Jak przywrócić blask kuchennym urządzeniom?
29 grudnia 2017 |W kuchni bez wątpienia, zawsze powinna panować nienaganna czystość. W końcu to miejsce, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki. Czasem jednak kuchnia, przypomina bardziej warsztat twórczy. Wydawać by się więc mogło, że efektywne sprzątanie możliwe jest tylko przy użyciu zróżnicowanych akcesoriów oraz silnych detergentów. , z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania. Podpowiadamy więc, jak w łatwy sposób, przywrócić blask kuchennym urządzeniom.
Wydawać by się mogło, że efektywne sprzątanie możliwe jest tylko przy użyciu zróżnicowanych akcesoriów oraz silnych detergentów. Tymczasem materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza stali nierdzewnej oraz urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki.
– Doskonałe efekty czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego, osiągniemy stosując ściereczkę z mikrofibry, która skutecznie usunie zabrudzenia, bez konieczności użycia detergentów – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda, producenta akcesoriów do sprzątania. – Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale ekologiczne i bezpieczne dla alergików. Do przywrócenia czystości kuchennym sprzętom wystarczy więc tylko woda, którą ściereczki z mikrofibry bardzo dobrze pochłaniają, a przy wycieraniu, nie pozostawiają nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą, wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje również zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd.
Zacieki, przypalenia i tłuste plamy – jak sobie z tym radzić?
Wśród kuchennych sprzętów AGD, naszej szczególnej uwagi wymaga płyta grzewcza, używana codziennie. Skuteczne metody jej czyszczenia zależą w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju płyty używamy. Ze względu na liczne zakamarki wokół palników, najbardziej kłopotliwa jest gazowa. Kiedy coś wykipi natychmiast trzeba to zasypać solą, która zapobiegnie przypaleniu wykipiałej treści, a po wystudzeniu płyty delikatnie, bez pocierania, usunąć resztki soli wilgotną szmatką. Ale od czasu do czasu, płyta gazowa wymaga dokładniejszego przeglądu i czyszczenia. – W tym celu odetnijmy dopływ gazu do urządzenia, po czym zdejmijmy ruszty, palniki – radzi Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU, producenta sprzętu AGD. – Po czym zanurzmy je na kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są uciążliwe do usunięcia, brudne elementy zostawmy na noc w wodzie z dużą ilością octu, a następnie dokładnie wyczyśćmy je szczotką.
O ile płytę gazową możemy dokładnie wyczyścić domowymi środkami, o tyle płyty -indukcyjna i ceramiczna – są już bardziej wymagające. Te nie tolerują brudu, a czyszczone nieregularnie i nieodpowiednimi sposobami, nie będą pracowały efektywnie i będą narażone na zarysowania.
–Trudne do usunięcia zabrudzenia mogą wymagać zastosowania specjalnych środków czyszczących – sugeruje ekspert KERNAU. – Wart więc zastosować dostępny na rynku gotowy do użycia preparat do usuwania tłustych i przypalonych zanieczyszczeń z płyt indukcyjnych, ceramicznych oraz szklanych gazowych, który nie zawiera ściernych składników. Pozwala za to skuteczniej rozpuścić zanieczyszczenia. Ponadto po spłukaniu go wodą, nie zostawia zacieków na płycie i sprawia, że zanieczyszczenia trudniej przywierają do jej powierzchni.
Jak zadbać o czystość piekarnika?
Kolejnym, silnie eksploatowanym sprzętem AGD, jest piekarnik. Zdarza się, że po wyciągnięciu dania, czekając aż piekarnik się wystudzi, zapominamy o jego umyciu, a przypalone resztki pozostają na blachach i ruszcie. Do czyszczenia piekarników możemy używać także specjalnych środków do czyszczenia. Tymczasem, już na etapie zakupu piekarnika zwróćmy uwagę na kilka jego elementów konstrukcji, które pomogą nam zachować jego czystość.
– Jedną z takich przydatnych funkcji jest pyroliza, która polega na automatycznym czyszczeniu piekarnika pod wpływem wysokiej temperatury. Tłuszcz i wszelkie zabrudzenia spalane są na popiół, a czyszczenie piekarnika jest szybkie i łatwe – wyjaśnia Tomasz Bytnar. – Zwróćmy też uwagę na to, czym pokryte jest wnętrze piekarnika. Zastosowana w piekarnikach emalia Eco Clean pozwala bowiem na szybsze i bezproblemowe czyszczenie – dodaje ekspert KERNAU.