Modnie i Zdrowo

Dynia – królowa polskiej kuchni!

20 września 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Dynia to jedno z najbardziej wszechstronnych warzyw. Z jej miąższu można stworzyć pożywną zupę, pyszne racuchy i placki, a także słodki sernik. Dodatkowo, bogata jest w witaminy A, B1, B2, C, PP, jak również magnez, fosfor, żelazo, wapń. Co ciekawe 100 g tego warzywa zawiera jedynie 28 kalorii.  Smaczna, zdrowa i dietetyczna – to wystarczające powody, by nazywać ją królową polskiej, jesiennej kuchni.

Dynię sprowadzony do Europy dopiero w XV wieku, jednak bardzo szybko zyskała liczne grono miłośników. Zajadali się nią zarówno chłopi, jak i przedstawiciele wyższych klas. Jej szerokie zastosowanie cenione jest także dzisiaj. Miąższ i pestki warzywa wykorzystuje się m.in. do produkcji mąki oraz oleju. Można je przyrządzać na wiele sposobów, także na słodko…

Dyniowe muffinki z figami

Składniki:

250 g mąki pszennej

50g mąki orkiszowej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczka sody oczyszczonej

170 g cukru

szczypta soli

skórka otarta z cytryny

2 duże jajka

300 g dyni piżmowej

50 ml mleka

150 g oleju kokosowego

120 g pokrojonych orzechów laskowych

120 g pokrojonych rodzynek

120 g pokrojonych fig

1 opakowanie pestek dyni

Wykonanie:

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180⁰C (bez termoobiegu). Dynię kroimy w plastry i pieczemy około 30 minut na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie, studzimy, okrajamy skórki i miksujemy blenderem. Mąkę przesiewamy z sodą i proszkiem do pieczenia. Dodajemy cukier, sól, skórkę z cytryny i bakalie. W drugiej misce, mieszamy jajka, mleko, stopiony olej kokosowy i puree z dyni. Mokre składniki przelewamy do suchych i łączymy ze sobą łyżką do momentu, gdy nie będzie widać suchej mąki. Przygotowujemy formę do muf finek wykładając papilotkami, do których wylewamy ciasto, a wierzch posypujemy pestkami dyni. Całość wstawiamy do piekarnika na około 20 minut i aromatyczne babeczki gotowe.

Złotko na słodko – karpatka dyniowa

Składniki:

Ciasto:

1 opakowanie ciasta karpatka

250 ml wody

125 g margaryny

4–5 jaj (w zależności od wielkości)

3 łyżki kakao

Nadzienie:

500 ml wody

450 g mrożonej lub świeżej dyni

1 opakowanie cukru cynamonowego

szczypta soli

200 g masła lub margaryny

1 opakowanie galaretki smak pomarańczowy

1 opakowanie cukru wanilinowego

Dekoracja:

½ szklanki cukru

płaska łyżka masła

1 opakowanie pestek dyni

Wykonanie:

Przygotowania zaczynamy od rozgrzania piekarnika do temperatury 220⁰C (bez termoobiegu). Dwie tortownice o średnicy około 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wodę gotujemy z margaryną, dodajemy zawartość torebki z ciastem i kakao, rozcierając masę. Do chłodnej masy wbijamy jaja i miksujemy na najwyższych obrotach przez 5 minut. Ciasto przekładamy do blaszek, rozsmarowując na papierze. Pieczemy około 25 minut do uzyskania złocistego koloru. Dynię myjemy i wydrążamy środek z pestkami, a następnie obieramy i kroimy w kostkę. Kostkę dyni wsypujemy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu z odrobiną wody. Następnie dodajemy cukier cynamonowy, szczyptę soli i przykrywamy pokrywką, dusząc na średnim ogniu. Gdy kawałki dyni się rozpadną, miksujemy masę za pomocą blendera na gładki krem. Jeśli purée zawiera nadmiar wody – odparowujemy na palniku, mieszając bez przykrycia przez kilka minut. Zawartość torebki z kremem mieszamy w 200 ml wody, a pozostałą wodę zagotowujemy i wlewamy do niej rozprowadzony proszek. Całość chwilę gotujemy, energicznie rozcierając ewentualne grudki, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Do ciepłego, lekko wystudzonego purée dyniowego wsypujemy galaretkę i dokładnie mieszamy. Obie masy miksujemy razem, dodając na koniec porcjami miękki tłuszcz. Cukier wysypujemy na patelnię z grubym dnem, pozostawiamy do czasu całkowitego roztopienia. Gdy zacznie brązowieć dodajemy masło, energicznie mieszając. Pestki dyni rozkładamy na papierze do pieczenia i zalewamy karmelem. Gdy przestygnie – łamiemy na kawałki. Na dolną warstwę wystudzonego ciasta wykładamy przygotowany krem, przykrywam górną warstwą ciasta. Wierzch karpatki posypujemy kawałkami dyni w karmelu. Pycha!

Tarta z dynią

Składniki:

Ciasto:

1 opakowanie ciasta kruchego

1 jajko

100 g zimnej margaryny

1‒2 łyżki mąki pszennej do podsypania

Nadzienie:

700 g dyni

200 ml śmietany 30%

3 żółtka

2 łyżki cukru

1 łyżka cynamonu

0,5 łyżeczki soli

1 kopiasta łyżka brązowego cukru

garść krojonych migdałów

Dynia świetnie sprawdza się w tartach na ciepło, a dodając do niej odrobinę cynamonu i brązowego cukru rozgrzeje nawet  w najchłodniejsze dni!

Wykonanie:

Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 190°C (bez termoobiegu). Formę na tartę o średnicy około 24 cm smarujemy tłuszczem lub wykładamy papierem do pieczenia. Mieszankę do wypieku ciasta kruchego szybko wyrabiamy z jajem i margaryną. Formę wyklejamy ciastem i lekko nakłuwamy widelcem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy przez 15 minut. Ciasto wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do lekkiego ostudzenia. Umytą, obraną i pozbawioną pestek dynię kroimy w dużą kostkę. Migdały siekamy nożem na drobne kawałki. W wysokiej misce mieszamy śmietanę, żółtka, cukier i migdały. Masę wylewamy na podpieczony spód tarty. Na krem wykładamy kawałki dyni. Całość posypujemy brązowym cukrem z solą. Tartę zapiekamy w piekarniku przez 30 minut. Proste, prawda?

Ciasto dyniowo-karmelowe

Składniki:

Ciasto:

1 opakowanie kruchego ciasta

1 jajo

100 g masła

Nadzienie:

800 g obranej i pokrojonej dyni

125 g serka mascarpone

2 jaja

120 g cukru trzcinowego

2 łyżki mąki ziemniaczanej

Dekoracja:

1 puszka masy krówkowej

1 opakowanie migdałów blanszowanych

Wykonanie:

Ciasto dyniowe w duecie z polewą karmelową i migdałami. Czy można lepiej zacząć popołudnie? Przygotowujemy formę do tarty wysmarowaną masłem i wysypaną mąką oraz blachę z wyposażenia piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180°C (bez termoobiegu). Mieszankę do ciasta miksujemy z jajem i masłem, a następnie zagniatamy do połączenia się składników. Ciasto odkładamy do lodówki na 30 minut. Dynię przekrojoną na ćwiartki pieczemy na blasze, do miękkości (około 30-40 minut). Schłodzone ciasto rozwałkowujemy, wykładamy nim formę, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika na 15 minut. Upieczoną dynię miksujemy blenderem, a następnie dodajemy do niej serek, jajka, cukier, mąkę ziemniaczaną i jeszcze raz blendujemy. Masę dyniową wylewamy na podpieczony kruchy spód i pieczemy kolejne 50 minut. Odstawiamy do wystudzenia. Kajmak podgrzewamy w rondlu cały czas mieszając. Wystudzone ciasto polewamy kajmakiem i dekorujemy posiekanymi migdałami – pysznie!