Modnie i Zdrowo

Kanapkowy zawrót głowy na wielkanocnym śniadaniu

8 kwietnia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Newseria.pl

Najważniejszym i najbardziej celebrowanym posiłkiem świątecznym jest wielkanocne śniadanie. Jak je przygotować, by pozostać wiernym tradycji, a jednocześnie zaskoczyć nowymi, pysznymi, a przede wszystkim zdrowymi pomysłami? Idealnym rozwiązaniem są… kanapki.

Na stole wielkanocnym podczas śniadania najczęściej pojawiają się jajka, kiełbasa, różnego rodzaju sałatki, ćwikła z chrzanem, a w niektórych regionach Polski specjalnie przygotowywany żurek. Całe to bogactwo możemy dodatkowo urozmaicić tradycyjnymi kanapkami lub nowoczesnymi tartaletkami i mini kanapeczkami. Przygotowane w ciekawy sposób na pewno zachwycą zarówno domowników, jak i gości.

Mają cieszyć oczy swoim wyglądem i fantazyjnym wykonaniem, zaskakiwać pysznym smakiem i pomysłowym doborem składników, a także przełamywać stereotypy – na przekór opinii, że świąteczne posiłki są najbardziej kalorycznymi w roku. Ma być smacznie, ale też zdrowo.
Warto zadbać, by śniadanie wielkanocne było tak samo pełnowartościowym posiłkiem, jak te, które jemy po przebudzeniu każdego innego dnia. Rano ważne jest spożycie produktów pełnoziarnistych, tych będących źródłem błonnika, bogatych w białko oraz zawierających tłuszcze roślinne.

Jarmuż na zdrowie

Na wiosennym, świątecznym stole wielkanocnym musi być zielono. Dlaczego więc tradycyjnej kanapkowej sałaty nie zastąpić zdrowym jarmużem? Zachwyci nie tylko smakiem, ale swoim kształtem, nadając kanapkom niecodzienny wygląd. Jeszcze większym zaskoczeniem będą przepiórcze jaja, które można wedle uznania zastąpić zwykłymi kurzymi jajami, ale przygotowanymi w nieco inny sposób.

Ugotujmy je na miękko w koszulkach i ułóżmy na każdej kanapce. W połączeniu z czerwoną cebulą, suszonymi pomidorami i wyrazistymi orzeszkami piniowymi, stworzą kompozycję przyjemną nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla kubków smakowych.

Kanapki z jarmużem i jajkiem przepiórczym (porcja dla 4 osób)
Składniki:
• pieczywo pełnoziarniste, kromki – 4 sztuki
• Masło – 20 g
• kilka liści jarmużu
• mała czerwona cebula – 1 sztuka
• pomidory suszone – 2 sztuki
• orzeszki piniowe – 1 łyżeczka
• jajka przepiórcze – 6 sztuk
• pieprz czarny świeżo mielony – 1 szczypta
• oliwa z pomidorów suszonych – 2 łyżki
• garść kiełków jarmużu – 1 sztuka
Sposób przygotowania:
1. Jajka ugotuj na twardo (3 min.), ostudź i ostrożnie obierz. Pokrój w plastry. Jarmuż, cebulę oraz pomidory pokrój w cienkie paski. Orzeszki upraż na suchej rozgrzanej patelni.
2. W miseczce połącz jarmuż, cebulę, pomidory oraz uprażone orzeszki. Dodaj 2 łyżki oliwy z pomidorów, dopraw do smaku i wymieszaj.
3. Kromki pieczywa posmaruj masłem, a następnie na każdą z nich nałóż porcję przygotowanej sałatki.
4. Wierzch kanapek udekoruj plastrami przepiórczych jajek oraz kiełkami jarmużu.
Zamiast tradycyjnej ćwikły – pasta
Buraki wcale nie muszą być nudne, zwłaszcza na wielkanocnym stole. Ciekawą alternatywą dla ćwikły, którą tradycyjnie stawiamy jako dodatek do świątecznego śniadania, będzie aromatyczna i oryginalna pasta kanapkowa. Do jej przygotowania potrzebujemy: buraka, białą fasolę z puszki, którą możemy także zastąpić czerwoną, cebulę, czosnek i natkę pietruszki. Takie połączenie idealnie sprawdzi się na pełnoziarnistych kromkach pieczywa, które można udekorować orzeszkami piniowymi, kiełkami buraka lub innymi dodatkami wedle uznania.

Pełnoziarniste kanapki z pastą z buraka i fasoli (porcja dla 4 osób)
Składniki:
• kromka pieczywa pełnoziarnistego – 8 sztuk
• Masło – 20 g
• burak – 1 sztuka
• fasola biała z puszki – 200 g
• cebula – 1 sztuka
• ząbek czosnku – 2 sztuki
• natka pietruszki – 1 pęczek
• orzeszki piniowe – 2 łyżki
• sól, pieprz do smaku
• garść kiełków buraka – 1 sztuka
Sposób przygotowania:
1. Buraka zawiń w aluminiową folię i upiecz do miękkości (180°C, 45 min.). Po upieczeniu wystudź i pokrój w mniejsze kawałki. Orzeszki piniowe upraż na suchej rozgrzanej patelni.
2. Cebulę oraz czosnek pokrój w drobną kostkę i przesmaż na margarynie. Dodaj odcedzoną fasolę, pokrojone buraki i smaż chwilę razem.
3. Całość przełóż do kielicha blendera i zmiksuj na gładko. Dopraw do smaku, dodaj posiekaną natkę i wymieszaj. Gotową pastę nałóż na kromki chleba, posyp orzeszkami i udekoruj kiełkami.

Szczypta pikanterii

Kolejny składnik, bez którego nie wyobrażamy sobie świątecznego jadłospisu, to chrzan. Idealny, aromatyczny i pełen składników odżywczych dodaje potrawom odrobiny pikanterii i wyrazistości. Najczęściej jemy go podczas wielkanocnego śniadania w towarzystwie jajek
i kiełbasy. Doskonale sprawdzi się także w kanapkowej paście jajecznej, przygotowanej z dodatkiem majonezu i miodu.

Kanapki opieczmy najpierw na patelni, a potem posmarujmy dobrej jakości margaryną, taką jak Rama, z zawartością wysokiej jakości oleju rzepakowego. Następnie nałóżmy na nie przygotowaną pastę. Wspaniałym dodatkiem do takiej kompozycji będzie także wędzony łosoś. Pokrójmy plastry ryby w drobną kostkę i wymieszajmy z pozostałymi składnikami pasty. Do dekoracji wystarczy koperek lub inne zielone warzywo.

Odrobina codzienności na świątecznym stole

Jajka zdecydowanie królują na każdym świątecznym stole. Najczęściej jednak po prostu je gotujemy i stawiamy pomiędzy innymi potrawami. A kto z nas nie zna tradycyjnej, domowej pasty jajecznej? Warto po nią sięgnąć również przy okazji wielkanocnego śniadania. Zwłaszcza, że do jej wykonania nie potrzebujemy wiele składników i pracy. Wystarczy kilka jaj, przyprawy, majonez, margaryna, szczypior i oczywiście świąteczna rzeżucha do dekoracji, żeby zachwycić wszystkich prostymi, ale pysznymi kanapkami. Ich urozmaiceniem będzie także wędzony łosoś czy makrela lub plasterek świątecznej kiełbasy.

Wariacja na temat buraka

Dla wszystkich tych, którzy lubią w kuchni testować nowe połączenia i smaki, doskonałą propozycją będą kanapki wiosenne z pieczonym burakiem. Oryginalne połączenie buraka i serka wiejskiego urozmaici każde wielkanocne śniadanie i zaskoczy niebanalnym smakiem. Świetnie na kanapkach sprawdzi się także świeży szczypior. Będą doskonale smakować z kiełkami, na przykład buraka lub słonecznika. Z tej propozycji z pewnością chętnie skorzystają wegetarianie.