Jak przemycić zdrową żywność w śniadaniach naszych dzieci?
14 marca 2018 |Podczas dnia pełnego nauki i pracy często odczuwamy głód, który powoduje spadek energii i złe nastawienie. Zazwyczaj sięgamy wtedy po coś do jedzenia. Warto urozmaicić nasze talerze i nauczyć się systematyczności w spożywaniu posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu nauczymy dzieci chętniej sięgać po zdrową żywność i oduczymy je niezdrowego nawyku podjadania. Dietetyk i ekspert programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” dzieli się pomysłami na smaczne i zbilansowane śniadania.
Zdrowe musi być nie tylko pierwsze śniadanie
Głównym posiłkiem spożywanym w ciągu dnia musi być śniadanie. Poranny pośpiech nie powinien być przeszkodzą w zjedzeniu nawet niewielkiego posiłku, na przykład płatków owsianych na mleku, z orzechami, shake na bazie jogurtu z owocami i płatkami, czy kanapki z dodatkiem warzyw, wędliny, sera lub jajka. Syte śniadanie pozwoli naszemu organizmowi prawidłowo funkcjonować przez kolejne kilka godzin. Głód powoduje brak koncentracji, słabszą odporność, zmęczenie, ospałość, a co najważniejsze, wprowadza nas w gorszy humor i powoduje mniejszą cierpliwość.
Ważnym elementem powinno być też drugie śniadanie. Posiłek ten powinien być mniejszy od pierwszego, ale równie urozmaicony, łączący w sobie produkty z różnych grup żywienia. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, m.in. spożywania optymalnej liczby 4–5 posiłków dziennie. Dzięki takiemu odżywianiu dzieci zyskują nawyk niepodjadania pomiędzy posiłkami.
– Osoby, które nie spożywają drugiego śniadania mogą skarżyć się na bóle głowy, złe samopoczucie czy rozdrażnienie – mówi Katarzyna Zadka, dietetyk „Żyj smacznie i zdrowo”, programu edukacyjnego marki WINIARY, prowadzonego w polskich gimnazjach i szkołach podstawowych. Misją programu jest przekazanie uczniom wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych prób samodzielnego gotowania.
Co dać dziecku na drugie śniadanie?
Jedzenie dla dziecka powinno być przede wszystkim smaczną przygodą. Rodzice do szkoły przygotowują zazwyczaj kanapki, owoc i słodką przekąskę. Warto jednak, jako dodatek do kanapki, oprócz wędliny i sera dołożyć też trochę warzyw. Jeżeli mała pociecha nie przepada za kanapkami, warto zapakować do plecaka jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców, sałatkę z warzywami i kurczakiem lub naleśniki czy smoothie.
Bardzo dobrym pomysłem jest pokrojenie warzyw w słupki, które dziecko może zjeść w parze z dipem lub humusem. Jako słodka przekąska idealnie sprawdzą się domowej roboty, zdrowe ciasteczka.
Nie jedz sam, w grupie zawsze raźniej
Nie tylko dorośli wolą spożywać drugie śniadanie czy lunch razem ze znajomymi. Dzieci też będą jadły chętniej w towarzystwie innych pociech.
– Z pomocą w edukacji żywieniowej młodzieży wychodzi właśnie program „Żyj smacznie i zdrowo”, który oferuje nauczycielom darmowe zestawy edukacyjne w których można znaleźć plakaty i scenariusze lekcji o zdrowym odżywianiu – przypomina Katarzyna Zadka – takie lekcje edukacyjne można przeprowadzać nie tylko wśród dzieci, ale również wśród rodziców. Warto zachęcić ich do ustalenia między sobą jak często dzieci otrzymują słodycze do śniadaniówek, tak aby w grupie korzystnie wpływać na nawyki żywieniowe swoich pociech. Szkolne inicjatywy, wspólne gotowanie i rozmowy o prawidłowym odżywaniu to działania, które mogą pomóc w walce z falą nadwagi i otyłości.