Modnie i Zdrowo

TOP 5 porad dla włosów dojrzałych

4 września 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Czasu nie da się zatrzymać. Choć usilnie próbujemy pozbyć się zmarszczek, często zapominamy, że proces starzenia dotyczy także włosów. Dlatego ich pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Warto dobrać odpowiednie preparaty i zastosować metody, które wpłyną na objętość i prawidłową kondycję naszych kosmyków.

O pierwszych oznakach starzenia się włosów można mówić po ukończeniu 30. roku życia. Ten proces postępuje stopniowo i z biegiem czasu, wymaga od nas zmiany nawyków pielęgnacyjnych.

– Nasze włosy dojrzewają wraz z nami i tak samo jak my, zmieniają swoje potrzeby wraz z wiekiem. Nie są już tak odporne na czynniki zewnętrzne i o wiele gorzej znoszą koloryzacje czy stylizacje na ciepło – mówi Dominik Podwika, trener regionalny marki RICA oraz właściciel Podwika Studio. – W przypadku włosów starzejących się warto przede wszystkim postawić na profesjonalną pielęgnację, a jeśli dołożymy do tego jeszcze dopasowane do urody klientki cięcie – otrzymamy oszałamiający efekt końcowy.

1. Dokładnie masuj skórę głowy

W pielęgnacji włosów dojrzałych bardzo ważne jest dbanie o skórę głowy. Wraz z wiekiem staje się ona o wiele słabsza, przez co fryzura wygląda na oklapłą i znacznie gorzej przyswaja substancje odżywcze. Aby pobudzić krążenie i zwiększyć jej witalność, warto skupić się na dokładnym myciu głowy. Kilkuminutowy masaż nie tylko pobudzi skórę do życia, ale pomoże też jej lepiej wchłonąć składniki odżywcze zawarte w szamponie. Po myciu warto sięgnąć po odżywkę regenerującą, a następnie rozprowadzić ją na całej długość włosów, z wyjątkiem nasady.

2. Czesz włosy grzebieniem lub miękką szczotką

Rozczesywanie włosów, zwłaszcza po kąpieli, bywa uciążliwe. Dla tych dojrzałych najlepszym rozwiązaniem są grzebienie z grubymi ząbkami oraz szczotki o miękkim włosiu, które nie uszkodzą ich struktury. Ważne, aby pamiętać także o kierunku czesania – aby uniknąć splątania,  należy je rozczesywać pasmo po paśmie od dołu, ze szczególną uwagą przy końcach.

3. Używaj kosmetyków o naturalnym składzie

Starzejące się włosy wymagają regularnego uzupełniania składników odżywczych. Poza dostarczaniem kolagenu i koenzymu Q10, które opóźniają ich proces starzenia, warto też sięgać po produkty bogate w naturalne składniki.

– Olejki pochodzenia naturalnego bardzo szybko regenerują nawet mocno zniszczone kosmyki, dlatego świetnie sprawdzą się jako produkt, który nie tylko naprawia uszkodzoną strukturę włosa, ale też zapewnią mu dalszą ochronę. Ich łagodna formuła nie podrażnia włosów – dodaje ekspert.

Dla przykładu, wyciąg z korzenia opuncji figowej znacznie przewyższa swoim działaniem kwas hialuronowy, który ma właściwości przeciwutleniające i zwalcza stany zapalne. Działa także kojąco i wspiera poprawne nawilżenie włosów. Wyciąg z orzecha włoskiego jest równie skuteczny – chroni przed promieniami UV i zanieczyszczeniami.

4. Susz włosy na okrągłej szczotce

Suszenie włosów dojrzałych powinno rozpoczynać się od odsączenia nadmiaru wody ręcznikiem. Pamiętajmy, że wycierając je niemal do sucha, istnieje spore ryzyko uszkodzenia łusek, które niełatwo będzie potem odbudować. Aby nie dopuścić do niepotrzebnego przesuszenia włosów od środka, warto zastosować preparat o działaniu termoochronnym. Jeśli chcemy wpłynąć na ich objętość, dokładnie rozczesane i wilgotne, dobrze jest wysuszyć na okrągłej szczotce.

5. Stylizuj włosy „na lekko”

Do utrwalenia efektu stylizacji szczególnie pomocne są lekkie preparaty np. w sprayu lub w formie kremu. Jeśli mamy możliwość, warto wybrać ten, który ma właściwości nawilżające oraz filtry UV. Preparat zastosowany przy skórze głowy, uniesie włosy u jej nasady i dodatkowo zwiększy objętość. Można użyć także lakieru do włosów. Nawet ten o średnim stopniu utrwalenia utrzyma fryzurę w ładzie przez wiele godzin, a przede wszystkim sprawi, że włosy będą bardziej elastyczne i miękkie w dotyku.