Modnie i Zdrowo

Jedz na zdrowie

14 sierpnia 2016 | Anna Olech

Fot.Tadeusz Poźniak

Powiedzenie: jesteś tym, co jesz, ma w sobie wiele prawdy. Właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię, a w przypadku osób trenujących stanowi aż 80 procent sukcesu. Dlatego też warto byśmy coraz bardziej świadomie robili zakupy, starając się kupować produkty, które przyniosą nam korzyści.

O naszym zdrowiu decydujemy już w sklepie wybierając produkty i wkładając je do naszego koszyka. Zwykle najchętniej zrobilibyśmy je jak najszybciej i zajęli się czymś innym, ale prawda jest taka, że dobrze zrobione zakupy muszą potrwać i wymagają naszego zaangażowania. Dziś już nie jesteśmy w stanie żywić się jak nasi dziadkowie, ponieważ skażenia powietrza, gleby, wód gruntowych nie wyeliminujemy, a ma ono znaczący wpływ na to, co jemy. Poza tym w produktach, które spożywamy jest mnóstwo dodatków, jedne są obojętne dla naszego organizmu, inne w nadmiarze mogą szkodzić. Dlatego też poszukując zdrowej żywności trzeba być czujnym.

Etykiety pod lupę

Pierwszą i podstawową zasadą jest czytanie etykiet ze składem produktów, a z badań wynika, że jedynie co trzecia osoba interesuje się tym, z czego dany produkt powstał i jaka jest jego data przydatności do spożycia. Niestety odczytanie etykiety nie jest takie łatwe, bo dla większości klientów sklepów nazwy tam zamieszczone są niczym język chiński. Zazwyczaj nie wiemy, czy jakiś składnik jest szkodliwy i produkt powinniśmy odłożyć na półkę, czy to substancja naturalna i możemy ją bezpiecznie spożywać. – Do zakupów trzeba podchodzić z głową – uważa Katarzyna Twardzik, instruktor fitness w Kasia Twardzik Studio. – Oczywiście na początku nie będzie to proste i z pewnością potrwa dłużej niż dotychczasowe zakupy, ale na pewno efekt będzie pozytywny. Przy czytaniu składu pomocne mogą być aplikacje na telefony, które tłumaczą nam nazwy widniejące na opakowaniach. Zasada czytania etykiet dotyczy również dań gotowych. Oczywiście zawsze to, co przygotowujemy sami, na świeżo, będzie lepsze niż kupione gotowe. Nawet energetyka posiłku przygotowywanego na świeżo jest zupełnie inna, takie jedzenie „żyje”, ale gdy takie jedzenie poleży w lodówce, albo kupimy je gotowe, nie ma ono już tej energetyki.

Klienci sklepów powinni też pamiętać, że obowiązkiem prawnym sprzedawcy jest przedstawienie składu każdego produktu. A zatem wybierając wędlinę, ser żółty, gotowe sałatki lub dania, nie wahajmy się zapytać o to, co w tych potrawach jest. Przecież chodzi o nasze zdrowie.

Kaszą w zdrowie

Doskonałym elementem zdrowego sposobu odżywiania się są kasz. Są one znacznie lepsze niż pszenica, która jest najbardziej przetworzonym i najgorzej działającym na ludzki organizm zbożem. Dlatego im częściej jemy kasze, tym lepiej. W Polsce najpopularniejsza jest kasza gryczana, ale często na naszych stołach gości też jęczmienna. Obie są źródłem cennych składników odżywczych i mineralnych. Gryczana ma mnóstwo magnezu, potasu i cynku, białko o wysokiej wartości odżywczej, które dostarcza organizmowi niezbędne aminokwasy. Natomiast kasza jęczmienna jest bogata w β-glukany, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Doskonała dla naszego zdrowia jest też kasza jaglana, która jako jedyna spośród zbóż, nie zakwasza naszych organizmów. – Warto zamieniać żywność przetworzoną na tę bardziej naturalną. Biały ryż zastąpić brązowym, częściej jeść kasze. Wystarczy wprowadzać małe zmiany, a i tak będzie to dużo, i efekty będą widoczne. Przy takich modyfikacjach diety można zaobserwować wyraźną poprawę nastroju, samopoczucia, często mijają alergie, poprawia się stan skóry. Odżywianie ma wpływ na wszystko, na to jak wyglądamy, jak się czujemy, jaką mamy energię – podkreśla Katarzyna Twardzik.

W naszym klimacie niełatwą kwestią są warzywa. Na świeże, wyhodowane w naturalnych warunkach, możemy liczyć zaledwie kilka miesięcy w roku. Później do wyboru mamy prawie wyłącznie te sprowadzane z różnych stron świata. Ale tym nie wszyscy ufają. I choć w sezonie zimowym oczywiście zachęcają swoimi soczystymi kolorami, to nie wszyscy ulegają pokusie, ponieważ uważają, że znacznie więcej w nich sztucznych nawozów i szkodliwych substancji niż wartości odżywczych. Dlatego zimą dobrym rozwiązaniem są mrożonki. Warzywa poddawane są mrożeniu na szybko, w bardzo niskiej temperaturze, więc jest większe prawdopodobieństwo, że zachowały one wartości odżywcze.

Fot.Tadeusz Poźniak

Fot.Tadeusz Poźniak

Złoty środek

Dobierając składniki i produkty, które będą podstawą naszego żywienia, należy pamiętać, że dieta musi być odpowiednio zbilansowana, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Ich dobór powinien opierać się na celach, jakie chcemy osiągnąć. Katarzyna Twardzik doradza, by szczególną uwagę zwrócić na zapewnienie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych, których sam nie może wyprodukować w drodze procesów biochemicznych. Trzeba dostarczać, oczywiście zdrowe i w odpowiednich ilościach, białka i tłuszcze.

Coraz bardziej świadomi konsumenci obawiają się, często słusznie, substancji dodawanych do żywności. Niestety, żyjemy w dobie całkowitego przetworzenia, więc bardzo trudno kupić coś bez dodatków chemicznych. Poza tym nie wszystkie są szkodliwe. Robiąc zakupy i decydując, co zjemy na obiad, trzeba pamiętać, że nadmierne spożywanie produktów, w składzie których są substancje dodatkowe, może być ryzykowne. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem i najbezpieczniejszym jest żywność jak najmniej przetworzona oraz zróżnicowana dieta codzienna. Ale jeśli chodzi o zdrowe żywienie, to dla chcącego nic trudnego. Nie jest prawdą, że jest taką żywność trudno znaleźć, że trzeba wydać bardzo dużo pieniędzy, ponieważ trzeba korzystać ze sklepów z ekologiczną żywnością.

Zdrowa żywność w pigułce

– Zawsze czytaj etykiety i pytaj sprzedawców o skład – mają prawny obowiązek przedstawić go klientowi.

– Wybieraj żywność produkowaną w kraju i sezonową.

– Kupuj produkty w opakowaniach szklanych, staraj się unikać plastikowych.

– Trzymaj się zasady, że żywność im mniej przetworzona, tym lepsza, dlatego lepiej zrezygnować z produktów poddawanych obróbce termicznej.

– Kupując ciemne pieczywo nie sugeruj się kolorem, lecz twardością. Idealne powinno być lekko mokre w środku, ciężko się ugniatać.

– Pamiętaj, że nie wszystkie płatki śniadaniowe są wartościowe, większość to po prostu słodycze.

– Sprawdzaj ilość soli w produktach.