Modnie i Zdrowo

Jak zostać kynoterapeutą?

25 listopada 2022 | Materiał Partnera

Termin kynoterapia może brzmieć dość tajemniczo. A gdybyśmy użyli słowa dogoterapia? Od razu wiadomo, o co chodzi, a przynajmniej tak nam się wydaje. Sprawdźmy zatem, kim kynoterapeuta oraz jak nim zostać.

Kynoterapeuta – specyfika zawodu

Słowo kýon z greckiego oznacza pies. Terapia z udziałem specjalnie wyszkolonego psa wspomaga proces rehabilitacji pacjentów. Pacjent uczy się panowania nad sobą, koncentracji oraz komunikacji z innymi ludźmi. Podczas zabaw z czworonogiem otwiera się, mówi o swoich emocjach, lękach i potrzebach. Jak zatem widzimy, osoba prowadząca kynoterapię, inaczej dogoterapię, niesie pomoc osobom zmagającym się z zaburzeniami emocjonalnymi, nerwicami oraz z osobami z niepełnosprawnościami, w tym intelektualnymi. Przeglądając ofertę studiów z tego obszaru na stronie studia-online.pl, możemy zauważyć, że zawód ten łączy obszary psychologii i pedagogiki, ale też medycyny.

Absolwenci, którzy podjęli się kształcenia na kierunku kynoterapii, posiadają między innymi wiedzę dotyczącą anatomii i fizjologii psa. Zajęcia terapeutyczne z czworonogiem w roli głównej odbywają się indywidualnie bądź grupowo i mają na celu oswoić pacjentów z psem, zachęcić ich do zabawy, do aktywności fizycznej. W ten sposób następuje usprawnienie strefy intelektualnej pacjenta, jego samopoczucia i wiary w siebie. Kynoterapeuta prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci, osób starszych, samotnych i chorych, a także jest odpowiedzialny za psa terapeutycznego.

gdzie pracuje kynoterapeuta

Gdzie pracuje kynoterapeuta?

Kynoterapeuta znajdzie zatrudnienie w ośrodkach terapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz dla osób starszych. Zajęcia mogą być organizowane w placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych, takich jak szkoły i przedszkola. Kynoterapeuta odnajdzie się też w sanatoriach, domach spokojnej starości, w ośrodkach opieki społecznej, w fundacjach. Kynoterapia odbywa się też w więzieniach. Jak widzimy, terapia z udziałem psa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba zbudowania emocjonalnych więzi i poczucia bezpieczeństwa.

Kto może zostać kynoterapeutą?

Kynoterapeutą może zostać osoba, która nabyła odpowiednie kwalifikacje potwierdzone ukończeniem studiów lub kursów. Jedną z form nabycia takich kwalifikacji są studia podyplomowe. Trzeba pamiętać, że zawód, jak i zresztą kierunek, jest mocno interdyscyplinarny, bo wiąże się z zagadnieniami związanymi z medycyną i zooterapią. Osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, mogą spróbować swych sił. Kierunek przeznaczony jest bowiem dla aktywnych w branży szkoleniowej instruktorów, nauczycieli i fizjoterapeutów, ale też polecany osobom chcącym się całkowicie przekwalifikować zawodowo.

Podyplomowe studia online dla przyszłych kynoterapeutów

Studia online podyplomowe na kierunku kynoterapia są szansą dla absolwentów psychologii, psychoterapii, pedagogiki czy pracy socjalnej na znalezienie ciekawej pracy, na pogłębienie swoich zdolności i wiedzy. Studia dotyczą tematów takich jak psychologia psów, szkolenie psa terapeutycznego oraz organizację kynoterapii w pracy z dziećmi zdrowymi, młodzieżą niedostosowaną społecznie czy z seniorami. Nauka, a później praca w tym obszarze, może nieść wiele satysfakcji; poczucia robienia czegoś ważnego dla drugiej osoby.