Modnie i Zdrowo

Bezpieczne zabawki w Unii Europejskiej

23 kwietnia 2025 | Źródło: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej

Foto: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wszystkie zabawki będą musiały mieć cyfrowy paszport produktu w formacie nośnika danych, takiego jak kod QR.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa zabawek w następstwie wniosku Komisji dotyczącego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa zabawek z 28 lipca 2023 r.

Nowe rozporządzenie zakazuje stosowania w zabawkach szkodliwych substancji chemicznych, takich jak PFAS, substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego i bisfenole. Wszystkie zabawki będą miały cyfrowy paszport produktu, aby zapobiec wprowadzaniu do UE niebezpiecznych zabawek sprzedawanych w internecie i poza nim. 

Bezpieczne zabawki w UE

Rozporządzenie ustanawia bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące sprzedaży przez internet i daje inspektorom większe uprawnienia do usuwania niebezpiecznych zabawek z rynku. Dzięki temu importowane zabawki będą tak samo bezpieczne dla konsumentów, jak zabawki produkowane w UE.

Stéphane Séjourné

Nowe przepisy mają sprawić, że zabawki sprzedawane online i offline będą bezpieczniejsze dla dzieci. Zakazują szkodliwych chemikaliów i wprowadzają cyfrowy paszport produktu, który zapewni konsumentom szersze informacje i pomoże inspektorom rynku w wykrywaniu i usuwaniu niebezpiecznych zabawek, zwłaszcza na granicach UE. Pomoże to stworzyć bardziej uczciwą konkurencję i równe warunki działania dla unijnych producentów zabawek. Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw dobrobytu i strategii przemysłowej

Nowe wymagania

W oparciu o istniejące przepisy nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa zabawek zaktualizuje wymogi bezpieczeństwa, które muszą spełniać zabawki, aby mogły być wprowadzane do obrotu w UE, niezależnie od tego, czy są one produkowane w UE, czy w innym miejscu. Dokładniej rzecz ujmując, dzisiejsza umowa:

  • Lepsza ochrona przed szkodliwymi chemikaliami: Oprócz substancji już zakazanych, nowe rozporządzenie zabroni stosowania substancji chemicznych wpływających na układ hormonalny (substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego) lub układ oddechowy, które mogą wywoływać alergie skórne lub są toksyczne dla określonego narządu. Zakazane zostanie również stosowanie niebezpiecznych bisfenoli oraz substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w zabawkach.
  • Lepsze wykorzystanie narzędzi cyfrowych: zgodnie z nowym rozporządzeniem wszystkie zabawki będą musiały mieć na zabawce cyfrowy paszport produktu w formacie nośnika danych, takiego jak kod QR. Konsumenci lub władze łatwo zobaczą produkt zabawki, zgodność i inne informacje. Importerzy będą musieli przedkładać cyfrowe paszporty produktów na granicach UE, w tym w odniesieniu do zabawek sprzedawanych przez internet. Nowy system informatyczny będzie monitorował wszystkie cyfrowe paszporty produktów na granicach zewnętrznych UE i będzie identyfikował przesyłki, które wymagają szczegółowych kontroli celnych. Kontrole zabawek przez inspektorów krajowych zostaną ułatwione, ponieważ informacje będą łatwo dostępne w cyfrowym paszporcie produktu. Usprawni to działania przeciwko niebezpiecznym zabawkom w UE i zapewni wszystkim producentom zabawek równe i sprawiedliwe warunki konkurencji.

Następny krok

Porozumienie polityczne wymaga obecnie formalnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę. Wejdzie ona w życie po 20 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym. Rozporządzenie przewiduje okres przejściowy dla przemysłu i władz w celu dostosowania się do nowych przepisów.

Kontekst

W dyrektywie 2009/48/WE w sprawie bezpieczeństwa zabawek określono wymogi bezpieczeństwa, które muszą spełniać zabawki, aby mogły zostać wprowadzone do obrotu w UE, niezależnie od tego, czy są one produkowane w UE czy w państwach trzecich. Ułatwia to swobodny przepływ zabawek na jednolitym rynku.

Po dokonaniu oceny dyrektywy Komisja stwierdziła jednak szereg uchybień w praktycznym stosowaniu dyrektywy od czasu jej przyjęcia w 2009 r. W szczególności istnieje potrzeba zapewnienia wyższego poziomu ochrony przed możliwymi zagrożeniami związanymi z zabawkami, w szczególności przed zagrożeniami stwarzanymi przez szkodliwe chemikalia. W ocenie stwierdzono również, że dyrektywę należy wdrożyć skuteczniej, w szczególności w odniesieniu do sprzedaży przez internet.

W związku z tym 28 lipca 2023 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa zabawek.