Modnie i Zdrowo

Awokado. Najbardziej nietypowy owoc

4 listopada 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

W przeciwieństwie do wielu owoców bogatych w węglowodany, owoc awokado charakteryzuje się bogatą zawartością tłuszczów –  ok.75% to tłuszcze jednonienasycone, które zaliczane są do grupy tzw. dobrych tłuszczów. Jednym z ich ważnych zadań w organizmie jest kontrola właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Ze względu na wyższą odporność na biochemiczne czynniki stresowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe dłużej pozostają w organizmie, pełniąc różne funkcje ochronne m.in. układu krążenia.

Poza tłuszczami, awokado może dostarczyć jeszcze wielu innych cennych składników odżywczych, w tym około 20 witamin i minerałów. Do najliczniej występujących składników zalicza się:

  • witaminę K (26% zalecanego dziennego spożycia, ZDS)
  • kwas foliowy (20% ZDS)
  • witaminę C (17% ZDS)
  • potas (14%ZDS)
  • witaminę B5 (14% ZDS)
  • witaminę B6 (13% ZDS)
  • witaminę E (10% ZDS)

W mniejszych ilościach występują równie wartościowe składniki odżywcze, takie jak: magnez, mangan, miedź, żelazo, cynk, fosfor, witamina A, B1(tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna). Porcja 100g awokado (miąższ) ma ok. 160kcal. Znajdują się w tym 2 g białka i aż 15g zdrowych tłuszczów. Mimo że znajduje się tam również ok. 10g węglowodanów, ponad ¾ z nich stanowi błonnik. Stąd jedynie ok. 2g stanowią cukry. Awokado nie zawiera cholesterolu i sodu.

Dodatkowo udział tłuszczów nasyconych jest bardzo niski w ogólnej wartości odżywczej tych owoców. Z tego powodu spożywanie awokado jest szczególnie polecane osobom z dolegliwościami układu krążenia, np. cierpiącym na nadciśnienie tętnicze.

Ze względu na wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych awokado jest owocem, który może mieć istotny wpływ na poprawę kondycji całego organizmu. Ponieważ tłuszcze jednonienasycone wykazują działanie przeciwzapalne i poprawiające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, badania naukowe sugerują, że włączenie awokado do codziennej diety może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu tych parametrów krwi. W szczególności produkty z awokado (oleje, pasty) polecane są osobom z grupy potencjalnie zagrożonych chorobami układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, miażdżyca.

Jeśli chodzi o składniki odżywcze, nie tylko ich ilość ma znaczenie. O czym warto pamiętać, to sposób w jaki są przyjmowane. Organizm musi być w stanie przyswoić te substancje z układu pokarmowego, aby  rozprowadzić je do wszystkich komórek ciała. W szczególności należy pamiętać o tym w kontekście witamin A, D, E i K oraz karotenoidów, które należą do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach.

Fitoskładniki miąższu awokado wykazują skuteczne działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych, szczególnie w przypadku raka prostaty. Dodatkowo obserwowane jest łagodzenie efektów ubocznych chemioterapii u pacjentów, którzy włączyli awokado do diety w trakcie terapii. Biorąc pod uwagę takie wyniki badań, można zakładać, że spożywanie awokado może wspomóc leczenie pacjentów onkologicznych.

Podsumowując, awokado to nietypowy owoc. Jego właściwości, zarówno kulinarne jak i biochemiczne, sugerują, że warto go spróbować. Z pewnością wzbogaci wiele potraw, nie tylko o nowy smak, ale również o cenne wartości odżywcze.