Modnie i Zdrowo

Dynia pomaga w odchudzaniu. Smaczne sposoby podania

11 października 2016 | Opracowanie Alina Bosak

Fot. Pixabay

Dynia to absolutny superprodukt jesiennego sezonu – smakuje wybornie i ma zbawienny wpływ na nasz organizm, polecana jest m.in. osobom, które chcą schudnąć i w walce z pasożytami u dzieci – podkreśla Marcin Purgacz, mistrz kulinarny i ambasador marki Podkarpackie Smaki, który podpowiada, z czym dynię łączyć i zdradza doskonałe przepisy na dyniowe zupy.

Dynia to roślina roczna, którą uprawia się dla owoców. Pochodzi z Ameryki. Rodzina dyniowatych obejmuje ponad 750 gatunków, u nas najczęściej spotykamy odmianę dyni olbrzymiej, popularna jest także dynia zwyczajna. Owoce dyni są duże i kuliste z licznymi płaskimi nasionami. Dojrzałe owoce zbiera się pod koniec lata. Właściwości lecznicze posiada miąższ i nasiona dyni, z których po wysuszeniu tłoczy się olej.

Witaminy zawarte w dyni

– Dynia jest skarbnicą witamin i składników mineralnych – podkreśla Marcin Purgacz. – Zawiera witaminę A, witaminy z gr. B (B1 i B2), C i PP oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor. To doskonałe źródło białka i błonnika. A w dodatku jest małokaloryczna – 100 g zawiera zaledwie 28 kalorii. W sezonie jesiennym jest także tania. Poza tym dynia stwarza doskonałe możliwości do komponowania różnorodnych, smacznych i w dodatku zdrowych dań.

Dynia dobra na odchudzanie

Jak przypomina Marcin Purgacz, dynia polecana jest w leczeniu uporczywych zaparć. Pomaga regulować pracę jelit, poprawiając ich perystaltykę i pobudza procesy trawienne. Dodatkowo oczyszcza organizm z trujących i zbędnych produktów przemiany materii. Zalecana jest osobom, które chcą schudnąć lub mają problemy ze strony układu trawiennego, gdyż jest lekkostrawna i bogata w błonnik.

Dynia ma także działanie przeciwzapalne i pomaga podnieść odporność organizmu. Nasiona dynia działają moczopędnie, więc poleca się je w diecie osób, mających trudnościach w oddawaniu moczu, problemy z pęcherzem moczowym i nerkami. Dynia skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, pomocna jest więc w leczeniu nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.

Na robaki u dzieci i na raka

– Świeże nasiona dyni stosuje się przy zakażeniach pasożytami jelitowymi, zwłaszcza tasiemcem i glistą ludzką. Dynia nadal jest najskuteczniejszym i najlepszym środkiem na pasożyty u dzieci, ponieważ nie zawiera chemii i toksyn i nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi – mówi Marcin Purgacz. – Fitosterole, które występują w pestkach dyni hamują powstawanie stanów zapalnych gruczołu krokowego, dlatego też leki na ich bazie przepisuje się głównie w schorzeniach pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, zwłaszcza w początkowych etapach rozwoju raka prostaty. Dynia również działa łagodząco przy zapaleniach i podrażnieniach miejsc intymnych.

Ponadto dynia opóźnia procesy starzenia i ma korzystny wpływ na dobry stan skóry. Zawarty w dyni beta-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami. Miąższ dyni poleca się kobietom w ciąży, gdyż jest doskonałym środkiem przeciw nudnościom i wymiotom. Natomiast okłady z dyni można stosować przy oparzeniach, łagodząc tym samym ich skutki.

– Dynia w nachodzącym czasie będzie przeżywać swój rozkwit popularności ze względu na zbliżający się Halloween, bo to niej wycina się lampiony. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać pozostały miąższ i pestki – podpowiada mistrz kulinarny i zapewnia: – Przepisów na dania z dyni jest mnóstwo, może je wszędzie znaleźć. Najpopularniejszym daniem z dyni jest chyba zupa dyniowa, na Podkarpaciu znana jako banianka. Zupę z dyni można przygotować na wiele ciekawych sposobów, między innymi z makaronem, z ziemniaczanymi kluseczkami, ze świeżą pomarańczą, z imbirem, z pieczonej dyni, z zacierkami, z dodatkiem jabłka, świeżej mięty, z dodatkiem prażonych pestek dyni, czy oliwy truflowej.

Zupa z dyni, fot. Pixabay

Zupa z dyni, fot. Pixabay

Najprostszy, tradycyjny przepis na baniankę

Składniki:

  •  1 litr mleka
  • 40 dag dyni
  • makaron nitki lub zacierka
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 szczypty soli

Wykonanie:

Mleko zagotować. Dynię zetrzeć na grubej tarce i wrzucić do gotującego mleka. Gotować 10 minut. Makaron ugotować osobno w osolonej wodzie, odcedzić i dodać do mleka z dynią. Doprawić solą i cukrem do smaku.

Do przygotowania zupy z dyni możemy użyć wielu warzyw, na przykład marchewki, selera czy ziemniaków. Możemy również użyć mleka kokosowego

Zupa krem z dyni z mleczkiem kokosowym

Składniki:

  • 500 g kawałka dyni
  • puszka mleczka kokosowego
  • 2 szt. marchewek
  • średni seler
  • 1 większy ziemniak
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • kawałek świeżego korzenia imbiru
  • 4-5 łyżek oleju sezamowego
  • 1 l wody lub bulionu
  • 1-2 łyżeczki przyprawy garam masala
  • łyżeczka czerwonej, ostrej pasty curry
  • sól do smaku
  • garść pestek dyni
  • szczypiorek
  • opcjonalnie śmietana do podania
  • opcjonalnie grzanki do podania

Wykonanie

Warzywa pokroić w kostkę. Dynię obrać ze skórki, wyjąć z niej pestki i również pokroić na kawałki. W garnku rozgrzać olej sezamowy tłoczony na zimno. Wsypać pokrojoną cebulę. Gdy się zeszkli, dodać marchewkę i seler. Po około 5 minutach dodać kawałki ziemniaka. Dodać starty na tarce korzeń imbiru i czosnek. Wymieszać warzywa.

Następnie po około 5 minutach wsypać pokrojoną dynię. Przyprawić pastą curry i garam masalą. Posolić do smaku. Kolej na mleczko kokosowe. Daje cudowny kokosowy smak i rewelacyjnie sprawdza się w zupach i sosach. Wymieszać wszystko i zalać wodą. Można zamiast niej użyć bulionu. Przykryć i gotować około 20 minut. Warzywa powinny być miękkie.

Pozostało już tylko wszystko zmiksować i ewentualnie doprawić do smaku.

Zupkę można posypać już na talerzach uprażonymi pestkami dyni i szczypiorkiem. Mleczko kokosowe jest dosyć tłuste, ale dla lubiących można dodać kleks kwaśnej śmietany lub jogurtu greckiego.

Smacznego życzy Marcin Purgacz, nistrz kulinarny i ambasador marki Podkarpackie Smaki