrać? Oto kilka podpowiedzi.

Zarówno na polu biwakowym, jak i kempingu możemy śmiało rozłożyć namiot i cieszyć się upragnionym urlopem. Czym różnią się od siebie te dwa warianty? Pole biwakowe, nazywane też polem namiotowym, to ogrodzony teren przeznaczony tylko i wyłącznie do użytku przez osoby posiadające namioty. Na ich terenie wczasowicze znajdą podstawowe urządzenia sanitarne, np. zbiorowe umywalki i szalety, a także tereny rekreacyjne. Ważny jest również fakt, że pola biwakowe nie są strzeżone, a więc ich wynajem jest o wiele tańszy niż w przypadku kempingu – cena za pobyt, nie wliczając opłaty klimatycznej, parkingu oraz urządzeń sanitarnych może wynieść nawet 13 złotych za dobę od osoby. Czym jest więc kemping? To ogrodzony teren strzeżony, na którym znajdują się zarówno namioty, jak i samochody oraz przyczepy kempingowe. Osoby, którym nie przypadła do gustu noc pod namiotem, mogą wynająć także domki turystyczne. Wczasowicze wybierający się na pole kempingowe mają do swojej dyspozycji toalety, umywalki oraz prysznice. W niektórych z nich znajdują się również prąd, krany z wodą pitną oraz stoły z krzesłami.

Dokąd jedziemy?

Wakacje pod namiotem to świetna alternatywa dla osób, które mają dosyć ciasnych pokoi hotelowych i monotonnego, bufetowego jedzenia. Chcecie wybrać się na wybrzeże, Mazury, a może w góry? W bazie Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu znajdują się aż 234 obiekty oferujące tego typu usługi. Dodatkowo zlokalizowane są one w całej Polsce, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Który z nich warto wybrać? Pomocne mogą okazać się wyniki konkursu o tytuł „Mister Camping 2017”, w którym najwięcej głosów zdobyły kempingi m.in. „Pod Dębowcem” w Bielsko-Białej, „Alexa” w Chłapowie, „Biały Dom” i „Wiking” w Dziwnówku, „Baltic” w Kołobrzegu, „Ambre” w Łebie, „Wagabunda” w Mikołajkach, „Malta” w Poznaniu, „Browarny” w Sandomierzu czy „Camping Marina PTTK” w Szczecinie. Dodatkowo większość obiektów posiada własne strony internetowe, na których wszyscy zainteresowani będą mogli sprawdzić aktualne oferty, lokalne atrakcje i zarezerwować miejsce na polu namiotowym lub kempingu online.

Dla osób, które chciałyby połączyć wypoczynek na łonie natury z cząstką miejskiej wygody, ciekawym rozwiązaniem może okazać się również glamping. Co to takiego? To połączenie stylu glamour z kempingiem. Osoby korzystające z tego typu zakwaterowania mają do swojej dyspozycji bogato wyposażone namioty lub domki z łazienką, prysznicem, umywalką i WC, kuchnią, dwoma sypialniami, a nawet tarasem. Tego typu zakwaterowanie staje się coraz bardziej popularne, a ekskluzywne namioty z bajecznym widokiem na przyrodę można znaleźć w wielu miejscach w całej Polsce.

 Pora na pakowanie

Najważniejszą rzeczą, o jaką musimy zadbać przed wyjazdem, jest oczywiście dobry namiot. Warto, aby był nieprzemakalny i wyposażony w zamykany przedsionek – może stać się on świetnym miejscem do przechowywania bagażu. Jeśli wybieracie się w kilka osób, namiot powinien posiadać dwa lub trzy pomieszczenia, które zapewnią większy komfort użytkowania. Co jeszcze przyda się podczas biwakowania? Oczywiście karimata lub dmuchany materac, rozpinany śpiwór, poduszka, koc, folia malarska, którą okryjecie namiot w przypadku intensywnych opadów deszczu, sznurek syntetyczny, np. do rozwieszenia mokrych rzeczy, młotek do wbijania śledzi, nóż, nożyczki, latarka, zapalniczka, baterie lub akumulatorki, a także apteczka.

Przygotowując ekwipunek, nie można również zapomnieć o jedzeniu. Przy tego typu wycieczkach najlepiej sprawdzi się tzw. suchy prowiant, np. chleb, konserwy, kanapki czy kabanosy. Jeśli jednak planujecie zabrać ze sobą kuchenkę elektryczną, a na polu namiotowym jest miejsce na rozpalenie grilla lub ogniska, kempingowa uczta może obfitować w różne smakołyki.

– Jeśli podczas wycieczki na biwak mamy w planach organizację grilla lub ogniska, warto zaopatrzyć się w produkty polecane na tego typu okazje, np. karkówkę oraz kiełbasę. Fani mięsnych dań nie powinni zapomnieć również o prowiancie potrzebnym do przyrządzenia codziennych posiłków. Do kanapek świetnie nadadzą się np. szynka konserwowa lub tyrolska. Inną przekąską będą kabanosy, np. bankietowe lub boryckie. Osoby posiadające kuchenkę elektryczną mogą pomyśleć także o przyrządzeniu słynnej grochówki z boczkiem. Zupa przygotowana w otoczeniu drzew i lasów z pewnością będzie smakować wyśmienicie, a wszystkim jedzącym przypomną się czasy harcerstwa – mówi Piotr Laskowski, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy JBB Bałdyga.

Oprócz mięsnego prowiantu biwakowe must have to również kawa i herbata, cukier, sól, ketchup, musztarda, warzywa, owoce oraz różnego rodzaju napoje. Nie zapomnijcie także o naczyniach turystycznych i akcesoriach do jedzenia. Plecak pęka w szwach? To znaczy, że jesteście gotowi na biwakowanie. Udanego urlopu!