Co jeść, żeby mieć zdrowe zęby
26 marca 2018 |Regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznej czy wizyty u stomatologa są bardzo istotne dla naszych zębów. Jednak najważniejsze dla naszego uzębienia jest to, co jemy. Podobnie jak skóra i włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu, tak stan naszych zębów związany jest ze sposobem odżywania. Chcesz dbać o piękny uśmiech? Zacznij więc od zawartości swojej lodówki.
Wiedza o tym, jak wpłynąć na właściwą kondycję naszych zębów jest nadal niewielka – mówi lek. dent. Agata Pleszyniak, ekspert Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl
Czego należy unikać, żeby mieć zdrowe zęby
Przede wszystkim cukrów. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia naszych zębów są produkty zawierające sacharozę i maltozę. Owoce zawierające fruktozę również obniżają pH w jamie ustnej, jednak już w znacznie mniejszym stopniu. Cukier powoduje zakwaszenie i rozwój bakterii. Szczególnie szkodliwe są produkty, które mają długi kontakt z jamą ustną, jak na przykład lizaki czy słodkie gumy. Najlepszym rozwiązaniem, gdy mamy ochotę na coś słodkiego, jest kawałek czekolady (najlepiej gorzkiej z 90% zawartością kakao) lub suszone owoce. Należy pamiętać, żeby po słodkim posiłku przepłukać usta wodą i, jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy umyć zęby.
Ciągłe podjadanie również nie jest dobre. Po posiłku kwasy produkowane przez bakterie powodują odwapnianie szkliwa. Dopiero po około pół godzinie ślina zobojętnia te kwasy. Długotrwały kontakt kwasów z zębami doprowadza do próchnicy.
Kolejną grupą produktów, mającą negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, są produkty wysoko przetworzone, zawierające konserwanty, polepszacze smaku, wzmacniacze i sztuczne barwniki. Uszkadzają one szkliwo i przylepiają się do zębów, utrudniając naturalne obmywanie przez ślinę. Są to przede wszystkim słone przekąski, dania w proszku, gotowe sosy czy zupki chińskie.
Niekorzystnie na zęby i dziąsła wpływają również papierosy, których palenie 16-krotnie zwiększa ryzyko utraty zębów z powodu paradontozy. Powodują powstawanie ciemnego osadu oraz uszkadzają błonę śluzową jamy ustnej. Uważać należy także na cytrusy, ich spożywanie powoduje kwasową erozję szkliwa, a zęby stają się podatne na mechaniczne uszkodzenia.
Jaką dietę stosować?
– Dieta wzmacniająca nasze zęby powinna zawierać odpowiednie ilości składników mineralnych, a także witamin ułatwiających ich wchłanianie – wyjaśnia lek. dent. Agata Pleszyniak z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.
Za stan naszego szkliwa odpowiedzialny jest wapń, nadaje on zębom odpowiednią twardość i wytrzymałość. Jego niedobór w codziennej diecie sprzyja osłabieniu i uszkadzaniu zębów. Największą ilość wapnia zawierają mleko roślinne, a także takie produkty jak: szpinak, rośliny strączkowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, orzechy czy woda mineralna.
Przeciw próchnicy – fluor
Kolejnym minerałem budulcowym szkliwa i zębiny jest fluor, sojusznik wapnia w walce o mocne szkliwo. Rozpuszcza on dodatkowo kwasy powstałe po posiłkach i działa antybakteryjnie. Produkty bogate w fluor to: herbata, ryby, sól fluorowana, cielęcina, ryż, woda mineralna.
Na twarde zęby – witamina D
W naszym menu nie może zabraknąć również witaminy D. Wpływa ona na twardość zębów, jest odpowiedzialna za przyswajanie wapnia oraz fosforu i odpowiada za mineralizację szkliwa. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Najlepszym źródłem są tłuste ryby, jak np. łosoś, makrela, jajka, tłusty nabiał (masło), kukurydza oraz kakao.
Na zdrowe dziąsła – witamina C i A
Bardzo ważna w naszej diecie jest witamina C. Znana głównie ze względu na profilaktykę przeziębień. Ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wzmacnia naczynia krwionośne zapobiega ich pękaniu i przeciwdziała krwawieniom dziąseł. Zapobiega ona również odsłanianiu się szyjek zębowych. Znajdziemy ją w warzywach (papryka czerwona, liście pietruszki, kapusta, kalarepa, kalafior, brokuły) i owocach (owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, poziomki, truskawki).
Na wzmocnienie dziąseł dobra jest także witamina A. Odpowiada za utrzymanie w dobrym stanie błony śluzowej jamy ustnej. Witamina A występuje w rybach, wątróbce, jajach, maśle, serach żółtych, marchwi, warzywach zielonych, morelach, brzoskwiniach, śliwkach, wiśniach.
Oprócz spożywania odpowiednich produktów najważniejsze jest jednak, aby dieta była zbilansowana. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Zaleca się w największej ilości spożywanie owoców i warzyw, które powinny stanowić połowę naszego posiłku. Kolejne 25% naszej diety to nabiał i tłuszcze nienasycone zawarte w rybach i białym mięsie. Pozostałą część powinny stanowić produkty pełnoziarniste takie jak kasze, makarony i ciemne pieczywo.
Nie bez znaczenia dla naszych zębów jest również kolejność spożywanych produktów. Ponieważ niektóre produkty przyśpieszają rozwój próchnicy, a inne wręcz chronią przed jej powstawaniem. Warto rozpocząć spożywanie pokarmów od tych niekorzystnych dla uzębienia, a następnie tych lepiej przyswajalnych. Warto również pamiętać, że po spożyciu produktu o dużej kwasowości musimy wstrzymać się godzinę z umyciem zębów, aby chronić je przed mechanicznymi uszkodzeniami.