Jak odmienić wielkanocne śniadanie na bardziej zdrowe
30 marca 2018 |Wielkanocne śniadanie to dla Polaków jedna z najważniejszych tradycji świątecznych. Wszyscy chętnie zasiadamy do stołu, by ze smakiem spróbować potraw przygotowywanych przez ostatnie kilka dni. Te same dania każdego roku bywają jednak nudne. Warto więc spróbować wprowadzić na świąteczny stół odrobinę świeżości. Inspiracjami na śniadanie wielkanocne w zdrowym stylu dzieli się Katarzyna Zadka – dietetyk i ekspert programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.
Postaw na warzywa
Wraz z nadejściem Wielkanocy zawita wiosna, a wraz z nią na polskich talerzach zaczynają pojawiać się świeże warzywa, za którymi tęskniliśmy całą zimę.
Warto urozmaicić świąteczny stół i oprócz tradycyjnych wędlin postawić na nim również różnorodne, domowe pasty warzywne. Możemy użyć ich do posmarowania pieczywa, wykorzystać do faszerowania jaj czy podać w formie dodatku do świeżych warzyw, jak marchew, ogórek czy seler naciowy.
Idealną bazą dla past są nasiona roślin strączkowych, szczególnie cieciorka – podstawa hummusu, soczewica, fasola czy bób. Są one bogate w wiele składników – białko, błonnik, witaminy z grupy B, a także magnez, cynk i żelazo. Przygotujmy pastę z rzodkiewki, papryki, buraka, ogórka bądź awokado. Każda z nich jest prosta w wykonaniu – potrzebujemy tylko kilku składników: dobrego oleju, który posłuży jako baza, a także dodatku smakowego, w postaci pestek, ziół i przypraw. Soczewica idealnie smakuje z dodatkiem suszonych pomidorów i pestek dyni; papryka z czosnkiem i cebulą, czerwoną fasolę przełamie nutka mięty, a bób zmiksujmy z pietruszką i słonecznikiem. Chlorella, orzechy włoskie, sezam, również idealnie komponują się z warzywami.
W pracę nad warzywną pastą możemy zaangażować nasze dzieci. Umili to na pewno przygotowania do świątecznego śniadania. – Pasty warzywne to ciekawa alternatywa na śniadaniowym, wielkanocnym stole. To też idealne danie, jeśli ktoś jest wegetarianinem czy weganinem. W paście kryje się moc warzyw, całe ich dobro i cenne składniki pomocne w okresie wiosennego przesilenia – mówi Katarzyna Zadka, dietetyk.
Żurek w zdrowszej wersji
Tradycyjnym daniem wielkanocnym jest żurek, podany na białej kiełbasie. Można jednak przyrządzić tę zupę w zupełnie nowej wersji. Zamiast białej kiełbasy wieprzowej można użyć tej z piersi kurczaka. Warto zwrócić uwagę na opis wyrobu. Ważne, by zawierał jak najwięcej mięsa, a jak najmniej soli. Podstawą tej zupy jest też dobry wywar, aromatyczny majeranek i zakwas z mąki żytniej. Warzywa takie jak marchewka czy seler zapewniają aromat domowej potrawy i jej niepowtarzalny smak. Jeśli wzbogacimy go o dojrzewające w naszym ogródku zioła, możemy być pewni, że nic nie zastąpi jego smaku przy wielkanocnym stole.
Smoothies pełne warzyw i witamin
Smoothies to prawdziwa bomba witaminowa, bogata w składniki odżywcze i składniki mineralne, które wpływają na dobre samopoczucie. Szczególnie smacznym połączeniem owocowo-warzywnym jest koktajl ze szpinaku i gruszek. Aby go zrobić należy przygotować posiekany szpinak, trzy gruszki, banana, szczyptę cynamonu i kardamonu oraz mleko migdałowe. Wszystkie składniki należy zblendować na gładki koktajl, a jego gęstość kontrolować, wlewając odpowiednią ilość mleka migdałowego.
– Wiosenne smoothies są nie tylko smaczne, ale dodatkowo wzmacniają organizm w okresie kiedy często dopada nas przeziębienie. Zawarty w nich wapń wzmacnia sprawność ciała, magnez jasność umysłu, żelazo i kwas foliowy pomagają w odpowiednim działaniu układu krążenia, a witaminy C i E korzystnie wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci. – zachęca Katarzyna Zadka.
Warzywne babeczki – alternatywa dla deseru
Dobierając dania na świąteczny stół nie wypada zapomnieć o deserze, który nie zawsze musi być słodki. Oprócz wielkanocnej baby warto spróbować alternatywy w postaci pysznych, warzywnych babeczek. Nie tylko najmłodsi, ale i starsi chętnie po nie sięgną, gdy najdzie ich ochota na przekąskę pomiędzy wielkanocnymi specjałami. Do ich przygotowania wystarczy kilka warzyw, przypraw, mleko, jajka, mąka, proszek do pieczenia i starty ser. Tak smakowity deser warzywny nie tylko rozpieści podniebienia, dodatkowo jest też bardzo wartościowym posiłkiem.
Mały talerz, więcej możliwości
Chcąc zadbać o żołądki gości, aby nikt nie cierpiał z powodu przejedzenia, przygotujmy mniejsze talerze. Możliwość nałożenia drobniejszej porcji pozwoli na spróbowanie większej liczby potraw, a z drugiej strony pomoże uniknąć problemów żołądkowych i bólu brzucha.
Spacer? Obowiązkowo
Jeśli pogoda pozwoli wybierzmy się na spacer, pierwsze promienie słońca umilą rodzinną aktywność, a dojrzenie pierwszych zwiastunów wyczekiwanej wiosny będzie sympatycznym dodatkiem do wspólnej aktywności fizycznej.
„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony w polskich gimnazjach i szkołach podstawowych. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie uczniom wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności.