Modnie i Zdrowo

Len dla zdrowia i urody

9 maja 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Len – stosowały go już nasze babcie, a dziś wraca do łask i nazywany jest polskim superfoods. Według Gandhiego „gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. 

Prozdrowotne właściwości nasion lnu wynikają z zawartych w nim składników, których jest mnóstwo. Siemię lniane zawiera w sobie szereg witamin, w tym E, C oraz te z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, czyli kwas foliowy). Jest też źródłem takich składników mineralnych: wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk. Wymieniony w nasionach lnu fosfor jest składnikiem fosfolipidów, wśród których dominuje lecytyna.

Z żywieniowego punktu widzenia jednymi z cenniejszych składowych lnu są kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, z których dominującym w nasionach jest kwas alfa-linolenowy (ALA). Nasiona lnu są również źródłem białka, które wartością biologiczną porównywalne jest do nasion soi.

Dawne ludy słowiańskie stosowały len do leczenia wrzodów, zgagi a także do pozbycia się „robaków”. W tych dolegliwościach wykorzystywany był przede wszystkim olej. Obecnie w nasionach lnu zauważa się wiele prozdrowotnych właściwości, które pozwalają na jego wykorzystanie w różnych schorzeniach.

Ze względu na zawartość lignanów nasiona lnu powinny znaleźć się w diecie osób z zaburzeniami dotyczącymi poziomu hormonów płciowych. Związki te wspomagają regulację stężenia estrogenów zarówno przy ich nadmiernych ilościach, jak i niedoborach.

Siemię lniane może również wpływać na złagodzenie dolegliwości w trakcie menopauzy (m.in. uderzenia gorąca), jak i w okresie pomenopauzalnym. Szczególnie zaleca się włączenie go do diety osobom, które źle znoszą lub nie mogą zastosować hormonalnej terapii zastępczej. Lignany zastępują poniekąd działanie estrogenów w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, szczególnie jeśli chodzi o wpływ na mineralizację kośćca. To pozwala określać je związkami wykazującymi działanie ochronne przed rozwojem osteoporozy po menopauzie.

Siemię lniane zmniejsza też ryzyko rozwoju cukrzycy oraz wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi u osób z już rozpoznaną chorobą. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego dodatek siemienia lnianego w diecie osób odchudzających się może w znacznym stopniu ułatwić walkę z nadprogramowymi kilogramami. Błonnik bowiem zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu może zahamować chęć podjadania między posiłkami.

Dobroczynnego działania lnu w profilaktyce chorób serca upatruje się przede wszystkim w zawartości omega-3. Należy jednak zaznaczyć, że znajdujący się w nasionach lnu kwas stanowi prekursor innych kwasów omega-3 (EPA – eikozapentaenowego oraz DHA – dokozaheksaenowego), które wykazują wiele korzystnych właściwości. W badaniach zwraca się uwagę na wpływ spożywania lnu na redukcję poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Korzystny wpływ siemię ma także na ciśnienie tętnicze krwi.